Niespełna 50 lat temu Stowarzyszenie Kardiologów USA rekomendowało, by ograniczyć spożycie jajek do 3 sztuk w ciągu tygodnia, ze względu na nadmiar cholesterolu i tłuszczu. Po kilkudziesięciu latach pogląd ten zrewidowano. Dziś jajka uważane są za jeden z najbardziej wartościowych produktów spożywczych na świecie. Zawarte w jajkach białka, węglowodany, lipidy, witaminy (wszystkie! za wyjątkiem witaminy C), substancje mineralne i wiele innych bioaktywnych substancji, wpływa korzystnie na nasze zdrowie[1]. Do tego są smaczne w różnej postaci, a ich zastosowanie w kuchni nie ma końca. Dziś zapraszamy na jajka na twardo!

Czytaj więcej: Czy jajka są zdrowe? Wartości odżywcze jajek

Jak ugotować jajka na twardo?

W sumie to żadna filozofia. Ot, wrzucamy jajka do wody i je gotujemy. Pytanie jak ugotować jajka na twardo, żeby były idealne, to już większy problem. Jajka gotowane za krótko będą mało zwarte, a żółto będzie się wylewać. Jajka przegotowane zmienią swoją barwę – żółto będzie sine i mało apetyczne. Do tego, w długim procesie gotowania, straci część swoich cennych właściwości odżywczych.

Gotując jajka na twardo weź pod uwagę trzy rzeczy:

  1. Po pierwsze, wielkość jaja. Jajka można kupić w różnych rozmiarach i naturalne jest to, że mniejsze jajka ugotują się szybciej.
  2. Po drugie, temperatura jajka. Jeśli nie chcemy, by nasze jajka popękały podczas gotowania, warto wyciągnąć je z lodówki na pół godziny przed gotowaniem lub ocieplić je w ciepłej wodzie.
  3. Po trzecie, czas gotowania, który dostosowujemy do wielkości jajka.

Perfekcyjne jajka na twardo gotujemy w następujący sposób:

Ocieplone jajka połóż na łyżce i włóż je delikatnie do gotującej się wody. Za pomocą minutka odmierz właściwy czas gotowania: jajka małe S – 7 minut, jajka średnie M – 7,5 minuty, jajka duże L – 8 minut. Po ugotowaniu wylej gorącą wodę i zalej jajka zimną wodą. Gdy woda się ociepli od jajek, wymień ją ponownie na zimną.

Często problematyczne bywa obieranie jajek. Żeby je ułatwić wiele osób dodaje do gotującej wody sól, sodę, ocet lub sok z cytryny. Nie zaszkodzi to zbytnio naszej potrawie, ale np. soda może zmienić smak jajek. Cały sekret tkwi w tym, że świeże jajka obierają się trudniej, dlatego do gotowania wybieraj starsze sztuki, a skorupka będzie się obierać łatwiej.

Jajka na twardo są doskonałe same w sobie, ale możesz z nich przygotować wiele smacznych potraw. Na przykład, idealną do pieczywa pastę z jajek.

Przepis na pastę jajeczną

Składniki na dwie porcje:

  • 2 jajka ugotowane na twardo,
  • 50g startego sera żółtego,
  • łyżka posiekanego szczypiorki,
  • łyżka majonezu,
  • przyprawy: sól, świeżo mielony pieprz.

Ser zetrzyj na tarce o małych oczkach. Jajka pokrój w kostkę. Szczypiorek posiekaj. Wymieszaj wszystkie składniki z majonezem i przyprawami. Gotowe! Podawaj z pieczywem.

Smacznego 😊

Zobacz także: Jak zrobić jajko sadzone?

Źródła:

[1] Kijowski J., Lesnierowski G., Cegielska-Radziejewska R., Jaja cennym źródłem składników bioaktywnych, Żywność Nauka Technologia Jakość, 2013 | 20 | 5 |

Zdjęcie: <a href=’https://pl.freepik.com/zdjecia/jedzenie’>Jedzenie zdjęcie utworzone przez timolina – pl.freepik.com</a>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj