Jednym z bardziej kontrowersyjnych produktów spożywczych ostatnich lat są jajka kurze. Bardzo często spotkać się można z opinią, że są one skarbnicą różnorodnych minerałów oraz witamin, które powinny być elementem codziennej diety. Z drugiej jednak strony różne doniesienia oraz nowinki mówią o tym, że jajka zawierają cholesterol i spożywanie ich w nadmiarze może powodować wiele dolegliwości na tle sercowo-naczyniowym. Prawda jest jednak taka, że jedzenie jaj z umiarem nie przynosi aż tak negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Jajka kurze towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów, a w różnych momentach historii ratowały one od śmierci głodowej wiele osób. Oprócz funkcji czysto konsumpcyjnej pełnią one również role dekoracyjne, a także są obiektem różnych obrzędów. Co warto jeszcze wiedzieć o jajkach? Jakie jaja wybierać?

Jaja kurze skład

Jeżeli chodzi o wartość energetyczną jaj kurzych to 100 gram zawiera około 150 kcal. Warto jednak zauważyć, że waga pojedynczego jajka nie przekracza zazwyczaj 50-60 gram, co powoduje, że jedno jajo kurze ma około 80 kcal. 100 gram jajek zawiera również 12.56 gram białka, 9.51 gram tłuszczu oraz około 1 gram węglowodanów. Jeżeli chodzi o pierwiastki to ta sama ilość produktu zawiera 1.75 mg żelaza, 12 mg magnezu, 198 mg fosforu, 138 mg potasu, 142 mg sodu i 1.3 mg cynku. W jajkach kurzych występują również witaminy, które powinny znajdować się w codziennej diecie każdego człowieka. W 100 gramach jaj znaleźć można 81 IU witaminy D, 0.457 mg ryboflawiny, 0.04 mg tiaminy, 0.075 mg niacyny, 0.17 mg witaminy B6, 47 µg kwasu foliowego, 160 µg witaminy A, 1.05 mg witaminy E oraz 0.3 µg witaminy K. Jeżeli chodzi o inne związki występujące w jajkach kurzych to w 100 gramach tego produktu znajduje się również 3.126 mg kwasów tłuszczowych nasyconych, 3.658 mg kwasów tłuszczowych jednonienasyconych, 1.911 mg kwasów tłuszczowych wielonienasyconych oraz 372 mg cholesterolu. Warto również dodać, że żółtko jaja kurzego zawiera dwa składniki bardzo ważne dla narządu wzroku – luteinę oraz β-karoten. Oba to związki spowalniają degradację plamki żółtej oraz neutralizują wolne rodniki.

Czy jajka podnoszą poziom złego cholesterolu?

Pod koniec XX wieku sądzono, że spożywanie jajek powinno być ograniczone przez osoby zmagające się ze zbyt wysokim poziomem złego cholesterolu we krwi. Po głębszej analizie oraz dokładniejszych badaniach okazało się jednak, że stosunkowo wysoka zawartość cholesterolu w jajkach jest rekompensowana przez zawartą w żółtku lecytynę. Związek ten rozbija  cholesterol na mniejsze cząsteczki, które nie mają aż tak dużej zdolności osadzania się w naczyniach krwionośnych. Ponad to, przeprowadzono szereg badań, w których udział brało tysiące osób. Przy diecie zawierającej jedno jajko dziennie nie zanotowano większego wzrostu złego cholesterolu we krwi nawet po wielu tygodniach testu.

Częstym pytaniem dotyczącym jajek jest limit ich spożywania. Według najnowszych badań oraz opinii ekspertów, tygodniowa norma spożycia jaj kurzych to około 8-10 sztuk. Oczywiście dane te dotyczą osób zdrowych, które nie znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na miażdżycę czy cukrzycę. W przypadku tych osób limit spożycia to 1-2 sztuki tygodniowo. Warto również zwrócić uwagę na to, że głównym źródłem tłuszczu i cholesterolu w jajku jest żółtko. Białko może być spożywane w normach mniej rygorystycznych.

Jakie jajka wybierać?

Głównym kryterium jakim powinno kierować się przy zakupie jaj kurzych jest sposób chowu kur. Numer 0 oznacza, że jaja pochodzą z fermy ekologicznej. Numer 1 informuje o tym, że jaja pochodzą z chowu kur na wolnym wybiegu. Numer 2 oznacza, że jaja pochodzą z chowu ściółkowego. Numer 3 oznacza natomiast, że jaja pochodzą z chowu klatkowego. Dietetycy oraz specjaliści doradzają, żeby wybierać jaja kurze o numerach 0,1,2, gdyż są one najbardziej wartościowe.

Zobacz także: Jak zrobić pyszną zupę pomidorową?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj