Wapno dla dzieci, Calcium stanowi niezwykle popularny i powszechny środek leczniczy, który podajemy również dzieciom z najróżniejszych przyczyn. Obecnie na rynku dostępne są urozmaicone jego formy, dla ułatwienia aplikacji – klasyczne tabletki, tabletki musujące, syrop czy dla najmłodszych kropelki.

Preparaty wapnia są zalecane przy licznych nieprawidłowościach, w tym przeziębieniu, infekcjach górnych dróg oddechowych, grypie czy alergii. Dzieci uczulone otrzymują je profilaktycznie lub „okazjonalnie” w dniach, gdy dochodzi do zaostrzenia objawów. Suplementacja i uzupełnianie poziomu wapnia w organizmie zalecana jest w szczególności w okresie, gdy dzieci dynamicznie rosną oraz jeśli dojdzie do złamania kości. Konieczność podawania wapnia pojawia się również w sytuacji stosowania diety bezmlecznej.

Co to jest wapń?

Formą wapnia, która jest najpowszechniej stosowana u dzieci, jest laktoglukonian wapnia. Jest to więc nic innego jak pierwiastek chemiczny, który w organizmie jest koniecznym czynnikiem, umożliwiającym utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej.

Stanowi jednocześnie jeden z istotniejszych składników kości, wpływa na zapewnienie prawidłowego przewodzenia nerwowego oraz warunkuje kurczenie się mięśni. Poza tym wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe, co sprzyja jego skuteczności w obliczu infekcji oraz objawów alergii.

W przypadku dolegliwości alergicznych, które mogą być bardzo urozmaicone – katar, kaszel, wysypka, obrzęki, łzawienie oczu, wapno stanowi jedno z prostszych rozwiązań, jakie można zastosować, aby pozbyć się dokuczliwych objawów.

Zobacz także: Wapń – znaczenie dla człowieka

Wybór wapna dla dziecka

Na rynku powszechnie dostępne są preparaty wapnia przeznaczone dla dzieci powyżej 2 roku życia oraz dla dzieci, które przekroczyły 4 rok życia. Nie wyklucza to jednak podawania tego pierwiastka młodszym pociechom, należy jednak pamiętać, że u najmłodszych podawanie każdego leku czy preparatu powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską.

Przy wyborze preparatu dla dziecka zaleca się sprawdzanie etykiet i zawartości danego produktu. Znajdziemy tam również informacje odnośnie do dawkowania czy dokładnego przeznaczenia.

Jeśli poszukujemy preparatu, dla małego alergika to warto sięgnąć po produkt, w którego składzie występują cynk oraz kwercetyna. Są to substancje, które pomagają znacząco zmniejszyć dokuczliwość objawów alergicznych.

W przypadku wybierania wapna przy przeziębieniu zalecane jest wybranie preparatu wzbogaconego o witaminę C lub też wyciąg z malin.

Na rynku istnieje duża konkurencja, tak więc producenci starają się uatrakcyjniać opakowania, które mają sprzyjać chętniejszemu przyjmowaniu wapna przez dzieci. Oprócz tego jest ono dostępne w rozmaitych smakach, pośród których łatwo dobrać idealny i zwykle nie ma większych kłopotów z podaniem takiego preparatu.

Gdy podajemy dziecku wapno, warto jednocześnie dbać o odpowiednią suplementację witaminy D3. Obecnie wedle zaleceń WHO powinny ją regularnie przyjmować wszystkie dzieci, nie tylko niemowlęta, ale również znacznie starsze. Kwestia ta jest niezwykle istotna, z uwagi na coraz częściej spotykane niedobory tej witaminy.

Czytaj więcej: Witaminy i suplementy: czy warto je przyjmować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj