fot.elements.envato.com

Podczas wakacyjnych wyjazdów mogą przydarzyć się różnego rodzaju wypadki i choroby. W kraju wszystkie osoby ubezpieczone mają dostęp do publicznej opieki zdrowotnej. Z kolei za granicą wymagana jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Podpowiadamy, gdzie udać się w razie choroby w Polsce i za granicą oraz w jakich przypadkach EKUZ nie zadziała.

Opieka medyczna w kraju podczas urlopu

Wszystkie ubezpieczone osoby mają prawo do korzystania z opieki zdrowotnej w całym kraju, również podczas wakacji. Jeśli potrzebujesz pomocy lekarza, możesz udać się do poradni POZ, które działają od poniedziałku do piątku zwykle między 8:00 a 18:00. Poza podanymi godzinami, a także w weekendy i święta – w razie nagłego pogorszenia zdrowia – należy niezwłocznie udać się do miejsc z nocną i świąteczną opieką zdrowotną. Na miejscu znajduje się lekarz, który – w razie potrzeby – wezwie karetkę pogotowia lub skieruje do szpitala. Natomiast w przypadku nagłego urazu lub wypadku, udaj się do szpitalnego oddziału ratunkowego lub do izby przyjęć. Tam lekarz skieruje pacjenta na badania i konsultacje. Pamiętaj, aby korzystać z takich miejsc wyłącznie, kiedy jest taka potrzeba. Jeśli ty lub ktoś z twojego otoczenia znajdzie się w stanie zagrożenia życia, niezwłocznie wezwij karetkę pogotowia pod numerem 112 lub 999.

Oprócz tego działa także stomatologiczna pomoc doraźna, z której możesz skorzystać w razie bólu zęba lub powikłań związanych z wcześniejszym leczeniem. Takie poradnie są otwarte od poniedziałku do piątku od 19 do 7 rano oraz w weekendy i święta przez całą dobę.

Leczenie podczas wakacji za granicą

W krajach Unii Europejskiej, EFTA, a także na terytoriach zamorskich Francji, Portugalii i Hiszpanii honorowana jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wydawana jest wyłącznie osobom regularnie opłacającym swoje ubezpieczenie w Polsce, a także członkom rodziny, którzy zostali zgłoszeni do ubezpieczenia. Karta umożliwia korzystanie z opieki medycznej w nagłych sytuacjach i podczas choroby. Jej termin ważności wynosi od 2 miesięcy do 20 lat (zależy to od kategorii ubezpieczenia). Ponadto, jeśli utracisz status osoby ubezpieczonej w Polsce, twoja EKUZ również stanie się nieważna. W takim przypadku NFZ może żądać zwrotu środków związanych z udzielonymi świadczeniami zdrowotnymi za granicą. Dodatkowo przed wyjazdem koniecznie sprawdź ważność swojej karty. Jeśli skończył się jej termin ważności, możesz wyrobić nową bezpłatnie poprzez wypełnienie wniosku np. w oddziale NFZ lub online na Internetowym Koncie Pacjenta.

Jak działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Przed wyjazdem do danego kraju warto pamiętać, że EKUZ działa wyłącznie w przypadku publicznej ochrony zdrowia. Za usługi prywatnych lekarzy należy zapłacić samodzielnie. Ponadto za granicą jesteś traktowany tak samo, jak jego obywatele. Może się zdarzyć, że mimo posiadania EKUZ będziesz musiał dopłacić np. 30% honorarium lekarza we Francji czy 10 euro za każdy dzień pobytu w szpitalu w Niemczech. Karta zadziała, kiedy zagrożone jest zdrowie lub życie pacjenta oraz kiedy doznał on urazu. Dlatego wykorzystanie karty do zrobienia operacji plastycznej czy zabiegu korekty zaćmy nie jest możliwe. EKUZ nie obejmuje również pomocy udzielanej przez ratowników górskich np. w Austrii. Zwiezienie pacjenta ze stoku narciarskiego to usługa prywatna, którą należy opłacić samodzielnie. Karta zadziała w wielu przypadkach, ale nie obejmuje np. zaginionego bagażu z wyposażeniem medycznym. Dlatego proponujemy zakupić dodatkowe ubezpieczenie obejmujące m.in. transport medyczny do Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj