fot.elements.envato.com

Weganizm jest postrzegany nie tylko jako wyjątkowo restrykcyjna dieta, lecz także styl życia. Wokół niej narosło wiele nieprawdziwych mitów, które postaramy się obalić. Na czym konkretnie ona polega i czy weganom naprawdę grozi poważny niedobór białka w organizmie?

Czym jest weganizm?

Weganizm to dieta polegająca na wyeliminowaniu z codziennego jadłospisu mięsa, nabiału, jaj, mleka, a także ryb i owoców morza. Zgodnie z tą zasadą spożywa się wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego. Powodów, dla których osoby w różnym wieku decydują się na przejście na weganizm jest wiele. Należą do nich np. kwestie religijne, zdrowotne czy światopoglądowe.

Wpływ weganizmu na zdrowie

Wbrew powszechnemu przekonaniu, że weganizm bardziej szkodzi niż pomaga, okazuje się, że dieta wegańska może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Dzięki wyeliminowaniu mięsa i produktów odzwierzęcych, zmniejsza się ryzyko zachorowania np. na nowotwory, cukrzycę, choroby nerek i układu krążenia. Przyczynia się do tego niska zawartość cukru, soli oraz tłuszczów nasyconych w spożywanych przez wegan posiłkach. Dodatkowo, jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia, dieta wegańska pomaga w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała, a u wegan rzadziej występuje otyłość niż u osób jedzących mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego. Warto dodać, że to owoce i warzywa, które są podstawą tej diety, dostarczają m.in. witaminę A, C, D, E oraz potas, żelazo i wapń. Natomiast produkty pochodzenia roślinnego regulują pracę jelit, a także dobrze wpływają na florę bakteryjną i na naszą odporność.

Co jedzą weganie?

Dieta wegańska składa się przede wszystkim z owoców i warzyw, roślin strączkowych, orzechów oraz nasion. Powinna być starannie przygotowywana, aby każdego dnia dostarczać organizmowi niezbędnych składników i uniknąć poważnych niedoborów. Dobrym zamiennikiem mięsa, który zawiera w sobie białko jest tofu, a także groch, fasola, soczewica i soja. Natomiast źródłami węglowodanów będą wszelkie odmiany ryżu, makaronu, kasz oraz ziemniaki, bataty czy przetwory owocowe i budynie z napojów roślinnych. Nie powinno się również zapominać o dostarczaniu organizmowi tłuszczów, które znajdziemy nie tylko w oleju rzepakowym czy oliwie z oliwek, lecz także w awokado, orzechach i nasionach dyni, sezamu czy maku.

Dieta wegańska – fakty i mity

Wokół wegańskiej diety wciąż istnieje wiele mitów. Poniżej znajdziesz najczęstsze nieprawdziwe informacje oraz fakty o weganizmie.

FAKTY

  1. Przygotowywanie wegańskich posiłków wymaga szczególnej uważności. Warto zwrócić uwagę, aby dieta była jak najbardziej zbilansowana i zawierała wszystkie składniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. W ten sposób zapobiegniesz wystąpieniu niedoborów.
  2. Warto suplementować witaminę B12. Znajduje się ona głównie w mięsie, rybach i nabiale. Wykluczenie tych produktów z diety, naraża wegan na poważne niedobory. Podobnie jest z żelazem, wapniem, jodem, kwasami omega-3 oraz witaminą D.

MITY

  1. Dieta wegańska nie dostarcza wystarczająco dużo białka. Jest to jeden z częściej wymienianych mitów na temat weganizmu. Mimo, że wykluczamy z diety główne źródła białka, to możemy uzupełniać je w inny sposób np. poprzez jedzenie tofu, produktów sojowych oraz roślin strączkowych.
  2. Wegańskie posiłki są nudne, a produkty – drogie. Wystarczy nieco kreatywności, aby urozmaicić nudne posiłki. Do potraw dodaj swoje ulubione przyprawy i zainspiruj się ciekawymi przepisami. Jeśli gotowe wegańskie potrawy wydają ci się drogie, spróbuj samodzielnie przygotowywać posiłki. Warto jednak dodać, że często to właśnie mięso i ryby kosztują więcej niż ich wegańskie odpowiedniki.
  3. Wegańskie produkty są trudno dostępne. Obecnie na rynku znajduje się wiele wegańskich produktów, zamienników tradycyjnych potraw oraz napojów roślinnych i wciąż wprowadzane są nowe. Nie musisz się więc martwić, że nie znajdziesz mleka sojowego czy roślinnych wersji tradycyjnych dań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj