Histerosalpingografia, prościej badanie drożności jajowodów lub HSG, służy do oglądu macicy oraz jajowodów pod kątem ewentualnej niepłodności.

Badanie rentgenowskie HSG pozwala ocenić budowę oraz kształt jamy macicy, skontrolować drożność i ustalić kształt jajowodów, a także sprawdzić, jaki jest stan błony śluzowej macicy. W badaniu można też wykryć m.in. wszelkie guzy, polipy, zmiany rozwojowe lub niedorozwój macicy, gruźlicę narządów rodnych.

Przebieg badania drożności jajowodów

Rentgen typu HSG należy poprzedzić USG narządów rodnych i pobraniem wymazu z pochwy. W dniu badania konieczne jest zastosowanie lewatywy, a na pół godziny przed nim pacjentka dostaje środek rozkurczowy w postaci czopka. Badania nie wykonuje się w czasie ciąży, krwawienia miesięcznego oraz po 10. dniu cyklu. Samo badanie nie trwa dłużej niż kilkanaście minut. Pacjentka znajduje się w pozycji jak do tradycyjnego badania ginekologicznego, może być znieczulona ogólnie, jeśli jest takie wskazanie. Zakłada się jej wzierniki, a następnie wprowadza kontrast. Gdy substancja wypełni jamę macicy, wykonuje się pierwszą serię zdjęć rentgenowskich. Kolejną przeprowadza się, gdy substancja wypełni jajowody. Dodatkową serię można wykonać, gdy substancja wypełni jamę brzuszną, by m.in. zobaczyć ewentualne problemy w okolicach jajowodów. Po przeprowadzeniu badania mogą wystąpić powikłania w postaci zapalenia przydatków lub otrzewnej.

Alternatywne badania drożności jajowodów

Pacjentki, które są uczulone na kontrast mogą dostać skierowanie na badanie sonoHSG. Nie stosuje się tam rentgena, a zamiast kontrastu podaje się jałową sól fizjologiczną, która uwidacznia problemy na USG. Kolejną metodą jest laparoskopia, która jest jednak najbardziej inwazyjna, więc stosuje się ją najrzadziej.

Zastosowanie badania drożności jajowodów

Badanie niedrożności jajowodów pokazuje, czy komórka jajowa ma szansę przedostać się z jajnika do macicy, a zatem, czy możliwe jest jej zapłodnienie. Jest to więc metoda ustalania niepłodności. Bywa, że badanie jest również lekiem na niepłodność, bo w jego trakcie może dojść do udrożnienia zatkanego jajowodu. Jeśli wynik badania to jeden trwale niedrożny jajowód, zapłodnienie jest możliwe, choć utrudnione. Dwa niedrożne jajowody uniemożliwiają zajście w ciąże w sposób naturalny.

Zobacz także: Policystyczne jajniki – przyczyny, objawy i leczenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj