Materiał partnera

Od 2018 roku polscy lekarze zobowiązani są do wystawiania zwolnień elektronicznych w zastępstwie za te papierowe. Dzięki wprowadzeniu takiego rozwiązania masz możliwość otrzymania e zwolnienia bez konieczności odbywania wizyty w przychodni. Ponadto nie musisz dostarczać go osobiście do rąk pracodawcy, ponieważ zrobi to za Ciebie system. Jakie uprawnienia daje Ci zwolnienie online i jak je uzyskać w zaledwie 15 minut?

L4 online – czym jest i jakie daje Ci uprawnienia? 

Czym jest zwolnienie lekarskie online? Jest to dokument, który lekarz wypisuje Ci w momencie stwierdzenia Twojej niezdolności do wykonywania obowiązków służbowych z powodu choroby. Choć wystawiany jest on drogą elektroniczną, a nie ręcznie, daje Ci dokładnie te same uprawnienia co kilka lat temu – to oznacza, że możesz posłużyć się nim, aby usprawiedliwić swoją nieobecność w pracy oraz otrzymać zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, jeśli choroba dotyczy Twojego członka rodziny, a Ty sprawujesz nad nim opiekę. 

Pomimo tego, że na początku wprowadzenie zwolnień online nie spotkało się z dużym entuzjazmem, ostatecznie okazało się ogromnym udogodnieniem zarówno dla pacjentów, jak i pracodawców. Dzięki temu rozwiązaniu nie musisz już osobiście dostarczać L4 swojemu przełożonemu, ponieważ zostanie ono automatycznie wysłane na jego profil PUE ZUS, zatem będzie on miał do niego wgląd po zalogowaniu się na swoje konto. 

Zwolnienie online – czy pracodawca dowie się, na co chorujesz? 

Obawiasz się, że Twój pracodawca dowie się, na co chorujesz? Możesz być spokojny – nie znajdzie on takiej informacji na przesłanym do niego dokumencie. Będą widniały na nim jedynie podstawowe dane, w tym Twoje imię i nazwisko, czas trwania e zwolnienia, PWZ lekarza oraz nazwa podmiotu medycznego, w którym wystawiono zwolnienie online. Oczywiście Ty jako pacjent będziesz mieć wgląd do jego pełnej wersji – a znajdziesz ją na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, w zakładce Historia leczenia. 

Jak otrzymać e zwolnienie bez wychodzenia z domu?

Choroba dopadła Cię w najmniej oczekiwanym momencie i nie czujesz się na siłach, aby udać się do pracy? A może kryzys zdrowotny dotyczy Twojego dziecka? Wiedz, że w każdym z tych przypadków możesz ubiegać się o L4 online i L4 online na dziecko. Pamiętaj jednak, że wizyta w przychodni nie jest najlepszym pomysłem, jeśli zależy Ci na czasie – już sama próba dodzwonienia się na rejestrację może skończyć się fiaskiem, a nawet jeśli uda Ci się nawiązać połączenie, lekarz może odmówić Ci wystawienia e zwolnienia przez telefon.

Chcesz zaoszczędzić sobie zbędnych stresów? W takim razie skorzystaj z oferty platformy telemedycznej Med24. Tutaj proces rejestracji odbywa się przez internet, a skonsultowanie się z internistą możliwe jest w ciągu 15 minut od zapisania się na teleporadę. To Ty decydujesz, w jakiej formie się ona odbędzie – do wyboru masz aż trzy możliwości, tj. telefon, wideorozmowę oraz czat SMS. I nie musisz już martwić się odległymi terminami – usługa ta dostępna jest o każdej porze dnia i nocy, nawet w niedzielę i święta. 

L4 online – jak wygląda telekonsultacja?

Postanowiłeś umówić się na konsultację telemedyczną w celu uzyskania zwolnienia online? Wiedz, że niewiele odbiega ona od wizyty, którą znasz z placówki medycznej. Podobnie jak w trakcie spotkania w gabinecie internista przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad, aby przyjrzeć się bliżej Twoim objawom i poznać historię Twojej choroby. 

Pamiętaj, że możesz zostać poproszony o przedstawienie swojej dokumentacji medycznej, np. wyników ostatnich badań laboratoryjnych lub obrazowych, oraz zdjęć. Warto, abyś miał pod ręką również listę przyjmowanych leków i suplementów wraz z ich dawkowaniem. Po zebraniu niezbędnych informacji lekarz wypisze Ci L4 online – oczywiście jeśli uzna to za zasadne. A to wszystko w ekspresowym tempie i bez wychodzenia z domu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj