Co to jest masaż tao?

Masaż tao, inaczej określany jako „tajski”, pochodzi z Tajlandii, a jego korzenie wywodzą się z refleksji filozoficznej oraz chińskich wierzeń. Tao to „droga”, a filozofia wskazuje jak nią podążać. Według niej trzeba poddawać się codziennej kontemplacji, a masaż tao ma w tym pomóc. To w końcu najlepszy sposób na głębokie zrelaksowanie się i odprężenie, tak, że nasza myśl płynie wolno i swobodnie. Według tej filozofii powinno się również zachować równowagę pomiędzy tym co cielesne a duchowe.  Podczas masażu uzyskujemy nie tylko spokój duchowy, ale również z naszego ciała usuwane jest napięcie.

Na czym polega masaż tao?

Masaż tao jest jednym z tzw. masaży głębokich. Celem tradycyjnego masażu tajskiego są rozciągnięcie i odprężenie całego ciała. Chodzi tutaj o zlikwidowanie napięcia w mięśniach i stawach. Ponadto taki masaż powinien sprawić, że będziemy mieć więcej energii. W trakcie masażu masażysta korzysta m.in. z technik akupresury, a także jogi pasywnej. Osoba, która jest masowana, ubrana jest w komfortowe ubranie, które dostaje w gabinecie masażu. Musi położyć się na twardym materacu (ewentualnie na macie leżącej na podłodze), specjalnie przeznaczonym do masażu tao. Podczas jego trwania, przyjmuje różne pozycje – leży na plecach, na brzuchu, na boku, a także siedzi.  Również masażysta jest bardzo aktywny i korzysta z różnych technik. Do masowania używa nie tylko dłoni, ale również przedramion, łokci, a nawet kolan. Wszystko, dlatego, że osoba masowana doświadcza na przemian rozciągania jak i uciskania punktów na ciele.

Wyróżnia się wiele rodzajów masażu tao. Oprócz klasycznego masażu tajskiego obejmującego cale ciało, wyróżnia się także m.in. masaż pleców, ramion i głowy, a także masaż stóp (tzw. refleksologia). Masaż tao może być również wykonywany za pomocą olejków oraz stemplami ziołowymi. Klasyczny masaż tajski trwa około 2 godzin.

Masaż tajski – gdzie można go wykonać?

Obecnie masaże tajskie są bardzo popularne w Polsce. Nic dziwnego, całymi dniami musimy najczęściej pozostawać w pozycji siedzącej, co nie jest pozytywne dla naszych mięśni oraz stawów. W dodatku często jesteśmy zestresowani. Masaż Tao jest doskonałym ratunkiem dla naszego ciała jak i umysłu.

Gabinety masażu tajskiego znajdziemy prawdopodobnie w każdym większym mieście Polski. Zazwyczaj są to miejsca specjalizujące się właśnie w tym rodzaju masażu lub ewentualnie również innych orientalnych. Bardzo często masaże tajskie wykonują profesjonalne masażystki z Tajlandii. Koszt masażu różni się zależnie od salonu, ale np. za klasyczny masaż tao zapłacisz ok. 200 – 250 zł (2h masażu). Z kolei za masaż tylko kilku partii ciała, np. stóp, cena może wynosić ok. 100 zł (ok. 1h).

Czy każdy może poddać się klasycznemu masażowi tao? Z racji tego, że jest to masaż w którym mocno rozciąga się mięśnie, a masażysta dość mocno naciska na niektóre partie ciała, niektóre osoby powinny go unikać. Są to m.in. ludzie cierpiący na osteoporozę, zapalenia szpiku kostnego czy złamania kości. Masaż tajski nie jest również odpowiedni dla osób z problemami z układem krwionośnym np. wadami serca czy krwotokami. Unikać go muszą także m.in kobiety w ciąży oraz osoby z nowotworami oraz tętniakami, z miażdżycą.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj