Mykoplazma

Mykoplazma pomimo faktu, iż nie posiada ściany komórkowej, klasyfikowana jest jako bakteria. Z wielkości natomiast silniej zbliżona do wirusa. Najczęściej kojarzymy ją jako jeden z czynników etiologicznych zapalenia płuc, jednak może być przyczyną również innych schorzeń.

Mykoplazma – jakie są objawy zakażenia?

 1. Zapalenie płuc – schorzenie może zostać wywołanie przez bakterię mycoplasma pneumoniae. Odpowiada ona za rozwój tzw. atypowego zapalenia płuc. Schorzenia te pojawiają się zwykle u małych dzieci i w większości przypadków mają dość spokojny przebieg. Zakażenie rozwija się najczęściej drogą kropelkową.
 2. Kaszel połączony zwykle z odkrztuszaniem wydzieliny.
 3. Stany podgorączkowe lub gorączka.
 4. Bóle głowy.
 5. Rozbicie.
 6. Ogólne osłabienie.
 7. Brak apetytu.
 8. Nudności.
 9. Biegunki.
 10. Wymioty.
 11. Niedokrwistość hemolityczna.
 12. DIC.
 13. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Jak rozpoznaje się zakażenie mykoplazmą?

Niekiedy pomocne są badania obrazowe jak badanie RTG klatki piersiowej. Jednak najczęściej wyniki nie są miarodajne i konieczne jest pobranie krwi oraz zbadanie poziomu przeciwciał przeciw bakteriom Mycoplasma pneumoniae.

Leczenie zakażenia Mykoplazmą

Chociaż infekcja spowodowana przez mykoplazmę może przypominać wirusową, to leczenie oparte jest na podawaniu antybiotyków, należących do grupy makrolidów lub tetracyklin. Czas leczenia wynosi najczęściej od 10 do 14 dni, konieczne jest doprowadzenie antybiotykoterapii do końca, zgodnie ze wskazaniami lekarza, aby uniknąć ewentualnych powikłań u dziecka. Wprowadzone są również metody leczenia objawowego, których zadaniem jest zmniejszenie dokuczliwości objawów.

Polecane produkty

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię