Mykoplazma pomimo faktu, iż nie posiada ściany komórkowej, klasyfikowana jest jako bakteria. Z wielkości natomiast silniej zbliżona jest do wirusa. Najczęściej kojarzymy ją jako jeden z czynników etiologicznych zapalenia płuc, jednak może być przyczyną również innych schorzeń.

Mykoplazma – jakie są objawy zakażenia?

  1. Zapalenie płuc – schorzenie może zostać wywołanie przez bakterię mycoplasma pneumoniae. Odpowiada ona za rozwój tzw. atypowego zapalenia płuc. Schorzenia te pojawiają się zwykle u małych dzieci i w większości przypadków mają dość spokojny przebieg. Zakażenie rozwija się najczęściej drogą kropelkową.
  2. Kaszel połączony zwykle z odkrztuszaniem wydzieliny.
  3. Stany podgorączkowe lub gorączka.
  4. Bóle głowy połączone z migrenami.
  5. Rozbicie.
  6. Ogólne osłabienie organizmu i brak energii.
  7. Brak apetytu.
  8. Nudności.
  9. Biegunki.
  10. Wymioty.
  11. Niedokrwistość hemolityczna, czyli zmniejszona liczba czerwonych krwinek (erytrocytów) we krwi, która jest spowodowana hemolizą, czyli nieprawidłowym ich rozpadem. Najczęściej do hemolizy dochodzi w wątrobie, śledzionie i wewnątrz naczyń krwionośnych.
  12. DIC, czyli Zespół rozsianego wykrzepienia wewnątrznaczyniowego, który prowadzi do mikrozakrzepów i prowadzi do niedokrwienie narządów, a w konsekwencji nawet do udaru mózgu.
  13. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Zobacz także: Zapalenie płuc u dzieci – dowiedz się wszystkiego o tym niebezpiecznym schorzeniu

Jak rozpoznaje się zakażenie mykoplazmą?

Niekiedy pomocne są badania obrazowe jak badanie RTG klatki piersiowej. Jednak najczęściej wyniki nie są miarodajne i konieczne jest pobranie krwi oraz zbadanie poziomu przeciwciał przeciw bakteriom Mycoplasma pneumoniae.

Leczenie

Chociaż infekcja spowodowana przez mykoplazmę może przypominać wirusową, to leczenie oparte jest na podawaniu antybiotyków, należących do grupy makrolidów lub tetracyklin. Czas leczenia wynosi najczęściej od 10 do 14 dni, konieczne jest doprowadzenie antybiotykoterapii do końca, zgodnie ze wskazaniami lekarza, aby uniknąć ewentualnych powikłań u dziecka. Wprowadzone są również metody leczenia objawowego, których zadaniem jest zmniejszenie dokuczliwości objawów.

Czytaj również: Adenowirusy, czyli winowajcy licznych schorzeń u dzieci i niemowląt

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj