Maseczka dla dziecka
fot. elements.envato.com

Patogeny i zanieczyszczenia powietrza są nie tylko szkodliwe dla dorosłych czy osób starszych, ale również dla dzieci. Maseczki chirurgiczne dla dzieci powinny być odpowiednio mniejsze od artykułów ochronnych przeznaczonych dla dorosłych. W poniższym tekście przedstawiamy, jak wybrać maseczki dla dzieci i na co zwrócić uwagę przed ich zakupem.

Maseczka chirurgiczna dla dziecka

Organizmy najmłodszych są tak samo narażone na zakażenie wirusami, jak organizmy dorosłych. Z tego względu należy zadbać o ich zabezpieczenie. WHO zaleca, aby maseczki dla dzieci zapewnić pociechom od 12 roku życia – mogą z niej korzystać w miejscu publicznym, jak szkoła czy sklepy, gdzie nie zawsze utrzymuje się bezpieczną odległość. Warto, by z maseczek korzystały również dzieci w wieku 6-11 lat, zwłaszcza jeśli zagrożenie epidemiczne wzrasta. Szkrabom młodszym niż 6 lat nie zaleca się zakładania maseczek.

Sposób mocowania gumki i rozmiar – jaka powinna być maseczka dla dzieci?

Przed przystąpieniem do zakupów warto zastanowić się, jakie cechy powinna mieć maseczka dla dzieci. Aby zapewniała wysoki stopień ochrony, tak samo jak zabezpieczenie dla dorosłych, musi gładko przylegać do twarzy. Najlepsze rozwiązanie to zmierzenie buzi dziecka:

  • od ucha do ucha,
  • od środka policzka do środka policzka,
  • od połowy długości nosa do połowy odległości między brodą a szyją.

Sklepy wyspecjalizowane w sprzedaży masek dla dzieci i dorosłych posiadają opisy produktów wraz z ich wymiarami, co znacznie ułatwia dobór odpowiedniego akcesorium. W zależności od rodzaju i kształtu maseczki, ich wymiary mogą się różnić o kilka centymetrów.

Maseczki ochronne dla dzieci powinny mieć także odpowiedni sposób mocowania. Gumki na uszach mogą podrażniać delikatną skórę, dlatego trzeba sprawdzić, czy artykuły wykonano z miękkich materiałów. Ciekawą opcją, zwłaszcza dla maluchów poniżej 11 roku życia, są maseczki chirurgiczne z mocowaniem dookoła głowy. W sklepach znajdują się specjalne zapinki do zwykłych masek, które odciągają gumki od uszu, co również stanowi atrakcyjne rozwiązanie.

Maski chirurgiczne dla dzieci i inne dostępne warianty

W dobie pandemii oraz smogu w okresie grzewczym opiekunowie najmłodszych stają przed dylematem, jakie maseczki dla dzieci wybrać. Na rynku można znaleźć kilka rodzajów takich akcesoriów, jednak do najpopularniejszych należą maseczki ochronne oraz FFP.

Maseczki ochronne dla dzieci

Standardowo maseczki chirurgiczne wykorzystywane są przez lekarzy i pielęgniarki, ale stosować je może każdy. Podobnie maseczki ochronne jednorazowe – wyglądają podobnie do osłon medycznych i gwarantują 81-95%zabezpieczenia przed wirusami oraz bakteriami. Taką właściwość zyskują dzięki wielowarstwowej (najczęściej 3-warstwowej) budowie:

  • powłoka zewnętrzna wzmacnia strukturę akcesorium,
  • filtr meltblown zatrzymuje groźne cząsteczki wirusów, bakterii i zarodników grzybów,
  • wewnętrzna warstwa odprowadza wydychane ciepło, zapewnia dziecku komfort, a ponadto powinna zapobiegać alergiom skórnym.

O ile maseczka jest sucha, pociecha może używać jej nieprzerwanie przez ok. 4 godziny. Po tym czasie lub kiedy maska nasiąka wilgocią, trzeba ją wymienić na czystą.

Maski FFP

Skrót FFP oznacza „Filtration Face Piece” – nazwa tego rodzaju maseczek bierze się od warstwy filtrującej wdychane oraz wydychane powietrze. Dzięki temu artykuły FFP2 zapewniają usuwanie patogenów na poziomie min. 94%, zaś FFP3 – aż 99%. W przeciwieństwie do maseczek chirgucznych dla dzieci, maski FFP2 i FFP3 są profilowane i szczelniej osłaniają usta oraz nos. Posiadają też więcej warstw:

  • antyalergiczna włóknina PE zapobiega emisji wirusów i bakterii do środowiska,
  • filtry meltblown zatrzymują kurz, cząsteczki szkodliwych gazów, kurzu oraz smogu,
  • warstwa higroskopijna pochłania wilgoć z wydychanego powietrza,
  • włóknina PE zapobiega wchłanianiu wilgoci przez maskę z zewnątrz.

Wielką zaletą masek FFP3 jest fakt, że oprócz chorobotwórczych cząsteczek zatrzymują również alergeny, dym i smog. Niestety maseczki FFP3 nie są produkowane w rozmiarach dla dzieci. Z tego względu mogą stosować je nastolatkowie i dorośli, nie tylko podczas zwiększonego zagrożenia epidemicznego, ale także w okresie grzewczym, kiedy w powietrzu znajdują się duże ilości zanieczyszczeń.

Bawełniane maseczki dla dzieci – antywirusowe

Zdania na temat maseczek z bawełny są podzielone: niektórzy eksperci mówią, że kilka warstw materiału zapewnia dostateczne zabezpieczenie przed wirusami. Z drugiej strony wirusy przenoszą się drogą kropelkową – wilgoć może przeciekać przez bawełniane maseczki dla dzieci. Ochronne artykuły wielokrotnego użytku trzeba również odpowiednio dezynfekować.

Zdrowie dziecka jest najważniejsze dla każdego opiekuna, dlatego nie warto ryzykować – należy postawić na pewne rozwiązania, sprawdzone przez specjalistów, jak maski chirurgiczne czy FFP. Chociaż maska wykonana z tkaniny bawełnianej jest wygodniejsza, lepiej wybrać bezpieczniejszą opcję.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie?

Maseczki dla dzieci, jednorazowe lub nie, powinny zapewniać maluchom maksymalny komfort. W przeciwnym wypadku kilkulatek może zniechęcić się do noszenia takiej formy zabezpieczenia i wystawić na działanie zanieczyszczeń powietrza lub szkodliwych drobnoustrojów. Należy zatem sprawdzić, czy materiał nie nie podrażnia skóry dziecka podczas użytkowania. Warto także pamiętać, aby zapytać dziecko, czy maski są wygodne i nie utrudniają zbytnio oddychania.

Kwestią, która zaskakująco wpływa na noszenie maski przez dziecko, jest kolorowy nadruk. Maska chirurgiczna z uroczymi zwierzątkami lub wizerunkiem ulubionej postaci z bajki dopełni stroju kilkulatka i sprawi, że korzystanie z zabezpieczenia będzie o wiele przyjemniejsze.

Maseczki ochronne dla dzieci – zasady użytkowania

Poniższe zasady warto wytłumaczyć pociesze i pomagać jej w ich przestrzeganiu.

  1. Przed i po założeniu maski dziecko powinno dokładnie umyć ręce.
  2. Maseczkę trzeba jak najlepiej dopasować do twarzy – nasunąć za brodę i zastosować wkładkę modelującą na nos.
  3. Dziecko nie powinno bawić się maską czy dotykać jej podczas użytkowania.
  4. Maski FFP można nosić do 8 godzin, zaś maski chirurgiczne do 4 godzin lub do czasu przesiąknięcia materiału w okolicach jamy ustnej i nosa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj