Wraz z 33 tygodniem ciąży zaczyna się ósmy, czyli już przedostatni jej miesiąc. Świadomość tego, że do rozwiązania jest już bardzo blisko rośnie z każdą chwilą i choć wiele dolegliwości może uprzykrzać kobiecie życie, narasta jej ekscytacja związana ze zbliżającym się porodem. Czas pochłaniają szykowanie wyprawki dla dziecka, przygotowanie domu na nowego mieszkańca i szykowanie rzeczy potrzebnych do szpitala. Wszystko to bardzo ważne, zwłaszcza, że przecież może się zdarzyć poród przedwczesny.

Co się dzieje z dzieckiem w tym tygodniu?

W 33 tygodniu dziecko ma już ponad dwa kilogramy i wciąż intensywnie przybiera na wadze. Jego tkanka tłuszczowa powinna już stanowić około ośmiu procent wagi ciała, a nie jest to jeszcze stan finalny. Po narodzinach zgromadzony tłuszcz zapewni barierę ochronną przed wychłodzeniem. Za to nieco wolniej przebiega już wzrost. Maluch może mieć do czterdziestu pięciu centymetrów i powoli zbliża się do rozmiarów, z jakimi przyjdzie na świat

Dziecko ma coraz mniej wolnego miejsca co wyraźnie wpływa na jego aktywność. Rusza się teraz rzadziej, choć jednocześnie jego ruchy są coraz silniejsze i bardziej płynne. Nie ustaje za to chęć do zabawy, która objawia się łapaniem za pępowinę i palce stóp. Coraz ważniejsze staje się ssanie kciuka. Odruch ten, to bardzo ważne ćwiczenie przygotowujące dziecko do ssania piersi matki.

Kolejnym ciekawym przystosowaniem do pobierania pokarmu jest charakterystyczna dla niemowlaków budowa nosa. W 33 tygodniu ma on już taki kształt, jaki będzie po urodzeniu i w pierwszych kilkunastu miesiącach życia, czyli jest dość duży z zadartą końcówką. Budowa taka umożliwia swobodne oddychanie podczas ssania piersi.

Wyraźnie doskonali się mózg dziecka, szczególnie w zakresie przetwarzania wrażeń zmysłowych. Co ciekawe, już na tym etapie rozwoju płodowego rozwijają się obszary kory mózgowej odpowiedzialne za rozpoznawanie znaczenia dźwięków, w tym mowy. Może wydawać się to zaskakujące, ale dziecko zaczyna uczyć się łączenia głosek, ich rozumienia, a nawet rozpoznawania bardziej złożonych zdań. To pierwsze kroki w ważnej dziedzinie komunikowania z innymi ludźmi, mimo, że oczywiście do umiejętności mówienia będzie potrzeba jeszcze wiele czasu po porodzie.

Doskonalą się też narządy wewnętrzne. Układ odpornościowy rozwija się, by po porodzie skutecznie chronić organizm przed infekcjami, w wątrobie magazynowane jest żelazo (niezbędne dla budowania czerwonych krwinek), a serce ma już swój indywidualny rytm pracy. Ważne zmiany zachodzą też w płucach, które mniej więcej w trzydziestym trzecim tygodniu ciąży stają się gotowe do samodzielnej pracy.

Warto też wspomnieć o szkielecie dziecka, który staje się coraz twardszy i mocniejszy. Jedynie luźno połączone kości czaszki zachowują pewną elastyczność, która będzie niezbędna żeby główka mogła wydostać się przez wąski kanał rodny.

Jak zmienia się Twoje ciało w 33 tygodniu ciąży?

W 33 tygodniu ciąży duży brzuch kobiety jest regułą. Uciskająca na inne organy macica jest przyczyną wielu dolegliwości, od pokarmowych, przez bóle stawów i pleców, puchnięcie rąk i nóg, bezsenność, aż po problemy z utrzymaniem moczu. Objętość płynu owodniowego na tym etapie ciąży jest już maksymalna i więcej nie przyrasta. Ciekawostką jest, że wielkość brzucha matki niekoniecznie przekłada się na rozmiary mającego się narodzić dziecka. Składają się na to różne czynniki takie jak tusza, ilość wytworzonego płynu owodniowego, czy uwarunkowania genetyczne.

Rośnięcie brzuszka, opuchlizny, a także zmiany hormonalne to powody dla których w ciąży należy bardzo dbać o skórę, która łatwo może stać się sucha, szorstka, a na jej powierzchni często pojawią się rozstępy. Stosowanie odpowiednich balsamów, a także picie dużych ilości wody, to najprostsze i najskuteczniejsze metody, które zapobiegają lub choć ograniczają wymienione dokuczliwości.

Jak podczas całej ciąży, także i w jej trzydziestym trzecim tygodniu, bardzo ważna jest dobrze zbilansowana dieta. Teraz, kiedy dziecko bardzo intensywnie rośnie i przybiera na wadze szczególnego znaczenia nabierają białka i tłuszcze. Białko to najważniejszy element budulcowy organizmu. Zapotrzebowanie na nie jest teraz szczególnie duże. Dla prawidłowego rozwoju płodu należy dbać, by posiłki były w nie bardzo bogate.

Wśród powszechnych dolegliwości w okresie ciąży jedną z najczęstszych są żylaki. Ich bezpośrednią przyczyną jest nadmierne rozciąganie się ścianek naczyń krwionośnych wywołane przez niepoprawne działanie zastawek żylnych mających powstrzymywać odpływanie krwi do dolnych partii ciała. W dużej mierze występowanie żylaków jest uwarunkowane genetycznie. Pierwsze objawy to uczucie ciężkości i bolesność. Czasem występuje tak zwany zespół niespokojnych nóg, a z czasem pojawiają się widoczne przez skórę sine przebarwienia i zgrubienia. Nie jest to tylko kwestia estetyczna. Najgroźniejszym powikłaniem związanym z żylakami jest zakrzepica – powstawanie skrzepów krwi zatykających żyły i utrudniających prawidłowy krwiobieg. Fragmenty takich skrzepów mogą oderwać się i zatkać naczynia w innych miejscach, na przykład w płucach, co może stworzyć bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. Pojawianie się żylaków w okresie ciąży jest niestety powszechne i wiąże się z wzrostem krzepliwości i lepkości krwi. Jeśli zostaną zaobserwowane powyższe objawy bardzo wskazana jest konsultacja z lekarzem, który może zapisać zastrzyki zmniejszające krzepliwość.

Mniej niebezpieczna, za to dość uciążliwa może być inna dolegliwość pojawiająca się często pod koniec ciąży – zespół cieśni nadgarstka. Jest to wywołane zatrzymywaniem wody w organizmie i zmianami hormonalnymi uczucie drętwienia i mrowienia w palcach i dłoni, promieniujące czasem do ramienia. Obrzęknięta torebka stawowa nadgarstka uciska na nerwy biegnące dalej do dłoni i palców. Problem ten często nasila się w nocy utrudniając spokojny sen. Na szczęście po porodzie objawy mijają i nie jest do tego konieczne specjalistyczne leczenie.

W trzydziestym trzecim tygodniu ciąży coraz częściej pojawiają się skurcze Braxtona-Hicksa, które, zwłaszcza przy pierwszej ciąży, czasem są mylone ze skurczami porodowymi. Przy zaawansowanej ciąży skurcze te bywają bolesne i mogą być dość regularne, co tym bardziej może być źródłem „fałszywego alarmu”. Jeśli kobieta ma wątpliwości, czy jej skurcze nie są już tymi właściwymi, powinna udać się do szpitala, gdzie lekarz łatwo określi, czy rozpoczęła się akcja porodowa. Przy okazji należy uspokoić, że takie zachowanie nie jest przejawem panikarstwa, czy hipochondrii, lecz zdrowego rozsądku i na pewno nie będzie napiętnowane jako „zawracanie głowy”.

33 tydzień ciąży – o czym powinnaś wiedzieć?

Poród niesie ze sobą pewne ryzyko negatywnego wpływu na stan oczu kobiet, które mają dużą wadę wzroku. Z tego powodu, jeśli ciężarna kobieta ma wadę powyżej trzech dioptrii powinna skonsultować się z okulistą. 33 tydzień ciąży wydaje się na to bardzo dobrym momentem. Specjalista będzie mógł ocenić, czy istnieje ryzyko, że wada wzroku ulegnie pogłębieniu i czy istnieją przeciwwskazania do porodu naturalnego, a tym samym, czy w danym przypadku bezpieczniejszym rozwiązaniem nie okaże się cesarskie cięcie.

Ze szczególną uwagą, na etapie 33 tygodnia ciąży, swój stan powinny monitorować kobiety w ciąży mnogiej. Takie ciąże rzadko trwają pełne czterdzieści tygodni i nie jest niczym zaskakującym, jeśli akcja porodowa pojawi się już teraz. Na szczęście bliźnięta osiągają dojrzałość do narodzin wcześniej, niż to jest w ciąży pojedynczej. Ich rozwój jest już tak zaawansowany, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że poród przebiegnie bez żadnych komplikacji, a dzieci będą zdrowe.

Przygotowując się do porodu warto rozważyć niepowtarzalną możliwość pobrania pochodzących z krwi pępowinowej komórek macierzystych. Jest to bezbolesne i całkowicie bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dziecka, a zebrany w ten sposób materiał może pomóc w potencjalnym leczeniu wielu chorób hematologicznych, onkologicznych i dziecięcego porażenia mózgowego.

Nadchodzący wielkimi krokami poród, to nie tylko wielkie wydarzenie, ale też sporo kłopotów organizacyjnych. Dotyczy to nie tylko samego aktu narodzin, ale też pierwszych tygodni życia dziecka. Aby zapewnić maksymalną pomoc matce, także ojciec dziecka otrzyma dwa tygodnie zwolnienia z pracy na czas opieki. Okres ten jest bardzo ważny, ale często okazuje się za krótki, dlatego już wcześniej, warto zastanowić się nad zorganizowaniem ewentualnej pomocy kogoś z bliskich.

Czytaj więcej: 34 tydzień ciąży – kalendarz ciąży tydzień po tygodniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj