bartosz imię dla chłopca

Bartosz jest imieniem pochodzenia semickiego, pojawiło się w jezyku polskim poprzez łacinę i grekę. Jest to spolszczona forma imienia Bartłomiej, które pochodzi od hebrajskiego „Bar-Talmai” oznaczającego „syn Talmaia”. Talmai to natomiast imię pochodzenia aramejskiego i oznacza „pogięty, pofałdowany”, ale również „bogaty czy obfity”.

Osoby noszące to imię są często postrzegane jako osoby potrafiące dokonywać znaczacych zmian, na przykład w środowisku, w którym się znajdują. Bartosze są pełne energii, kreatywności i optymizmu. Często są liderami w swoim kręgu i mają zdolność do zarażania innych swoją pasją i entuzjazmem.

Imiona żeńskie pasujące do imienia Bartosz

Imię Bartosz dobrze pasuje do żeńskich imion o miękkim i kobiecym brzmieniu takich, jak Anna, Maria, Katarzyna, Aleksandra, czy Magdalena.

Znak zodiaku

Imię Bartosz najlepiej pasuje do osób urodzonych pod znakiem Lwa. Lwy uznawane są za liderów, co jest cechą wspólną dla tego znaku zodiaku i osób o imieniu Bartosz. Ponadto, Lwy są znane ze swojego optymizmu i pasji, co również pasuje do charakteru Bartosza.

Ciekawostki

Bartosz to również nazwa popularnej polskiej gry planszowej, w której gracze starają się zdobyć jak najwięcej punktów poprzez zdobywanie terenów i budowanie zamków.

Jednym z najbardziej znanych Polaków o tym imieniu jest Bartosz Kurek, polski siatkarz, mistrz świata z 2018 roku.

Zobacz także: Dobry dermatolog dziecięcy – co warto wiedzieć?

Cahrakterystyka imienia Bartosz

PytanieOdpowiedź
Co oznacza imię Bartosz ?Bartosz pochodzi od imienia Bartłomiej, które w języku hebrajskim oznacza „syn Talmaia”.
ZdrobnieniaBartek, Bartuś
Imię po hebrajskuבר-תלמי (Bar-Talmai)
Patroni i świętaŚwięto obchodzone jest 24 sierpnia, na pamiątkę św. Bartłomieja Apostoła
Szczęśliwa liczba9
Szczęśliwy kamieńSzmaragd
Szczęśliwy kolorZielony
Data imienin24 sierpnia
Jakie imiona pasująAnna, Maria, Katarzyna, Aleksandra, Magdalena
Przysłowie„Bartosz zimą nie zasypia, bo do wiosny pilno liczy”
Jaki znak zodiakuLew

Czy Bartosz i Bartek to to samo imię?

Bartosz i Bartek to jest to samo imię. Bartek to zdrobnienie od imienia Bartosz. W oficjalnych dokumentach i sytuacjach formalnych używa się pełnej formy imienia, czyli „Bartosz”, natomiast Bartek jest formą bardziej nieformalną, używaną przez rodzinę i przyjaciół.

Jaki charakter ma Bartosz?

Osoby o imieniu Bartosz są zazwyczaj ambitne, niezależne i mają silną wolę. Często są naturalnymi liderami, posiadają dużą zdolność organizacyjną i są zdolne do podejmowania szybkich decyzji. Są też zazwyczaj optymistyczne, energiczne i pełne życia.

Imię Bartosz w innych językach?

W wielu językach Bartosz jest tłumaczone jako Bartholomew (angielski), Bartholomäus (niemiecki), Bartolomeo (włoski), Bartolomé (hiszpański) czy Barthélemy (francuski).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj