Prokalcytonina to białko wytwarzane przez komórki C tarczycy. Morfologia PCT to jedno z dokładniejszych i bardzo prostych badań określających przyczyny zakażenia wirusowego, bakteryjnego, grzybiczego oraz chorób immunologicznych. Badanie poziomu w osoczu krwi umożliwia rozpoznanie infekcji lub stanu zapalnego jeszcze przed pojawieniem się jakichkolwiek objawów. Kiedy wskazane jest wykonanie badania we krwi? Jakie są normy i co nam mówi podwyższony poziom prokalcytoniny?

Morfologia ta polega na oznaczeniu we krwi poziomu białka zwanego prokalcytoniną, które znajduje się w komórkach C tarczycy. Jest ona potrzebna do powstawania kalcytoniny biorącej udział w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej organizmu.  Poziom białka może wzrosnąć przy stanach zapalnych, dlatego wykonuje się morfologię PCT, żeby diagnozować i monitorować stan zdrowia pacjenta.

Kiedy wskazane jest wykonanie badanie PCT we krwi?

  • diagnozowanie sepsy
  • diagnozowanie infekcji bakteryjnych
  • diagnozowanie ostrego zapalenia trzustki
  • ustalenie czynnika wywołującego zakażenie
  • pomoże odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej przy zapaleniu wsierdzia, płuc, opon mózgowo-rdzeniowych
  • monitorowanie skuteczności leczenia
  • ocena stanu zdrowia przed i po operacjach, transplantacjach
  • diagnozowanie zakażenia układu moczowego

Badanie PCT  – norma

Morfologia krwi pod kątem oznaczenia  poziomu prokalcytoniny ma na celu monitorowanie przebiegu zakażenia i terapii.  Powinna być wykonywana raz na dobę – czas jej półtrwania to około jedna doba. Już w 3–4 godzinie stanu zapalnego obserwuje się zbyt wysoką prokalcytoninę możliwy jest wówczas nawet  tysiąckrotny wzrost poziomu PCT.

Zobacz także: Co to jest spermidyna i gdzie się znajduje?

U zdrowej osoby stężenie PCT nie powinno przekroczyć 0,5 ng/ml, gdy istnieje podejrzenie choroby badanie to powinno być powtarzane co kilka godzin, by określić dynamikę zmian stężenia PCT. Wynik wzrastający świadczy o gwałtownie rozwijającej się infekcji, natomiast po zastosowaniu właściwego leczenia powinien następować codzienny spadek poziomu PCT o 50 proc. który wskazuje, że terapia antybiotykowa jest skuteczna.

Podwyższony poziom prokalcytoniny

Jeżeli poziom PCT nie przekracza 2,2 ng/ml oznacza, że rozwija się infekcja wirusowa i przekształca w poważny  stan zapalny, możemy również podejrzewać, że pacjent cierpi na chorobę autoimmunologiczną. Niewielki wzrost stężenia prokalcytoniny może wiązać się także z zakażeniem bakteryjnym, kolonizacją bakteryjną, stanem po zabiegach chirurgicznych, po oparzeniach.

Jeżeli poziom PCT przekracza 2,2 ng/ml oznacza, to że sytuacja staje się bardzo niebezpieczna dla człowieka i może oznaczać ogólne zakażenie bakteryjne, grzybicze, sepsę, zespół zaburzeń wielonarządowych.

Zobacz także: Białe krwinki – oznaczanie poziomu WBC – morfologia krwi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj