fot. whitepress.com

Choroby oczu uwarunkowane genetycznie występują bardzo rzadko. Co mamy na myśli mówiąc “choroba genetyczna”? To choroba, za której powstanie odpowiadają niekorzystne zmiany w materiale genetycznym, mogące ujawnić się jeszcze na etapie życia płodowego albo już po urodzeniu.

Zmiany te, zwane mutacjami, mogą być dziedziczone po rodzicach, mogą powstawać na skutek spontanicznych zmian w komórkach rozrodczych albo już w komórkach zarodka na wczesnym etapie rozwoju. Co wiemy o genetycznych chorobach oczu?

Zmiany genetyczne mogą dotyczyć siatkówki, nerwów wzrokowych czy nawet rozwoju gałki ocznej. Choroby oczu mogą też wchodzić w skład niektórych zespołów uwarunkowanych genetycznie takich, jak:

  • Zespół Lowe’a nazywany także dystrofią oczno – mózgowo – nerkową (Oculocerebrorenal syndrome of Lowe – OCRL). To zaburzenie wieloukładowe charakteryzujące się nieprawidłowościami oczu (obustronna, wrodzona zaćma tarczowata, jaskra z lub bez woloocza, zez, nadwzroczność oraz bliznowce rogówki i spojówki). W przebiegu zespołu mamy do czynienia także m.in.: z niepełnosprawnością intelektualną, postnatalnym opóźnieniem wzrostu oraz dysfunkcją kanalików nerkowych z przewlekłą niewydolnością nerek. Występuje głównie u chłopców, raz na 500 000 urodzeń. 
  • Zespół de Morsiera (inaczej dysplazja przegrodowo – oczna). Zaburzenia ze strony narządu wzroku opierają się na hipoplazji nerwu wzrokowego (ang. ONH). Hipoplazja nerwu II (ocznego) może występować pojedynczo, w jednym oku, lub w obydwu. Objawy mogą być bardzo poważne z całkowitą ślepotą włącznie. Choroba występuje raz na 10 000 urodzeń, tak samo często u kobiet i mężczyzn, częściej u dzieci młodych matek.

Genetycznie uwarunkowany może być także nowotwór – przyczyną siatkówczaka (retinoblastomy) jest mutacja w obrębie genu RB1, zlokalizowanego na chromosomie 13. Ponad 90% przypadków siatkówczaka notuje się u dzieci. Choroba diagnozowana jest zwykle przed 5 rokiem życia, a do jej objawów zalicza się  leukokorię  (łac. leucocoria), czyli białą źrenicę zwaną też kocim okiem lub białym refleksem źrenicznym,  zez (strabismus), zaczerwienienie, oczopląs czy ból oka. Jak w przypadku każdego nowotworu, priorytetem jest ocalenie życia pacjenta, a w dalszej kolejności zachowanie gałki ocznej i zdolności widzenia.

Warto wiedzieć, że zwyrodnienie plamki żółtej, czyli AMD także ma podłoże genetyczne, a za jego pojawienie się odpowiadają mutacje w obrębie genów CFH oraz ARMS2.

Na szczęście większość chorób oczu nie ma podłoża genetycznego, dlatego genetyka okulistyczna nie należy do szczególnie rozwiniętych dziedzin medycyny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj