fot. whitepress.com

Kiedy zaczynasz rozszerzać dietę swojemu dziecku, podajesz mu jedzenie prosto do ręki bądź karmisz je malutką łyżeczką. Rozpiera Cię duma, że maluch tak świetnie sobie radzi z jedzeniem, ale wciąż zastanawiasz się, jak podać mu wodę lub warzywno-owocowy sok? Czy dziecko karmione piersią warto przyzwyczajać teraz do butelki ze smoczkiem, czy może jednak jest lepsza alternatywa? A co powiesz na kubek niekapek? Jak go wybrać?

Od czego zacząć naukę samodzielnego picia?

Dzieci lubią pić z butelki ze smokiem, bo zaspokaja ona ich naturalną potrzebę ssania. Uspokaja je i jest przyjemne. Jednak długotrwałe używanie smoka nie jest dobre dla rozwoju aparatu mowy dziecka. Dlatego zaleca się, by dzieci, które już samodzielnie siedzą, uczyły się pić z kubeczka. Wówczas będą mogły ćwiczyć prawidłowe ułożenie warg, wyćwiczą mięśnie ust i nauczą się prawidłowo przełykać.

Kiedy wdrożyć kubeczek do picia?

Musisz przede wszystkim obserwować dziecko. Podobnie jak w przypadku jedzenia, tak i tutaj najważniejsze jest, by dziecko było gotowe do używania kubeczka. Zwykle jest to przełom piątego i szóstego miesiąca, choć u niektórych dzieci może pojawić się później. Chodzi o to, by dziecko miało naturalny odruch połykania, a nie ssania. Podejmuj więc próby, a jeśli maluch rzuca kubkiem, zamiast z niego korzystać, nie zrażaj się. Próbuj dalej, w końcu zaiskrzy między nimi i wszystko zadzieje się naturalnie.

Jakie rodzaje kubków dla dziecka są dostępne na rynku?

Odpowiedź jest prosta: cała masa! Są na przykład kubki niekapki z dzióbkiem lub ustnikiem, bidony ze słomką, diody cup, kubki 360 i ze zmienną pokrywką.

fot. whitepress.com

Kubki niekapki z dzióbkiem

wykonane z miękkiego materiału, które dziecko może bezpiecznie ssać i gryźć. To świetny wybór dla tych maluchów, które jeszcze nie potrafią samodzielnie pić. Są to tzw. kubki niekapki utrzymujące płyn w środku. Napój uwalnia się, dopiero gdy dziecko przechyli naczynie i zacznie ssać lub gryźć ustnik. Te kubeczki są bardzo praktyczne, zwykle mają uchwyty z dwóch stron, by dziecko mogło je pewnie trzymać w obu rączkach jednocześnie.

Bidony ze słomką

Inny rodzaj kubków dla dzieci do nauki samodzielnego picia to kubeczki treningowe z obciążeniową słomką. To świetna opcja dla starszych niemowląt i małych dzieci, które chcą picie kontrolować bardziej samodzielnie. Takie kubeczki wyposażone są w dodatkową uszczelkę, która zapewnia doskonałą szczelność kubka, by dziecko mogło go dowolnie przechylać. Co ciekawe obciążeniowa słomka porusza się wraz z płynem niezależnie od kąta nachylenia naczynia, co bardzo ułatwia picie maluchowi. Te kubki polecane są dla dzieci już od 6 miesiąca życia.

Kubki 360

To kubeczki, które nie mają ustników, a dziecko może z nich pić dopiero po przechyleniu. Specjalna pokrywka ugina się pod naciskiem warg i uwalnia płyn ze środka. Kubek typu 360 stopni skonstruowany jest podobnie jak kubek niekapek, z tą jednak różnicą, że nie ma ustnika.

Doidy cup

To kubeczki, które przeznaczone są już dla niemowląt powyżej 3 roku życia. Z powodzeniem mogą zastąpić nie tylko kubek niekapek, ale również butelkę do karmienia. Używane są do rozszerzania diety metodą BLW, np. do popijania zupek. Z takiego kubeczka dziecko może pić w pozycji półleżącej, gdyż jego specjalny kształt zapobiega rozlewaniu się płynu.

Kubki ze zmienną pokrywką

Niektóre kubki mają pokrywki, które można dostosować do różnych rodzajów picia. Na początku można używać ustnika lub dzióbka, a później przejść na słomkę lub otwarty ustnik, w miarę jak dziecko rośnie i rozwija umiejętności picia.

Wszystkie rodzaje kubków do nauki samodzielnego picia znajdziesz na stronie gemini.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj