Temat właściwego doboru szkolnego tornistra i wpływu noszenia plecaka czy torby na kręgosłup poruszany jest szczególnie na początku nowego roku szkolnego. Na dzieci, zwłaszcza najmłodsze, regularne noszenie ciężkiego plecaka szkolnego może mieć duży wpływ. Ich kręgosłup wciąż się rozwija, a obciążenie może powodować i pogłębiać wady postawy. Kwestia doboru odpowiedniego plecaka czy noszenia dużego ciężaru nie jest obojętna także dla dorosłych, którzy często uskarżają się na bóle pleców. Co bardziej polecane pod kątem zdrowia kręgosłupa – torby czy plecaki? Co warto wiedzieć o właściwym doborze plecaka do sylwetki?

Torba czy plecak – co lepsze dla kręgosłupa?

Chociaż torby przewieszane przez ramię mogą być modne i dobrze wyglądać, pod żadnym kątem nie są zalecane dla osób mających problemy z kręgosłupem oraz dzieci. Nawet przekładając pasek przez cały tułów, ciężka torba wciąż obciąża kręgosłup tylko z jednej strony, przez co stopniowo przekrzywia sylwetkę i w ten sposób pogłębia skoliozę. Toreb nie powinny nosić w szczególności dzieci, ponieważ takie obciążenie dla rozwijającego się kręgosłupa może być naprawdę fatalne w skutkach.

Plecaki poleca się nie tylko dla dzieci, ale także i dorosłych. Mierząc się z bólem pleców, wadami postawy i schorzeniami kręgosłupa, nawet tak drobna zmiana jak wymiana torby na plecak może okazać się pomocna. Dzieci natomiast powinny korzystać wyłącznie z plecaków co najmniej do 13 roku życia. Ważne jest także, aby noszony przez nie plecak był odpowiednio dobrany do ich sylwetki i właściwie przylegał do ciała.

Na co zwracać uwagę, wybierając plecak?

Przy wyborze plecaka zwykle zwraca się uwagę na kwestie takie jak jego wzór, pojemność, czy ilość kieszonek w różnych rozmiarach, pomagających zorganizować wewnątrz wszystko, od dużego laptopa, aż po małe karty pamięci. Choć są to rzeczy ważne pod kątem jego użyteczności, koniecznie należy zwrócić uwagę również na dopasowanie konkretnego modelu do sylwetki.

Dobrze dopasowany plecak przede wszystkim nie może być za duży, co częste w przypadku dzieci i masywnych usztywnianych tornistrów. Od góry powinien on kończyć się lekko poniżej karku, od dołu natomiast ponad biodrami. Za szeroki lub za wysoki plecak nie ułoży się właściwie na plecach, przez co może uwierać, zanadto obciążać kręgosłup i być zwyczajnie niewygodny.

Pod kątem wygody warto zwrócić uwagę na grubość i miękkość szelek plecaka. Jeśli będą to wąskie paski, pod wpływem obciążenia mogą boleśnie wpijać się w ramiona. Dla właściwego ułożenia plecaka konieczna jest regulacja szelek. Ich długość powinno ustawiać się tak, aby ściąganie plecaka nie sprawiało trudności, ale po założeniu ściśle przylegał on do pleców.

Szczególnie w przypadku plecaków wybieranych dla dzieci niezwykle ważna jest ich jak najniższa waga. Zaleca się, żeby dzieci przed ukończeniem 13 roku życia nosiły na swoich plecach ciężar nieprzekraczający 10% wagi ich własnego ciała. To naprawdę niewiele, biorąc pod uwagę ciężar szkolnych podręczników, zeszytów i przyborów, które należy zapakować do plecaka.

Jako plecak szkolny dla dziecka poleca się modele z usztywnianymi plecami. Dzięki temu właściwie przylegają one do ciała i jednocześnie pomagają dziecku utrzymać właściwą postawę. Co więcej, usztywnienie wspomaga równomierne rozłożenie ciężaru plecaka i sprawia, że twarde przedmioty jak róg podręcznika nie będą wbijać się dziecku w plecy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj