Rodzice dbają o prawidłową higienę jamy ustnej swoich dzieci już od ich urodzenia. Dlaczego to robią i jaki ma to wpływ na zdrowie zębów? Czy robisz to prawidłowo i czy płyn do płukania jamy ustnej faktycznie jest taki dobry?

Prawidłowe nawyki

Higiena jamy ustnej jest jedną z najważniejszych czynności, którą wykonują rodzice po przyjściu na świat maleństwa. Codzienne karmienie zdrowym, ale słodkim mlekiem matki, może prowadzić do powstawania osadu na delikatnych dziąsłach dziecka. Masowanie dziąseł za pomocą czystej, wilgotnej ściereczki powinno odbywać się po każdym karmieniu. Chroni to przed powstawaniem szkodliwych drobnoustrojów. Dla zwiększenia tej ochrony wielu z nich korzysta również ze specjalnych przyrządów, dzięki którym dzieci umiejące już utrzymać przedmiot w rączce zaczynają samodzielne ćwiczyć prawidłowy nawyk dbania o jamę ustną.

Z czasem, gdy dzieci są coraz bardziej świadome i pojawiają się pierwsze mleczaki, przychodzi pora na zakup odpowiedniej szczoteczki i pasty. Z pomocą rodziców dzieci uczą się codziennego mycia zębów 2x dziennie, rano i wieczorem. Przyzwyczajone do tej czynności z czasem same pamiętają o dbaniu o zęby.

Starsze dzieci uczęszczające do szkoły lub przedszkola są w stanie samodzielnie umyć zęby. Jednak spożywanie stałych posiłków, w tym niebezpiecznych dla szkliwa cukrów, może się skończyć próchnicą i powstawaniem ubytków. Dzisiejsza żywność ma duży wpływ na ścieranie i demineralizację płytki nazębnej. Pasty z fluorem przeznaczone dla dzieci posiadają składniki chroniące przed demineralizacją, ale nie są w stanie usunąć wszystkich szkodliwych bakterii, które nadal zalegają w jamie ustnej dziecka. Coraz bardziej świadomi rodzice, widząc pierwszą próchnicę czy ubytki u swojego dziecka, podejmują walkę z bakteriami i ich szkodliwym działaniem.

Jak prawidłowo dbać o jamę ustną?

Samo umycie zębów za pomocą szczoteczki i pasty nie jest wystarczające w codziennej higienie jamy ustnej. Dzieci od małego uczone są, kiedy i w jaki sposób je myć i mogą zapominać, że dziąsła, język i inne elementy jamy ustnej są również bardzo ważne. To głównie w nich gromadzą się i namnażają szkodliwe bakterie atakujące szkliwo zdrowych jeszcze zębów. Nikt nie jest jednak w stanie umyć tych części buzi za pomocą szczoteczki. Płyn do płukania jamy ustnej jest jedynym produktem, który zapewni prawidłowe dbanie o higienę oraz świeży oddech każdemu dziecka.

Czy płyn do płukania ust jest bezpieczny?

Wiele rodziców ma obawy, czy ich dzieci poradzą sobie z korzystaniem z produktu oraz jakie konsekwencje może to mieć w przyszłości, czy nie są na to za małe, co się stanie, gdy go połkną oraz wiele więcej. Płyny do płukania jamy ustnej dla dzieci są produkowane w taki sposób, aby nie zaszkodzić żadnemu dziecku. Stosowane w nich składniki są bezpieczne dla zdrowia i w przypadku sporadycznego połknięcia przez dziecko z pewnością nie zaszkodzą. Rodzice mogą skorzystać również z możliwości zakupu płynu barwiącego niedokładnie umytą płytkę nazębną, co nie tylko uczy dziecko, ale jest również dla niego świetną zabawą. W zależności co lubi pociecha, można skorzystać z wariantów owocowych lub mentolowych. Wszystkie płyny stosowane są w taki sam sposób jak płyny dla dorosłych. Wprowadzając go do codziennej higieny warto, aby dziecko widziało, w jaki sposób z niego korzystać. Biorąc przykład z rodziców, nauczy się samodzielnego i systematycznego usuwania bakterii. Płyny do płukania jamy ustnej zdecydowanie ochronią całą jamę ustną i sprawią, że oddech dziecka będzie świeży przez cały dzień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj