Kwestia uczulenia na wodę może brzmieć wręcz przerażająco. Jest to płyn niezbędny każdemu człowiekowi do życia, więc jak możemy mieć na nią alergię. W przypadku dzieci może nas martwić to jeszcze bardziej. Warto wiedzieć skąd się bierze, jak się objawia i jak sobie z nią radzić.

Ten rodzaj nadwrażliwości dotyczy skóry. To w jej obrębie dochodzi do manifestacji objawów. Określenie, że ktoś jest uczulony na wodę, można rozumieć w różny sposób. Najpowszechniej alergia dotyczy substancji chemicznych, które w wodzie występują, a nie samego płynu.

Na świecie znanych jest zaledwie kilkadziesiąt przypadków, gdy alergia dotyczyła samej wody. Wówczas problem sięgał głębiej, gdyż reakcja nadwrażliwości pojawiała się nie tylko w czasie moczenia w wodzie wydobywającej się z kranu. Osoby takie miały również uczulenie na własny pot, łzy, deszcz czy wydzieliny pochodzące od innych osób.

Jak objawia się uczulenie na wodę u dziecka?

Nadwrażliwość na wodę jest rodzajem alergii skórnej. Ich objawy są najczęściej zbliżone do siebie. Chore dziecko odczuwa mrowienie na skórze, pieczenie lub uciążliwe swędzenie. Pojawia się zaczerwienienie, które może obejmować całe ciało lub jedynie jego część. Uczulenie może się również manifestować poprzez pojawienie się krostek, wyprysków, stwardnienia, pokrzywki lub nawet dolegliwości bólowych.

Reakcja alergiczna pojawia się w dość krótkim czasie. Zwykle zajmuje to zaledwie kilka lub kilkanaście minut, od momentu kontaktu z wodą. Ustępuje natomiast dopiero po upływie kilku godzin.

Zobacz także: Alergia u dzieci – czemu choroby uczuleniowe są coraz powszechniejsze?

Rozpoznanie rodzaju alergii na wodę

Jeśli u naszego dziecka pojawiają się objawy, które mogą sugerować nadwrażliwość na wodę to konieczna jest wizyta u lekarza pediatry, który skieruje nas do alergologa.

W domu możemy wykonać niewielki test, który pozwoli nam uwidocznić, czy uczulenie odnosi się do samej wody, czy dotyczy raczej chloru bądź metali ciężkich. Jedną dłoń należy polać, zakupioną w aptece wodą destylowaną, drugą zaś wodą z kranu. Jeśli objawy alergii pojawią się na jednej i drugiej oznaczać to będzie, że problem leży w samej wodzie.

Postępowanie i leczenie

Z pewnością jest to niezwykle uciążliwy rodzaj uczulenia. Utrudnia troskę o odpowiednią higienę osobistą. Nie ma możliwości całkowitego zrezygnowania z kąpieli, gdyż efekty byłby uciążliwe dla samego dziecka i jego otoczenia, ale również mogłyby w konsekwencji doprowadzić do rozwoju innej choroby w obrębie skóry. Zwykle osoby nadwrażliwe na wodę kąpią się rzadziej od innych, muszą również posiadać specjalne kremy, które nawilżają skórę i łagodzą dokuczliwe objawy.

Zależnie od intensywności objawów i nasilenia alergii lekarz alergolog dokładnie wytłumaczy jak należy postępować z dzieckiem. Niezwykle istotne będzie nauczenie go, że nie wolno mu wchodzić do wody, np. w upalny dzień do fontanny czy pod wodną kurtynę, gdyż może to być niebezpieczne. Pływanie na basenie, w morzu czy jeziorze, również całkowicie odpada.

Zobacz także: Uczulenie na słońce u dzieci – skąd wiedzieć, że dziecko ma alergię?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj