Do powstawania siniaków, czyli krwiaków dochodzi w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. W związku z tym pojawiają się podskórne wylewy, które są widoczne jako fioletowo-różowe zmiany na skórze, które są często wyczuwalne jako zgrubienia podczas badania palpacyjnego. Mogą one pojawiać się w wyniku uderzenia albo stłuczenia, a jeszcze inne osoby będą miały skłonność do ich powstawania w związku z niektórymi chorobami.

Czym są siniaki?

Siniaki inaczej określane są jako krwiaki, a są to podskórne wylewy1, które powstają w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Najłatwiejsze do rozpoznania są te siniaki, które powstają zaraz pod powierzchnią skóry. Czasami zdarzają się jednak krwiaki wewnętrzne, których nie da się zauważyć, jeżeli obserwuje się ciało od zewnątrz.

Popularne siniaki na początku mają kolor fioletowo-różowy, a wraz z upływem czasu znikają i wtedy mogą przybierać barwę żółtą, brązową, a czasami nawet zieloną. Jeśli miał miejsce spory wylew, to poprzez uciskanie miejsca, w którym powstał siniak, będzie można wyczuć grudki zawierające krew.

Szczególnie powinny zaniepokoić siniaki, które powstają w miejscach, gdzie mogą naciekać na niektóre tkanki. Na przykład wylewy, które znajdują się pod okiem, mają tendencję do spływania do zatok, a to z kolei może dawać powikłania i mieć związek z koniecznością wykonywania ich punkcji, aby można było usunąć nagromadzoną krew i ropę.

Leczenie siniaków

Jeśli doszło już do powstania siniaka2, należy szukać pomocy w aptece, gdzie znajduje się sporo różnego rodzaju środków na tę dolegliwość. Przeważnie są to maści oraz żele. W sprzedaży dostępne są naturalne maści z ekstraktem z arniki, kasztanowca zwyczajnego, a także z wyciągiem z żywokostu i nagietka. Sprawdzą się również maści z witaminą K oraz maść borowinowa.

Natomiast z leków, które dostępne są w aptece, można zastosować żel do nóg z heparyną. Jest to substancja, która poza działaniem przeciwzakrzepowym łagodzi stan zapalny i zmniejsza obrzęki. Ponadto przyspiesza wchłanianie krwiaków podskórnych. Znanym i lubianym przez Polaków środkiem z heparyną jest żel Lioton 1000, który dzięki podłożu wodno-alkoholowemu dodatkowo daje przyjemne uczycie chłodzenia ulgi bezpośrednio po aplikacji.

Z domowych sposobów na siniaki bardzo dobrze sprawdza się jak najszybsze schłodzenie miejsca, które uległo urazowi. Można więc zastosować okłady z lodu albo chłodzące maści. Obniżenie temperatury tkanki wpływa na obkurczanie się naczyń krwionośnych, a do tego zmniejsza podskórny wylew krwi. Pomóc może również rozmasowanie tego miejsca i tutaj przeważnie polecane są masaże szczoteczką.

Z innych domowych sposobów pomóc mogą okłady z liści kapusty, gdyż zmniejszają one obrzęki i rozmiar siniaka. W tym celu liść kapusty należy najpierw sparzyć gorącą wodą, a po ostygnięciu przyłożyć do skóry w miejscu, gdzie doszło do wylewu. Innym sposobem jest ocet jabłkowy, którym można wykonywać zimne i ciepłe okłady.

Pomóc może również przekrojona na pół cebula, którą trzeba przyłożyć do miejsca, gdzie powstał siniak. Z kolei sól nałożona na miejsce, gdzie doszło do wysięku, powoduje wchłanianie nadmiaru płynu limfatycznego. Okłady można także robić z ziemniaków, które zawierają katalazę, a ona zwiększa przyrost zdrowych komórek i zmniejsza obrzęk.

Referencje:

Sułek K., Wybroczyny i siniaki – pierwsze kroki diagnostyczne [w:] „Lekarz POZ”, 3/2018.

Neutze D., Roque J., Clinical Evaluation of Bleeding and Bruising in Primary Care [w:] „American Family Physican”, dostęp on-line: https://www.aafp.org/afp/2016/0215/afp20160215p279.pdf

1 D. Neutze, J. Roque, Clinical Evaluation of Bleeding and Bruising in Primary Care [w:] „American Family Physican”, dostęp on-line: https://www.aafp.org/afp/2016/0215/afp20160215p279.pdf

2 K. Sułek, Wybroczyny i siniaki – pierwsze kroki diagnostyczne [w:] „Lekarz POZ”, 3/2018, s. 175-176.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj