fot. elements.envato.com

Syrha to obok Cabarnet sauvignon, Merlot i Pinot noir to jeden z najważniejszych czerwonych szczepów winnych. Obecnie uważa się, że szczep Syrah pochodzi z francuskiej doliny Rodanu, gdzie powstał jako samorzutna krzyżówka szczepów Dureza i Mondeuse blanche.  W rejonach tych jest również najpowszechniej uprawiany. Bardzo popularny jest również w Australii gdzie przyjął nazwę Shiraz.

Uprawia się go również we Włoszech, RPA i Kalifornii. Wcześniejsze doniesienia, a raczej legendy, mówiły, że szczep ten narodził się w miesicie Shiraz, stolicy dawnej Persji, obecnie terenie Iranu. Stąd też miała pochodzić jego nazwa. Historia mówi dalej, że do Europy szczep ten trafił podczas wypraw krzyżowych za sprawą rycerza Gasparda de Sterimberg’a, który to przywiózł sadzonki szlachetnej winorośli do swego domu w Rodanie, porzucając w następstwie fach rycerski na rzecz winiarstwa.

Szczep ten jest oporny na wiele chorób winorośli, zwłaszcza grzybicznych. Nie ma dużych wymagań glebowych ale preferuje klimat ciepły. Ze względu na duże ilości gron, pędów i liści wymaga systematycznego podcinania i podwiązywania by otrzymać najlepszy produkt do winifikacji. Najlepszy do dalszej obróbki winiarskiej jest owoc tuż przed osiągnięciem dojrzałości, wtedy bowiem zawiera najwięcej cukrów. Owoce dojrzewają dość późno ale odmiana jest wysoce plenna, posiada duże grona o grubej skórce.

Syrah: charakterystyka szczepu

Czyste wina Shiraz są oryginalne, ciężkie i ostre o intensywnym czerwonym kolorze, bardzo gęste o bogatym aromacie. Dominujące aromaty to wiśnia, czerwona porzeczka, czarna jeżyna i fiołki. W miarę dojrzewania aromat wzbogaca się między innymi w gorzką czekoladę, biały i czarny pieprz, dym i skórę. Wyraźnie wyczuwalne są garbniki i kwasowość trunku. Do win kupażowych Syrah wprowadza intensywny kolor i wzmacnia ich aromat. Wina te doskonale nadają się do długiego przechowywania.

Synonimy: Shiraz (Australia), Sirac, Balsamina, Marsanne noir, Hignin noir, Candive, Antourenein noir, Sereine, Grosse Syrah (południe Francji).

Zobacz także: Cabernet Savignon

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj