Krwawiące dziąsła
fot. elements.envato.com

Dziąsła to fundament i podpora dla zdrowych i mocnych zębów. Niepokojącym objawem ich słabej kondycji jest krwawienie, które najczęściej pojawia się w czasie szczotkowania lub nitkowania zębów. Wtedy możemy zauważyć, że ślina ma różowe lub czerwone zabarwienie. Krwawienie z dziąseł może mieć wiele przyczyn. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, otarcia mechaniczne czy paradontoza to najczęstsze z nich. Nierzadko krwawienie z dziąseł to objaw innych chorób ogólnoustrojowych. Co może jeszcze wywoływać krwawienie dziąseł i jak temu zapobiegać?

Co może powodować krwawienie dziąseł?

Dziąsła to niezwykle silnie unaczyniona tkanka, która podatna jest na uszkodzenia mechaniczne. Zdrowe dziąsła mają kolor różowy i ściśle przylegają do zębów oraz nie krwawią w czasie szczotkowania czy jedzenia. Dziąsła osłaniają także szyjki zębowe, chroniąc je przed urazami i czynnikami zewnętrznymi. Gdy dojdzie do recesji dziąseł możemy odczuwać zwiększoną wrażliwość zębów. Może to również być pierwszy objaw zapalenia przyzębia. 

Jeśli dziąsła krwawią, oznacza to że w obrębie jamy ustnej toczy się stan zapalny lub mamy do czynienia z chorobą przyzębia, taką jak paradontoza. Krwawieniu z dziąseł często towarzyszy obrzęk, zaczerwienienie oraz nieprzyjemny zapach z ust i metaliczny posmak

Co najczęściej powoduje krwawienie dziąseł?

  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej – jeśli niewystarczająco dobrze dbamy o higienę jamy ustnej, to znaczy niesystematyczne i niedokładne szczotkujemy zęby oraz zapominamy o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych, wtedy nieusunięta płytka nazębna zaczyna stopniowo narastać. Z czasem zamienia się w twardy osad, czyli kamień nazębny. Kamień nazębny drażniąc dziąsła, sprawia że zaczynają się cofać i odsłaniać szyjki zębowe. Kamień to główna przyczyna zapalenia i krwawienia dziąseł. Usuwany niesystematycznie może przyczynić się do powstania chorób przyzębia, co w konsekwencji może doprowadzić do rozchwiania zębów lub nawet ich utraty.
  • mechaniczne uszkodzenia w czasie szczotkowania – używanie za twardych szczoteczek, a także zbyt intensywne szorowanie zębów, to również bardzo częsta przyczyna krwawienia z dziąseł. 
  • paradontoza – to kolejna, bardzo częsta przyczyna krwawiących dziąseł. Jest to choroba infekcyjna tkanek przyzębia. W skrajnych wypadkach prowadzi do utraty zębów. Główną przyczyną większości przypadków zapalenia przyzębia są patogenne bakterie płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Dlatego tak ważną rzeczą w jej zapobieganiu jest właściwa higiena jamy ustnej.
  • predyspozycje genetyczne
  • anemia
  • niedobory niektórych witamin jak C i K
  • palenie papierosów
  • cukrzyca
  • choroby wątroby
  • stres i niedoborowa dieta

Jak dbać o dziąsła?

Kluczem dla utrzymania zdrowych i mocnych dziąseł jest prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej. I choć wydaje się to oczywiste, to niestety bardzo często zaniedbujemy tę czynność. Pierwszą rzeczą jaką warto zrobić, gdy nasze dziąsła zaczną krwawić, jest wymiana szczoteczki do zębów, zwłaszcza jeśli do tej pory używaliśmy twardej. Miękka szczoteczka, z gęstym włosiem będzie nie tylko delikatniejsza dla dziąseł, ale też i bardziej skuteczna i dokładna w usuwaniu codziennych osadów z zębów. Podczas codziennej pielęgnacji jamy ustnej powinniśmy pamiętać także o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. W tych ciasnych szczelinach gromadzi się najwięcej bakterii i innych osadów. Zaniedbując higienę tych obszarów możemy nie tylko zwiększyć ryzyko wystąpienia próchnicy, ale też stanów zapalnych dziąseł. Dlatego oprócz szczoteczki do zębów powinniśmy używać też nici dentystycznej lub szczoteczki międzyzębowej. Z pomocą tych przyrządów dokładnie oczyścimy przestrzenie międzyzębowe z resztek pokarmowych i płytki nazębnej. 

Gdy mamy już problem z dziąsłami lub zależy nam na profilaktyce chorób przyzębia, warto rozważyć zakup irygatora do zębów. To urządzenie, które za pomocą wąskiego strumienia wody nie tylko czyści przestrzenie międzyzębowe, ale też dociera do obszarów poniżej linii dziąseł, wypłukując z nich szkodliwe bakterie i inne zanieczyszczenia. 

Przy problemach z dziąsłami świetnym uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej są specjalne płyny do płukania jamy ustnej, które łagodzą objawy zapalenia dziąseł, redukują krwawienie oraz zapobiegają stanom zapalnym. 

Czy warto używać irygator do zębów?

Irygator do zębów to urządzenie, które jest niezastąpione zwłaszcza przy problemach z dziąsłami. Irygator wytwarza wąski strumień wody pod ciśnieniem, który wypłukuje resztki pokarmowe, bakterie i osad nazębny z wąskich przestrzeni międzyzębowych. Dokładnie oczyszcza także głębiej położone obszary poniżej linii dziąseł i kieszonki dziąsłowe. Robi to niezwykle dokładnie i precyzyjnie. Liczne badania naukowe potwierdzają, że irygator dentystyczny zmniejsza stan zapalny, krwawienie dziąseł oraz liczbę patogennych bakterii wywołujących choroby przyzębia. Regularne korzystanie z irygatora znacząco poprawia efekty leczenia chorób dziąseł. Dodatkowo jego używanie jest też prostsze i wygodniejsze niż używanie nici dentystycznej. 

Irygatory dentystyczne możemy podzielić na urządzenia stacjonarne i bezprzewodowe. Każde takie urządzenie posiada regulację ciśnienia wody. Jest to o tyle ważne, że moc strumienia wody zawsze dopasowujemy do wrażliwości i stanu zdrowia jamy ustnej. Niższe ciśnienie jest rekomendowane przy stanach zapalnych i wrażliwych dziąsłach. Z kolei wyższe wartości, zdecydowanie lepiej sprawdzą się do czyszczenia bardzo wąskich szczelin międzyzębowych oraz przy aparatach ortodontycznych. 

Irygatory dentystyczne wytwarzają ciśnienie wody w różnym zakresie – od około 1 bara do nawet 6,8 bara. Modele stacjonarne posiadają najczęściej płynną, kilkustopniową regulację ciśnienia, dzięki temu wybór tego najbardziej optymalnego jest wyjątkowo łatwy. Z kolei bezprzewodowe urządzenia oferują zazwyczaj kilka trybów pracy. Każdy tryb dostosowany jest do konkretnych potrzeb jamy ustnej. Jego zaletą jest to, że nie zajmuje dużo miejsca i można go zabrać ze sobą w podróż.

Do irygatorów dedykowane są specjalistyczne końcówki wymienne, jak na przykład końcówka do oczyszczania kieszonek dziąsłowych, końcówka do aparatów ortodontycznych, koron, mostów lub implantów.

Rynek oferuje bardzo szeroki wybór irygatorów do zębów. Najtańsze urządzenia możemy nabyć już za niecałe 200 zł. Droższe są zazwyczaj modele stacjonarne. Jeśli jesteśmy na etapie wyboru sprzętu dla siebie, warto zapoznać się z aktualnym rankingiem irygatorów do zębów. W takim zestawieniu znajdziemy najpopularniejsze modele pogrupowane w różne przedziały cenowe. Dowiemy się czym się sugerować przy zakupie irygatora oraz jakie plusy i minusy posiadają poszczególne z nich. Dzięki tym konkretnym informacjom będzie nam dużo łatwiej podjąć ostateczną decyzję. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj