Gdy mija gorączka lub rodzic uznaje, że dziecku już lepiej, spotkamy się z opinią, że już można wychodzić na dwór. Organizm malucha wówczas dopiero zaczyna wracać do normy, pozostaje osłabiony po chorobie i nie może nadmiernie szybko wracać pomiędzy ludzi, gdyż niezwykle łatwo o złapanie kolejnej infekcji.

Kiedy dziecko po chorobie można wyjść na spacer?

Na spokojny spacer z dzieckiem można wybrać się już w 2-3 dni po ustąpieniu objawów infekcji. Ważnym wyznacznikiem jest tu pogoda – jeśli jest ciepło, nie wieje mocny wiatr, nie pada deszcz, to jak najbardziej można udać się na spacer. Przy właściwej pogodzie można chodzić nawet przez godzinę.

Rodzice powinni zadbać, aby spacer przebiegał spokojnie. Z pewnością bieganie po placu zabaw czy np. jazda na rowerze będą stanowić zbyt duży wysiłek dla osłabionego po chorobie organizmu. Spocenie się może skutkować ponownym złapaniem przeziębienia.

W trakcie spaceru należy kontrolować czy skóra na karku dziecka pozostaje delikatnie ciepła oraz sucha. Jeśli będzie chłodna lub też rozgrzana i wilgotna, należy wrócić o domu. Dziecko powinno być odpowiednio ubrane do panującej aury.

Zobacz także: Wiosenny spacer z dzieckiem, ale w co je ubrać?

Powrót do przedszkola lub żłobka po infekcji

Z pewnością, jeśli rodzice pracują, to każda choroba dziecka stanowi spory kłopot. Z jednej strony chcemy być z dzieckiem i zadbać o jego zdrowie, z drugiej obawiamy się konsekwencji w pracy na skutek ciągłych zwolnień.

W przypadku lekkiego przeziębienia dziecko powinno pozostać w domu maksymalnie kilka dni od momentu ustąpienia dokuczliwych objawów. Wówczas już wzmocnione i w pełni zdrowe może powrócić do przedszkola lub żłobka.

Jeśli mamy do czynienia z poważniejszą chorobą jak np. ospa, szkarlatyna, angina, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc czy grypa, to okres powrotu do pełni sił pochłonie nieco więcej czasu. Gdy dziecko zbyt szybko wróci pomiędzy rówieśników, może być nadmiernie podatne na nowe zachorowanie, o które w takich miejscach nie trudno. Najlepszym rozwiązaniem jest więc udanie się do pediatry na kontrolę i spytanie, kiedy dziecko może bezpiecznie wrócić do przedszkola.

Kiedy mogę zabrać dziecko na zakupy?

W wyniku infekcji dochodzi do uszkodzenia nabłonka w obrębie dróg oddechowych. Konsekwencją jest, że bakterie oraz wirusy mają ułatwiony dostęp do wnętrza organizmu. W dużych sklepach, komunikacji miejskiej, na rozmaitych imprezach czy w szkołach, przedszkolach, skąd odbieramy drugą pociechę, może być ich mnóstwo. W ten sposób łatwo doprowadzić do nowego zachorowania. Z tego powodu takich miejsc lepiej unikać przez co najmniej 10 dni od zakończenia infekcji, a niekiedy nawet więcej niż przez 2 tygodnie.

Kiedy dziecko po chorobie może wrócić na basen?

Standardowo zaleca się odczekanie około 2 tygodni od momentu wyleczenia, aż dziecko na nowo rozpocznie swój udział w zajęciach na basenie. Stanowią one znaczący wysiłek dla organizmu, a oprócz tego dziecko spotyka się tam z wieloma osobami. Musi mieć więc w pełni odbudowaną odporność. Największa ostrożność zalecana jest, jeśli dziecko przeszło infekcję ucha, gdyż wówczas w czasie pływania i po wyjściu z basenu można łatwo doprowadzić do jej nawrotu.

Czytaj również: Ochroń uszy dziecka po chorobie – 8 sposobów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj