fot. elements.envato.com

Pinot Noir to szczep określany „primadonną” czerwonych winorośli. To jeden z najstarszych uprawianych szczepów winiarskich.  Jest bardzo trudny w uprawie, jego owoce są bardzo wrażliwe na wszelkie choroby. Winorośl ciężko przystosowuje się do nowych warunków klimatycznych i glebowych. Preferuje klimat chłodny, jest charakterystyczny dla najchłodniejszych terenów zdolnych do uprawy winorośli.

Pinot pochodzi z regionów francuskiej Burgundii. Na tych terenach w VI wieku był uprawiany głównie w winnicach kościelnych, skąd wino mszalne rozsyłano po całej chrześcijańskiej Europie, trafiało także do papieża. Obecnie  Pinot noir powszechnie uprawiany jest w Chile, Stanach Zjednoczonych (Oregon), Australii, Nowej Zelandia, Włoszech i Niemczech. We Francji dalej powszechnie szczep ten uprawiany jest w Burgundii, ale również w innych regionach winiarskich, np. w Szampanii gdzie również wykorzystywany jest do produkcji szampana.

Szczep ten jest także bardzo trudny w dalszej obróbce winiarskiej, między innymi ze względu na bardzo cienką skórkę owoców.  Z owocami tej winorośli należy obchodzić się bardzo delikatnie, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do niekontrolowanej fermentacji. Uzyskanie wina dobrej jakości z tego szczepu winnego jest bardzo trudne, dlatego też wina Pinot noir wysokiej klasy są rzadkie i bardzo drogie. Do tego wszystkiego dochodzi również genetyczna niestabilność szczepu Pinot noir, obecnie jest ok 1000 klonów tego szczepu. André Tchelistcheff, znany etnolog i winiarz powiedział : Bóg stworzył Cabernet Sauvignon, zaś Pinot noir jest dziełem szatana, zdanie to doskonale oddaje trudność pracy z tym szczepem.

Zobacz także: Wino czerwone – mini przewodnik dla smakoszy wina

Charakterystyka Pinot noir

Barwa wina wykonanego z tego szczepu jest lekko czerwona, niejednorodna. Smak młodych win Pinot noir jest bogaty, owocowy z wyczuwalną nuta wiśni, czarnej porzeczki, śliwki i truskawki. Taniny są zdecydowanie wyczuwalne, ale nie dominują w smaku. W miarę dojrzewania wina smak i aromat przechodzi z owocowego w kwiatowy. Leżakowanie w beczkach wzbogaca  smak i aromat w wanilię i skórę, dym. Wino nie wymaga długiego leżakowania, powinny być spożywane 5-8 lat od winobrania.

Synonimy Pinot noir: Spatburgunder (Niemcy), Blauburgunder (Austria), Blauer klevner (Niemcy, Alzacja), Kisburgundi (Węgry), Pino nero (Włochy), Rulandske modre (Czechy).

Czytaj również: Syrah / Shiraz – czerwony szczep win

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj