Durian to egzotyczny owoc, o którym krążą legendy. Ten, kto nie odwiedził nigdy krajów Azji Południowo-Wschodniej, owoc ten widział tylko na zdjęciach. Prezentuje się pięknie – duże owoce z kolczastą skórką, którą Azjaci przełamują maczetą. W środku, najczęściej spotykany żółty miąższ (chociaż w zależności od gatunku miąższ może mieć kolor biały, zielony lub czerwony). Ale to, co przynosi sławę durianowi na całym świecie, to jego zapach, a raczej odór. Obok niego trudno przejść obojętnie, ale zamiast cieknącej ślinki i pobudzenia apetytu, może przyprawić o mdłości.

W Azji w wielu miejscach można spotkać znaki z zakazem wnoszenia durianu. Jednocześnie, można go zakupić na wielu stoiskach, ale spożywa się go przeważnie „na miejscu”. Ze względu na bardzo intensywny, śmierdzący zapach, który czuć na odległość, i który przenika wszystko wokoło, durian ma „zakaz” wstępu na lotniska, do urzędów, hoteli, restauracji, do sklepów czy komunikacji miejskiej. Z tego samego powodu jest praktycznie nieosiągalny w krajach europejskich. Można jedynie spotkać mrożone owoce, ale i to bardzo rzadko.

Durian – skąd pochodzi, jak wygląda, jak smakuje, jak pachnie

Najczęściej spotykaną odmianą jest durian właściwy. Jest to owoc, który pochodzi z Indonezji, ale uprawiany jest również w Malezji, na Filipinach i w większości krajów Południowo-Wschodniej Azji. Przez miejscową ludność nazywany jest „królem owoców”. I jego cena jest również iście królewska. W indyjskim markecie internetowym kilogram  kosztuje około 50 złotych.

Durian rośnie na wysokich 30-40 metrowych drzewach. Owoce mogą osiągać wielkość 30 centymetrów. Mają wówczas około 15 centymetrową średnicę i trzy kilogramy wagi. W takim owocu jest około pół kilograma jadalnego, miękkiego miąższu. Pozostała część to gruba zielono-brązowa kolczasta skórka.

Malezyjczycy zapewniają, że „król durian” obok niepowtarzalnego zapachu, ma też niepowtarzalny smak, nieporównywalny z żadnym innym owocem na świecie. Mówią, że „pachnie jak piekło, a smakuje jak niebo”. Jedni w smaku duriana doszukują się prażonej cebulki, innym smak durianu przypomina smak połączonych lodów truskawkowych i bananowych, jeszcze inni określają ten smak jako połączenie sera, migdałów, czosnku i karmelu na raz. Są też i tacy, dla których durian smakuje jak zgniła cebula.

Zapach durianu z pewnością do przyjemnych nie należy. W sieci spotyka się wiele ciekawych komentarzy, a wśród nich i takie, które opisują ten zapach porównując go do przepoconej, starej skarpety lub ścieków z kanalizacji. Naukowcy, którzy przebadali durian pod kątem jego zapachu odkryli w nim 44 związki zapachowe, które są obecne między innymi w wydzielinie skunksa, zgniłym jajku czy karmelu[1].

Smak i zapach jest kwestią indywidualną. Każdy odczuwa je inaczej. To co jednym smakuje, dla innych jest niemożliwe do przełknięcia. Tak jest również z durianem. Bezdyskusyjna natomiast jest kwestia wartości odżywczych zawartych w tym owocu, które potwierdzają jego królewskie miano.

Wartości odżywcze durianu

Durian to przede wszystkim bogactwo witaminy C. 100 gram owocu zaspokaja ponad 30% naszego dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Ponadto durian to także bardzo dobre źródło witamin z grupy B, potasu i manganu.

Durian wartości odżywcze

Zobacz także: Liście moringa – superfood, który leczy

Korzyści zdrowotne

„Król durian” wykorzystywany jest w tradycyjnej medycynie malezyjskiej na wiele dolegliwości. Mieszkańcy krajów, w których jest powszechny, zapewniają, że korzyści zdrowotne płyną z każdej jego części – z liści, skórki, korzeni i miąższu.

Durian fascynuje nie tylko smakoszy, ale również naukowców, którzy badając ten owoc wykazali i potwierdzili szereg właściwości zdrowotnych wskazywanych przez Malezyjczyków. Mianowicie[3]:

  • Durian wzmacnia nasz układ odpornościowy. Ta właściwość przypisywana jest dużej zawartości witaminy C w owocu, która chroni nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i infekcjami wirusowymi.
  • Durian ma właściwości przeciwnowotworowe. Te egzotyczne owoce zawierają dużą ilość przeciwutleniaczy, które zmniejszają stres oksydacyjny wywołany przez wolne rodniki. Te z kolei niszczą zdrowe komórki, przekształcając je w komórki rakowe – antyoksydanty działają jak tarcza chroniąc nasze komórki przed tym niepożądanym działaniem.
  • Durian leczy bezsenność i depresję, dzięki zawartości związku o nazwie tryptofan, który w mózgu przekształcany jest w „hormon szczęścia” – serotoninę i w melatoninę, która ułatwia zasypianie.
  • Durian pomaga zapobiegać chorobom układu krążenia. Tę właściwość  zawdzięcza przede wszystkim potasowi, który reguluje pracę serca. Związki obecne w durianie obniżają również poziom cholesterolu we krwi.
  • Pomaga w trawieniu. Dzieje się tak za sprawą błonnika pokarmowego, witaminy B1 oraz B3. Substancje te wspomagają metabolizm i przyczyniają się do lepszego wchłaniania składników odżywczych. Dodatkowo błonnik ułatwia wypróżnianie.
  • Durian w krajach azjatyckich wykorzystywany jest jako środek zwiększający płodność. W tym przypadku wskazuje się na obecność estrogenu, który poprawia gospodarkę hormonalną kobiet starających się o dziecko.
  • Łagodzi migreny i zapobiega bólom głowy. Odpowiedzialna jest za to witamina B2.
  • Durian łagodzi kaszel. W tym celu Azjaci wykorzystują nie tylko miąższ, ale również skórę z owocu.
  • Durian spowalnia procesy starzenia, a to za sprawą przeciwutleniaczy.

Mimo że zapach durianu jest odstraszający, to jego wartości odżywcze i właściwości zdrowotne mogą niejednego przekonać do skosztowania tego egzotycznego „przysmaku”. A jeśli argumenty naukowe i przekonania Azjatów są niewystarczające, to zawsze pozostaje zwykła, ludzka ciekawość, by spróbować najbardziej śmierdzącego owocu na świecie.

Czytaj również: Kurkuma – naturalny środek w walce z nowotworami

Źródła:

[1] Li JX, Schieberle P, Steinhaus M. Characterization of the major odor-active compounds in Thai durian ( Durio zibethinus L. 'Monthong’) by aroma extract dilution analysis and headspace gas chromatography-olfactometry. J Agric Food Chem. 2012 Nov 14;60(45):11253-62. doi: 10.1021/jf303881k. Epub 2012 Nov 5. PMID: 23088286.

[2] Durian, raw or frozen Nutrition Facts & Calories (self.com)

[3] Ho LH, Bhat R. Exploring the potential nutraceutical values of durian (Durio zibethinus L.) – an exotic tropical fruit. Food Chem. 2015 Feb 1;168:80-9. doi: 10.1016/j.foodchem.2014.07.020. Epub 2014 Jul 11. PMID: 25172686.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj