Elektryczne skutery dla niepełnosprawnych – dla kogo?

W dzisiejszych czasach podejmuje się coraz więcej działań dla poprawy komfortu życia osób niepełnosprawnych. Nowy trend stanowi sprzęt taki jak skuter inwalidzki, który zwiększa bezpieczeństwo użytkownika. Umożliwia nie tylko poprawę wygody, ale też przyspieszenie czasu przejazdu do miejsca docelowego. Skutery dla niepełnosprawnych zwiększają zakres ich możliwości, dlatego warto zastanowić się nad ich zakupem.

Czym jest skuter elektryczny inwalidzki?

Skutery dla osób niepełnosprawnych to urządzenie popularne przede wszystkim w USA. Tam użytkownicy wykorzystują w pełni możliwości pojazdu – korzystają z nich podczas zakupów, codziennych czynności, dojeżdżając do pracy czy korzystając z miejsc dających rozrywkę takich jak kina czy teatry. To dobry skuter dla niepełnosprawnego, ale także dla seniora, który cierpi na choroby krążenia czy zwyrodnieniowe stawów. Takie pojazdy to nowoczesne rozwiązanie pozwalające użytkownikom na niezależność i samodzielność w podejmowaniu działań. Ich konstrukcja umożliwia pokonywanie długich dystansów, zapewnia stabilność nawet na dość nierównym podłożu, gwarantuje łatwość prowadzenia i konserwacji. Tego typu pojazdy dla niepełnosprawnych zyskują na popularności z roku na rok. Już w 2014 roku w Wielkiej Brytanii sprzedano ponad 80 tysięcy sztuk skuterów.

Dla kogo przeznaczone są skutery inwalidzkie?

Skutery inwalidzkie nie są przeznaczone wyłącznie dla osób niepełnosprawnych. Korzystają z nich również osoby starsze oraz wszystkie te, które mają problemy z przemieszczaniem się na dłuższych dystansach z różnych powodów, np. na skutek otyłości. Skuter dla seniora pozwoli mu zwiększyć swoją samodzielność i mobilność, co przekłada się na wzrost samooceny i pewności siebie. To więc atrybut nowoczesnych seniorów, którzy chcą żyć pełnią życia. Konstrukcja urządzenia jest prosta w obsłudze, lecz wyróżnia ją jednocześnie stosunkowo duża moc. Osoby niepełnosprawne lub o słabszej kondycji mogą więc maksymalnie zmniejszyć odczuwanie skutków swoich problemów. Nowoczesny środek lokomocji to nie tylko pojazd inwalidzki, lecz także praktyczne oraz rozwiązanie dla każdego, kto potrzebuje wsparcia w zakresie poruszania się. Skutery dla seniorów są właśnie w taki sposób traktowane za granicą.

Jakie są zalety inwalidzkich skuterów elektrycznych?

Skuter elektryczny dla seniora jest w stanie osiągnąć znacznie wyższą prędkość niż tradycyjny wózek. Wynosi ona nawet do 15 km/h. Można więc za jego pomocą pokonywać długie dystanse w relatywnie krótkim czasie. To świetna opcja dla osób, które nie chcą, by ograniczała je ich niepełnosprawność lub wiek i prowadzą aktywne życie towarzyskie oraz zawodowe. To urządzenie wyróżnia się wygodą, uniwersalnością, łatwością obsługi i utrzymania. Nie ma konieczności przeprowadzania skomplikowanych czynności konserwacyjnych, proces ładowania jest również przystępny dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Sprzęt gwarantuje stabilność jazdy, jest więc bezpieczny dla seniorów i niepełnosprawnych, jeśli chodzi o samodzielny transport. Może być używany na podłożu utwardzonym, nieutwardzonym, na wybojach czy podjazdach. Jest lekki, da się go bez problemu zapakować do bagażnika w samochodzie. Skuter elektryczny sprawdzi się wspaniale w przypadku chęci zaktywizowania osoby starszej bądź niepełnosprawnej i zachęci ją do jak najbardziej aktywnego życia mimo przeszkód. W przeciwieństwie do wózków inwalidzkich, skutery nie kojarzą się społeczeństwu na pierwszy rzut oka z chorobą, wyróżniają się nowoczesnym designem, zwiększają pewność siebie i pokazują, że niepełnosprawność lub podeszły wiek nie przekreślają szansy na szczęśliwe życie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze elektrycznego skutera inwalidzkiego?

Przy wyborze skutera dla osoby niepełnosprawnej powinno się uwzględnić jego stopień niepełnosprawności jak również jego wagę oraz sprawność oraz siłę rąk przy pomocy których będzie sterował pojazdem. Konieczne jest sprawdzenie mocy akumulatorów. To od niej zależy jak daleko urządzenie może przejechać na jednym ładowaniu i jaką osiągnie maksymalną prędkość. Dobry wybór stanowią akumulatory żelowe, które odznaczają się bezawaryjnością i łatwością obsługi. Podstawowe skutery czterokołowe są w stanie przejechać jednorazowo ok. 16 km, ora zosiągnąć maksymalną prędkość  granicach  7 – 8 km/h. Istotne parametry to też waga i wymiary sprzętu. Ma to znaczenie głównie w kontekście jego transportu i przechowywania. Modele podstawowe posiadają najczęściej ok. 100 – 110 cm długości oraz wage w granicach 40 kg. Należy również zwrócić uwagę na promień skrętu. To szczególnie ważne dla osób, które będą użytkowały skuter w ciasnych pomieszczeniach i na podwórku. Podstawowe warianty mają promień skrętu do 120 stopni, a nieco droższe – ponad 200 stopni. Pojazdy służące do poruszania się w terenie pozamiejskim po bitych drogach powinny posiadać większe, pneumatyczne koła i lepszą amortyzację. Modele do jazdy po mieście mogą mieć mniejsze koła. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia zwiększające komfort i bezpieczeństwo. Skutery elektryczne oferuje dobry sklep ze sprzętem rehabilitacyjnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj