korzeń prawoślazu
fot. elements.envato.com

Prawoślaz to urocza bylina z jasnoróżowo-białymi płatkami. Wszystkie części rośliny można spożywać, ale najczęściej wykorzystuje się korzeń. Jak pokazują badania, korzeń prawoślazu łagodzi zapalenie błony śluzowej żołądka, jamy ustnej i gardła. W połączeniu z innymi ziołami przynosi ulgę w przeziębieniu i kaszlu. Sprawdź, jak go stosować!

Prawoślaz na stan zapalny

Ekstrakt z korzenia prawoślazu zawiera flawonoidy, które łagodzą stan zapalny. Chronią też organizm przed dalszym uszkodzeniem. Zioło wywołuje również fagocytozę, w której komórki pochłaniają martwe tkanki, bakterie i inne cząsteczki. Dzięki temu przyspiesza proces gojenia. Śluz nie zmienia się, dopóki nie trafi do okrężnicy. W ten sposób pomaga w wielu zapalnych zaburzeniach trawiennych.

Balsam do ust z korzenia prawoślazu

Prawoślaz koi i łagodzi stan zapalny lub podrażnioną skórę. Oprócz tego tworzy warstwę ochronną na ustach, uodporniając je na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Śluzowate właściwości korzenia prawoślazu wykorzystywane są również w herbatach ziołowych, syropach i naparach. Wspomniane zioło może pomóc w przypadku bólu gardła, biegunki lub rozstroju żołądka. Niektóre osoby stosują go miejscowo, na przykład w balsamie do ust. Przygotowując napar olejowy, wyciągają właściwości odżywcze z korzenia prawoślazu.

Przygotuj:

  • 2 łyżki oleju słonecznikowego nasączonego korzeniem prawoślazu,
  • 1,5 łyżki oleju kokosowego,
  • 1,5 łyżki pastylek z wosku pszczelego.

Dodaj wszystkie składniki do podwójnego garnka. Następnie grzej miksturę na średnim ogniu, aż wszystko ładnie się rozpuści. Zdejmij garnek i przelej mieszankę do szklanego pojemnika. Teraz przelej płynne olejki do małych metalowych puszek lub tubek. Uważaj, aby ich nie przelać. Zanim nałożysz balsam na usta, poczekaj, aż ostygnie i stwardnieje. Do wspomnianej pomadki możesz dodać lawendę, rumianek, masło kakaowe lub shea.

Przepis na herbatę z korzenia prawoślazu

Jeśli masz problemy z trawieniem, przygotuj wspomnianą herbatkę. Potrzebujesz: 1 łyżki korzenia prawoślazu, 1 łyżeczki liści mięty pieprzowej (opcjonalnie, do smaku) i 1 szklanki ciepłej, ale nie gorącej wody.

Wymieszaj zioła i woda w dużym słoiku i przykryj pokrywką. Teraz delikatnie wstrząśnij i wstaw na noc do lodówki. Kiedy odcedzisz herbatkę, możesz ją spokojnie wypić.

Łagodząca maseczka z prawoślazem, miętą i różą

Składniki:

  • 1 łyżka proszku z korzenia prawoślazu,
  • 1/2 łyżki francuskiej różowej glinki,
  • 1/4 łyżki suszonych, sproszkowanych płatków róży,
  • tłoczony na zimno olej z nasion dzikiej róży (ewentualnie surowy miód lub aloes),
  • 1-2 krople olejku miętowego.

Zmiel płatki róży lub pokrusz je dobrze w palcach. Teraz wymieszaj wszystkie suche składniki i wstrząśnij. Następnie wymieszaj 2 łyżeczki mieszanki z olejem, miodem lub aloesem, by uzyskać gładką pastę. Dodaj 1-2 krople oleju i jeszcze raz wymieszaj.

Jak nakładać maskę z korzenia prawoślazu?

Najpierw oczyść twarz, a następnie rozprowadź równomierną warstwę, omijając usta, nozdrza i okolice oczu. Poczekaj 15 minut. Teraz delikatnie spłucz maseczkę z korzenia prawoślazu z twarz. Uwaga! Różowa glinka może poplamić tkaninę, dlatego uważaj, jeśli używasz ściereczki. Na koniec nałóż kilka kropli olejku jojoba lub z dzikiej róży, by odżywić i odświeżyć skórę.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj