Soczewki toryczne
fot. whitepress.com

Astygmatyzm, zwany też niezbornością, to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Korygowanie astygmatyzmu może przebiegać różnymi drogami. Alternatywą dla okularów korekcyjnych są toryczne soczewki kontaktowe, zapewniające wyraźne widzenie, niezależnie od rodzaju astygmatyzmu.

Astygmatyzm – jak widzi astygmatyk?

Astygmatyzm jest wadą układu optycznego oka, jedną z wad refrakcji. Jej istota polega na niezdolności układu optycznego do prawidłowego odwzorowania przedmiotów w postaci punktowego obrazu. Niezborność może być wynikiem nieprawidłowego kształtu rogówki lub soczewki. Wada powoduje niewyraźne, zwykle załamane i rozmazane widzenie, co wpływa negatywnie na jakość życia. 

Zaniechanie korekcji astygmatyzmu, może skutkować nawracającymi bólami głowy i ciągłym uczuciem zmęczenia. Uciążliwy jest także nawyk stałego mrużenia oczu. 

Korekcja wad refrakcji prowadzona jest różnymi drogami postępowań. Aktualnie istnieją liczne metody leczenia niezborności, najpowszechniejsze to korekcja okularowa i soczewki kontaktowe. 

Rodzaje soczewek korygujących astygmatyzm

W procesie korekcji astygmatyzmu zastosowanie mają różne rodzaje soczewek kontaktowych, zarówno soczewki twarde, jak i miękkie. Soczewki miękkie pozwalają na korekcję większości wad wzroku i są łatwe w użyciu. Gazoprzepuszczalne soczewki twarde służą do korekcji wszystkich wad wzroku i cechują się lepszymi parametrami optycznymi, niż soczewki miękkie.

Jeśli niezborność jest niewielkiej wielkości, możliwe jest wdrożenie sferycznych lub asferycznych soczewek kontaktowych. Miękkie soczewki sferyczne mają zdolność korygowania wad krzywizny rogówki o niewielkich wartościach. Natomiast działanie asferycznych soczewek kontaktowych polega na redukcji aberracji sferycznych, a przez to korekcji niezborności.

Jednak astygmatyzm przy wyższej mocy, powyżej 0,75 Dcyl, wymaga stosowania soczewek torycznych, gdyż, zarówno soczewki sferyczne, jak i asferyczne, pozbawione komponentu torycznego nie korygują astygmatyzmu refrakcyjnego. Miękkie soczewki toryczne dają możliwość korekcji wszystkich wad refrakcji i nieregularności rogówki.

Soczewki toryczne – dlaczego warto je wybrać?

Soczewki toryczne charakteryzują się specyficznym kształtem, przypominającym przecięty wzdłuż obwarzanek, czyli torus. Większość klasycznych soczewek ma kształt półkuli. Ten rodzaj soczewek dedykowany jest korekcji astygmatyzmu. Soczewki wykonane są z silikonu i hydrożelu. Soczewki toryczne, czyli nierotacyjne, występują w kilku odmianach:

  • soczewki tylnotoryczne – korekcja astygmatyzmu rogówkowego powyżej 2,5 Dcyl,
  • soczewki przedniotoryczne – korekcja astygmatyzmu wewnętrznego,
  • soczewki bitoryczne – korekcja astygmatyzmu rogówkowego i wewnętrznego,
  • soczewki tylnotoryczne skompensowane – korekcja astygmatyzmu indukowanego. 

Zadaniem torycznych soczewek kontaktowych jest kompensacja nieprawidłowości w budowie rogówki i soczewki, a więc umożliwienie prawidłowego skupienia się światła na siatkówce.

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Decyzja o zakupie soczewek torycznych musi być poprzedzona specjalistyczną konsultacją u lekarza okulisty lub optometrysty. Ze względu na charakter astygmatyzmu, soczewki muszą być dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Specjalista, na podstawie badań diagnostycznych, dobierze soczewki o odpowiedniej strukturze i parametrach, zalecane do korekcji danej odmiany astygmatyzmu. Soczewki toryczne posiadają linię środkową, która wyznacza punkt optymalnej ostrości widzenia. Ten rodzaj soczewek musi znajdować się w określonym miejscu na powierzchni rogówki. Prawidłowo dobrane soczewki toryczne nie zmieniają swojego położenia, nawet podczas aktywności fizycznej. Nieprawidłowo dopasowane soczewki toryczne mogą spowodować nie tylko dyskomfort i łzawienie oczu, ale także ból głowy i pogorszyć widzenie. 

Soczewki toryczne dostępne są w wersji jednodniowej, dwutygodniowej i miesięcznej. Wybór typu soczewki uzależniony jest jedynie od indywidualnych potrzeb pacjenta. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj