Rehabilitacja w stwardnieniu rozsianym to kompleksowe działanie, którego podstawowym zadaniem jest przywrócenie pełnej sprawności pacjenta. Jest ona niezwykle ważna przy chorobach autoimmunologicznych takich jak stwardnienie rozsiane. SM daje szereg objawów, które utrudniają chorującym pracę bądź czynny udział w życiu.
Objawy stwardnienia rozsianego są bardzo indywidualne i mogą być różne, u różnych pacjentów. Najczęściej choroba powoduje, że pacjenci odczuwają drżenie, mrowienie kończyn, ból związany ze spastycznością, bardzo częste są także niedowłady oraz problemy z koordynacją ruchową oraz równowagą.

Rehabilitacja w stwardnieniu rozsianym

Rehabilitacja w SM odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż jest jedną z niefarmakologicznych metod leczenia objawowego. Jej podstawowym celem jest poprawienie sprawności pacjenta, która pogarsza się w trakcie trwania choroby. Polega na neuroplastyczności, czyli zdolności układu nerwowego do tworzenia nowych połączeń nerwowych. Wyzwaniem dla fizjoterapeuty jest także wzmocnienie psychiczne pacjentów i zagrzanie ich do walki z chorobą.

Zobacz także: Rehabilitacja nie tylko na wypadek urazu >>

Rehabilitacja w stwardnieniu rozsianym – wskazane ćwiczenia

Terapia ruchowa powinna być indywidualnie zaplanowana – SM ma wiele postaci i potrafi przebiegać w bardzo zróżnicowany sposób. Bardzo ważne jest także, żeby dostosować ćwiczenia fizyczne zarówno do stanu pacjenta, jak i do samej choroby – nie powodować przegrzania, przetrenowania, które może doprowadzić do drżenia mięśni lub pogorszenia wzroku.
Fizjoterapię należy rozpocząć niezwłocznie po rozpoznaniu choroby – zaraz po fazie zaostrzenia (rzutu) i nie przerywać jej w trakcie remisji i względnej poprawy. Ćwiczenia fizyczne stanowią podstawę dobrego samopoczucia, a aktywność fizyczna ułatwia rehabilitację po rzucie. Regularne ćwiczenia i zabiegi pomagają także dłużej utrzymać sprawność.

Aktywność fizyczna pacjentów powinna być dopasowana do ich stanu zdrowia. Najczęściej polecane ćwiczenia to:

  • ćwiczenia równoważne, które pomagają w utrzymaniu równowagi i chronią przed upadkiem
  • ćwiczenia koordynacyjne, zwiększające płynność ruchów
  • ćwiczenia dynamiczne i siłowe, które zwiększają siłę i sprawność mięśni
  • ćwiczenia rozciągające, poprawiające elastyczność mięśni i ruchomość stawów
  • ćwiczenia oddechowe, mające na celu rozluźnienie

Bezpieczeństwo podczas ćwiczeń

Ćwiczenia powinny być wykonywane w odciążeniu i raczej w pozycji leżącej lub siedzącej –zapobiegną to przedwczesnemu zmęczeniu pacjenta. Najpierw ilość powtórzeń jest mniejsza, zwiększa się ją stopniowo i powoli. Należy także zwrócić uwagę na temperaturę w pomieszczeniu – ważne, żeby nie była wysoka i nie nastąpiło przegrzanie organizmu chorego na SM. Należy bardzo uważnie wsłuchać się we własny organizm – jeżeli tylko poczujemy „nieprzyjemne” zmęczenie takie jak: „mgiełka” na oku, nadmierna potliwość, ból głowy, uczucie pulsowania w skroniach lub bolesność skóry – należy natychmiast przerwać ćwiczenia. Zmęczenie po „przyjemnym” treningu powinno ustąpić po około 30 minutach odpoczynku po treningu.

Przeciwskazania do rehabilitacji

Stwardnienie rozsiane daje szereg objawów, a towarzyszące chorobie dolegliwości mogą być przeciwskazaniem do ćwiczeń fizycznych i rehabilitacji. Uniemożliwiają je ostre stany zapalne z gorączką, niewydolność krążenia, zbyt duże zniszczenie organizmu, zaburzenia świadomości, a także ból.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj