Test antygenowy
fot. elements.envato.com

W dobie pandemii trudno odróżnić zwykłe przeziębienie od rozpoczynającej się choroby spowodowanej wirusem SARS CoV- 2. Dlatego też, aby ewentualnie potwierdzić swoje obawy lub je wykluczyć, warto wykonać test antygenowy. Pobranie wymazu to tylko chwila, która może zapewnić spokój Tobie, Twoim najbliższym i współpracownikom.

Szybki test antygenowy to jedno z najchętniej wykonywanych badań diagnostycznych w ostatnim czasie. Dzieje się tak ze względu na ciągłą obecność choroby SARS cov -2, która znacznie utrudnia podróżowanie. Test antygenowy na koronawirusa nie jest bolesny ani czasochłonny, a jego wykonanie zapewnia komfort psychiczny.

Jak działa test antygenowy?

Test antygenowy w wymazie z nosa lub gardła wykrywa charakterystyczne dla wirusa SARS coV- 2 białka, powstające w trakcie jego replikacji. Test antygenowy jakościowy RT-PCR ma podobną wiarygodność do testu genowego i WHO dopuściła jego stosowanie w przypadku braku innego rodzaju testów lub w przypadkach, kiedy czas na diagnostykę jest mocno ograniczony.

Testy antygenowe są wykonywane w wielu przychodniach, a ich czułość powinna wahać się pomiędzy 80% a 90%. Dzięki temu wynik testu jest wiarygodny, jednak czasem przy uzyskaniu granicznych wartości, powinno się go potwierdzić — w takich przypadkach można wykonać test molekularny RT lub pcr.

Jak długo czeka się na wynik testu antygenowego?

Wynik testu antygenowego, pacjent otrzymuje już w 10- 30 minut od pobrania wymazu. Wynik negatywny pozwala na wyjazd lub inne aktywności. Bywa jednak, że w punkcie pobrań test wskazuje wynik nieważny. Wówczas konieczne jest jego powtórzenie. Należy ponownie udać się do punktu pobrań i wykonać  test antygenowy po raz kolejny.

Szybkość otrzymania wyniku może budzić pewne wątpliwości, jednak warto poddawać się testom, by ograniczyć ewentualne rozprzestrzenianie się choroby.

Pozytywne wyniki testu

Test antygenowy Covid wykonuje się jak najszybciej od momentu wystąpienia pierwszych objawów. Test PCR ma większą dokładność, jednak w momentach, kiedy liczy się czas, a większość objawów wskazuje na obecność choroby Covid 19, warto zdecydować się na szybki test antygenowy. Wynik pozytywny oznacza konieczność izolacji. Jednak nie każda sytuacja jest jednoznaczna – bywa, że przy występujących objawach, test antygenowy wskazuje wynik negatywny. Wówczas konieczne jest potwierdzenie diagnozy testem pcr. Jeśli jednak pacjent nie ma objawów świadczących o zakażeniu, a wynik testu także jest negatywny, nie ma konieczności powtarzania go.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj