FT3 to badanie przeprowadzane w przypadku zaburzeń funkcjonowania tarczycy, zazwyczaj jeśli stwierdzi się uprzednio nieprawidłowy poziom TSH. Badanie jest krótkie i praktycznie bezbolesne, poza tym nie wiąże się z ryzykiem żadnych powikłań i komplikacji.

Czym jest T3 i kiedy należy zbadać poziom tego hormonu?

T3 to hormon produkowany przez tarczycę. Oprócz hormonu T3 w tarczycy wytwarzany jest hormon T4, którego jest dużo więcej, jednak to właśnie T3 ma silniejsze działanie. Hormon ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiedni poziom T3 jest szczególnie ważny w przypadku niemowląt, ponieważ zbyt niski poziom hormonów tarczycy może prowadzić do wystąpienia poważnych, nieodwracalnych zmian w mózgu, co może skutkować nawet niedorozwojem umysłowym. Prawidłowy poziom tego hormonu jest istotny również dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego oraz w czasie wzrostu. Zaleca się oznaczenie poziomu hormonów tarczycy, w tym T3, gdy podejrzewa się, że pacjent cierpi na zaburzenia funkcjonowania tarczycy. Badanie FT3 zleca się zazwyczaj po uprzednim przeprowadzeniu oznaczenia TSH, jeżeli wynik nie jest prawidłowy. Oznaczenie stężenia T3 ma szczególne znaczenie w diagnozowaniu nadczynności tarczycy, ponieważ jeżeli ma się do czynienia z nieprawidłowościami tego typu, poziom tego hormonu szybko wzrasta i dłużej utrzymuje się na stałym, podwyższonym poziomie. W przypadku podejrzenia niedoczynności tarczycy, badanie FT3 nie jest zazwyczaj zlecane. Z reguły lepsze wyniki daje oznaczenie poziomu wolnej frakcji tego hormonu, ponieważ wynik badania hormonu, który jest związany z białkami może być zafałszowany na przykład z powodu chorób wątroby, nerek, przyjmowania niektórych leków lub ciąży.

Jak się przygotować do badania FT3?

Do badania poziomu hormonu T3 nie trzeba się w zasadzie w żaden specjalny sposób przygotowywać. Czasami lekarz może zalecić odstawienie na jakiś czas leków, które mogą wpływać na poziom T3 we krwi. Na stężenie T3 mają wpływ między innymi leki przeciwpadaczkowe, estrogeny, a także środki antykoncepcyjne. W związku z tym, należy poinformować lekarza zlecającego i wykonującego badanie o przyjmowanych lekach. Poza tym, podczas wywiadu lekarskiego należy powiedzieć o wszystkich dolegliwościach, przebytych chorobach oraz ewentualnej skłonności do krwawień.

Jak przebiega oznaczenie stężenia T3?

Badanie stężenia T3 polega na pobraniu z żyły łokciowej próbki krwi o odpowiedniej pojemności. Przed wykonaniem wkłucia, skórę pacjenta dokładnie odkaża się za pomocą jałowego wacika nasączonego alkoholem lub specjalnym środkiem odkażającym. Po zdezynfekowaniu miejsca, z którego pobierana będzie krew, pielęgniarka wkłuwa się w żyłę łokciową poprzez cienką igłę i pobiera próbkę krwi. Następnie próbka jest odpowiednio zabezpieczana i przekazywana do analizy laboratoryjnej. Miejsce, w którym wykonywane było wkłucie, jest zabezpieczane jałową gazą, a czasami na skórę przykleja się plaster. Po pobraniu krwi, na skórze pacjenta może się pojawić krwiak, który powinien samoistnie zniknąć po kilku dniach od pobrania krwi do badania. Oprócz tego, badanie FT3 nie wiąże się z ryzykiem powikłań.

Jakie są normy T3 we krwi?

O prawidłowym poziomie hormonu T3 we krwi mówi się, gdy stężenie tego hormonu zawiera się pomiędzy 2,25 a 6 pmol/L (w niektórych laboratoriach wynik podawany jest w innych jednostkach, wówczas norma wynosi 1,5 – 4,0 ng/L). Warunkiem stosowania tej normy jest równoczesny prawidłowy poziom TSH. W przypadku, gdy stężenie T3 jest obniżone, a jednocześnie TSH podwyższone, można mówić o niedoczynności tarczycy. Z kolei, jeżeli u pacjenta stwierdzi się zbyt wysoki poziom T3 (powyżej 6 pmol/L) przy jednoczesnym niskim poziomie TSH, można podejrzewać nadczynność tarczycy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj