Wodniak jądra na usg

Wodniak jądra pojawia się u przeszło polowy noworodków płci męskiej. Jest to powszechna dolegliwość, która może ujawnić się również u starszych dzieci, bez wyraźnej przyczyny. Obecnie lekarze pediatrzy w czasie wizyt kontrolnych badają jądra chłopców, w celu wykrycia możliwych anomalii.

Jeśli dochodzi do wystąpienia wodniaka jądra, oznacza to, że doszło do nieodcięcia połączenia pomiędzy jamą otrzewnową a wyrostkiem pochwowym otrzewnej. W konsekwencji dochodzi do pojawienia się w mosznie miękkiej i elastycznej masy, wyczuwalnej w badaniu palpacyjnym. W jej obrębie znajduje się również jądro.

U noworodków i niemowląt przebieg wodniaka jądra jest najczęściej całkowicie bezobjawowy, do ich stwierdzenia dochodzi natomiast w konsekwencji rutynowego badania przedmiotowego w gabinecie lekarskim.

W większości przypadków jądra nie są bardziej tkliwe w wyniku obecności wodniaka. Dolegliwości bólowe przy tej zmianie najczęściej nie występują.

Jeśli dochodzi do powiększania się wodniaka i uciskania otaczających tkanek, może pojawić się obrzęk, ból, ucisk czy uczucie dyskomfortu.

W celu wykrycia wodniaka jądra bezwzględnie należy wykonać badanie USG. Aby odróżnić zmiany od tworów o litym charakterze, przeprowadza się diafanoskopię, czyli podświetlenie. Badanie to znajduje tu zastosowanie, ponieważ światło przenika przez wodę, natomiast nie będzie widoczne przez litą strukturę.

Wodniaki jądra oraz powrózka nasiennego są zmianami anatomicznymi pojawiającymi się u dużej części małych chłopców. Najczęściej nie powodują żadnych niepokojących objawów, a ich wykrycie jest rutynowe. Jeśli nie dochodzi do ich powiększania się czy pojawienia się dodatkowych dolegliwości nie ma zwykle wskazań do stosowania leczenia i zmianę jedynie się monitoruje. Niekiedy konieczne jest wdrożenie postępowania operacyjnego.

Polecane produkty

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię