Ból w lewym boku może oznaczać wiele schorzeń. Jednak specjalista nie ma zazwyczaj problemów z ustaleniem przyczyny takiego stanu rzeczy. Czasami może to być spowodowane przez bardzo prozaiczne przyczyny, jak np. owulacja. Jednak w pewnych przypadkach świadczy to o rozwijaniu się poważnych schorzeń.

Tętniak

Jeśli ból w lewym boku jest pulsujący i „wędrujący” w kierunku krocza i kręgosłupa może to wskazywać na pierwsze symptomy tętniaka aorty brzusznej. Ważne w tym przypadku jest natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza, gdyż pęknięcie tętniaka może prowadzić do wstrząsu krwotocznego, który możliwy jest tylko i wyłącznie do opanowania operacyjną ingerencją lekarza.

Ból w lewym boku: zapalenie trzustki

Nieoczekiwany ból, który z dnia nasila się, a dodatkowo podczas kaszlu staje się nie do zniesienia i powoduje jeszcze większą intensyfikację podczas głębszego oddechu, może być przyczyną zapalenia trzustki. Pewną ulgę powoduje chwilowe pochylenie się do przodu w pozycji siedzącej. Dodatkowym symptomem może być tutaj pojawienie się wymiotów. W takich wypadkach konieczne jest natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem, aby uniknąć sytuacji groźnej dla zdrowia pacjenta.

Jajniki lub przydatki macicy

Nudności czy wymioty mogą być przyczyną problemów z trzustką. Jednak, gdy ból nie „promieniuje”, ale raczej ma formę skurczów o różnym natężeniu i z poczuciem „rozlewania się” po organiźmie, wówczas może być to oznaka zapalenia przydatków macicy bądź jajników. Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Ból w lewym boku: jelito grube

Bóle, które pogłębiają się w wyniku ucisku, a dodatkowo pojawiają się: gorączka, cienkie i długie stolce, zaparcia lub biegunka czy dreszcze, wówczas możliwe, że to objaw zapalenia uchyłków jelita grubego. W konsekwencji może to prowadzić do zapalenia otrzewnej czy perforacji ściany jelita grubego, co wymaga interwencji chirurgicznej. Najlepiej zatem zaraz po pojawieniu się pierwszych symptomów bólu od razu zgłosić do lekarza.

Czytaj również: Ból brzucha – objawy i przyczyny dolegliwości brzusznych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj