Zespół jelita drażliwego należy dzisiaj do chorób królujących zwłaszcza wśród osób w wieku od 30 do 45 lat. Trwa ona zazwyczaj kilka miesięcy i dotyka swoimi objawami układu pokarmowego. Najogólniej rzecz ujmując jest to choroba jelita cienkiego oraz grubego. Po raz pierwszy została zdiagnozowana i opisana przez Williama Oslera pod koniec XIX wieku, który nazwał ją wtedy mucous colitis.

Ze statystyk prowadzonych przez epidemiologów i lekarzy wynika, że na świecie chorobą tą dotknięta jest średnio co 4 osoba, a na jej leczenie decyduje się jedynie niewielki odsetek chorych. Są to niestety niepokojące dane, ponieważ oprócz problemów związanych z nieregularnym wypróżnianiem się czy bólami brzucha wystąpić też mogą dolegliwości w sferze psychicznej. Czym zatem jest zespół jelita drażliwego, jak się objawia i jakie są sposoby jego leczenia?

Postacie zespołu jelita wrażliwego (IBS ang. irritable bowel syndrome)

Ze względu na sposób leczenia tej choroby oraz odseparowanie jej od innych chorób układu pokarmowego została ona podzielona na cztery podstawowe rodzaje. Pierwszym jest ten, w którym najczęściej występuje biegunka. Objawia się więcej niż 3 biegunkami dziennie i jej nagłymi napadami. Kolejną postacią jest postać zaparciowa charakteryzująca się twardymi i grudkowanymi stolcami, które występują zdecydowanie rzadkiej niż jest to w przypadku pierwszej postaci. Innymi postaciami są formy mieszane wymienionych dwóch lub takie, które nie dają się w prosty sposób zdiagnozować ze względu na wiele form jej manifestacji.

Przyczyny występowania IBS

Pomimo znacznego postępu w badaniu tej dolegliwości jej pierwotna przyczyna nie jest do końca poznana i zbadana. Sądzi się natomiast, że czynnikami patofizjologicznymi przyczyniającymi się do wystąpienia choroby są: spożywanie pokarmów ubogich w błonnik, zaburzenia w funkcjach motorycznych oraz w czuciu trzewnym, intensywny i nadmierny rozrost flory bakteryjnej, infekcja jelitowa oraz skutki jakie ona przyniosła (przykładem może być czerwonka), a także zaburzenia psychiczne. W przypadku tych ostatnich stwierdza się, że występowanie IBS często pokrywa się z równoległym wystąpieniem jakiejś dolegliwości na tle psychicznym – mowa tutaj między innymi o depresji, zaburzeniach osobowości czy o odczuwaniu szeroko rozumianego niepokoju. Dodatkowo czynnikami powodującymi tą chorobę może być wiek, płeć oraz pochodzenie.

Zespół jelita drażliwego: objawy IBS

Choroba jelita drażliwego należy do chorób przewlekłych i nawracających, a jak wynika z ostatnich badań, jej objawy nasilają się w stresującym dla chorego okresie. Pierwszym objawem, który często dobitnie świadczy o tej dolegliwości jest ostry ból w okolicach podbrzusza oraz lewego dołu biodrowego. Pojawia się on najczęściej po jedzeniu, a ustępuje prawie w 100% po wypróżnieniu się oraz po oddaniu gazów. Kolejnym objawem jest biegunka występująca bardzo często z samego rana lub podczas stresujących sytuacji. Stolec ma postać mocno wodnistą i bezpostaciową. Przeciwieństwem tego objawu są zaparcia, w których to stolec ma zbitą i twardą postać. Towarzyszy im uczucie niepełnego wypróżnienia. Do charakterystycznych objawów zalicza się również wzdęcia, śluz w kale, odbijanie się po pokarmie, zgaga, bóle głowy, częstomocz, a także nudności i nierzadko wymioty.

Leczenie zespołu jelita drażliwego

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że nie istnieją metody, które w 100% są w stanie leczyć IBS. Objawy da się jednak znacząco łagodzić poprzez stosowanie różnego rodzaju diet oraz unikanie sytuacji stresowych. Jeżeli chodzi o nawyki żywieniowe to warto unikać takich produktów jak: alkohol, kawa, mleko, tłuszcze zwierzęce oraz potrawy doprawione ostrymi przyprawami. Warto również zwiększyć ilość spożywanego błonnika.

Zobacz także: Żurawina – nie tylko na pęcherz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj