fot. whitepress.com

W Polsce otyłość zaczyna stanowić coraz większy problem. Z tą przypadłością zmagają się nie tylko dorośli, ale także młodzież i dzieci. Walkę z nadprogramowymi kilogramami utrudnia siedzący tryb życia i nadmierny stres. Gdy diety odchudzające i ćwiczenia nie przynoszą pożądanego skutku, warto rozważyć leczenie endoskopowe lub chirurgiczne. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega zabieg OverStitch i kiedy można go wykonać.

Overstitch — co to za metoda?

Pacjenci często obawiają się chirurgicznego leczenia otyłości, ponieważ taki zabieg stanowi duże obciążenie dla organizmu. Osoby, które nie kwalifikują się lub nie chcą się poddać tradycyjnemu zabiegowi chirurgii bariatrycznej, mogą rozważyć innowacyjną metodę leczenia otyłości, czyli Overstitch.

Overstitch to Endoskopowa Plastyka Żołądka, która polega na zmniejszeniu żołądka o około 60-80% dzięki specjalistycznemu systemowi szyjącemu Overstitch, który wprowadza się przez gardło i przełyk pacjenta przy pomocy endoskopu. Główną zaletą tej metody jest małoinwazyjność. Zabieg nie wymaga nacinania ciała, nie zmienia anatomicznego kształtu żołądka i nie prowadzi do powstania blizn. W efekcie pacjent szybciej dochodzi do siebie po zabiegu, a ryzyko ewentualnych powikłań jest znacząco zminimalizowane. Zabieg Overstitch jest obecnie z powodzeniem wykonywany w Klinice chirurgii Mazan w Katowicach.

Czy Overstitch to skuteczny sposób na walkę z otyłością?

Endoskopowe zmniejszenie żołądka niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego stanowi doskonałą alternatywę dla operacji bariatrycznej. Zabieg z użyciem systemu szyjącego Overstitch jest bezpieczniejszy i wiąże się z krótszym pobytem w szpitalu. Brak nacięć i blizn oznacza także, że pacjent nie będzie odczuwał dużego bólu po zabiegu. Rekonwalescencja po Endoskopowej Plastyce Żołądka jest zdecydowanie krótsza niż w przypadku operacji bariatrycznej. Mniejsze jest też ryzyko wystąpienia infekcji.

Zabieg Overstitch to skuteczny sposób na walkę z otyłością. Jednak samo przeprowadzenie procedury medycznej to zdecydowanie za mało, aby pacjent mógł osiągnąć upragnioną wagę. W leczeniu otyłości bardzo ważny jest czynnik psychologiczny, ścisłe stosowanie się do zaleceń dietetycznych i umiarkowana aktywność fizyczna. Dlatego pacjenci w Klinice chirurgii Mazan mogą liczyć na wsparcie koordynatora ds. pacjentów bariatrycznych, wsparcie psychologiczne i profesjonalne doradztwo dietetyczne. Ponadto Klinika chirurgii Mazan jako jedna z nielicznych w Polsce otrzymała status Certyfikowanego Ośrodka Leczenia Otyłości.

Kto może skorzystać z zabiegu Endoskopowej Plastyki Żołądka metodą Overstitch?

Operacja bariatryczna powoduje dużą utratę wagi w krótkim czasie. Dla pacjentów obciążonych innymi chorobami może być dodatkowe utrudnienie, które wydłuży powrót do zdrowia. Zmniejszenie żołądka metodą Overstitch jest w szczególności polecane osobom z otyłością olbrzymią, u których balon żołądkowy nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Na taki zabieg mogą się też zapisać osoby z BMI powyżej 30 oraz pacjenci cierpiący na:

  • choroby serca i udar mózgu,
  • wysokie ciśnienie krwi,
  • cukrzycę typu 2,
  • bezdech senny,
  • niealkoholowe stłuszczenie wątroby.

Kwalifikację do zabiegu przeprowadza lekarz prowadzący po wykonaniu odpowiednich badań diagnostycznych. Przed zabiegiem pacjent musi zobowiązać się do zmiany stylu życia, udziału w badaniach lekarskich i terapii behawioralnej. Lekarz oceni motywację pacjenta i zdecyduje, czy w zaistniałej sytuacji zabieg będzie dla niego korzystny. 

Przebieg zabiegu i rekonwalescencja

Overstitch to nowoczesny zabieg endoskopowy przeprowadzany przez Klinikę chirurgii Mazan w Katowicach. Do tej procedury medycznej trzeba się odpowiednio przygotować. Pacjent musi wykonać wskazane przez lekarza testy laboratoryjne i badania oraz może zostać zobowiązany do zmiany diety, rozpoczęcia aktywności fizycznej i odstawienia niektórych leków.

Zabieg Endoskopowej Plastyki Żołądka jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Procedura polega na wprowadzeniu endoskopu z dołączonym do niego systemem szyjącym Overstitch do żołądka. Następnie lekarz zakłada szwy w żołądku, co powoduje zmianę jego struktury i prowadzi do jego zmniejszenia. W efekcie możliwość przyjmowania większych ilości pokarmów zostanie znacząco ograniczona.

Po zabiegu pacjent musi pozostać w szpitalu na obserwacji przez jeden dzień. Zmniejszenie żołądka metodą endoskopową może powodować bóle brzucha i nudności. Bezpośrednio po zabiegu pacjent nie może się przemęczać i musi przejść na dietę płynną. Z czasem do jadłospisu powoli wprowadza się pokarmy półstałe i stałe.

Zabieg Ovestitch jest bezpieczny i skuteczny. Jeśli pacjent stosuje się do zaleceń lekarskich, może spodziewać się utraty masy ciała na poziomie 18% w skali roku. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą odmienić swoje życie i zadbać o swoje zdrowie. Dzięki wsparciu specjalistów z Kliniki chirurgii Mazan zrzucisz zbędne kilogramy i osiągniesz upragniony cel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj