Biegunka może pojawiać się z różnych przyczyn również u dzieci. Często nie stanowi większego powodu do niepokoju, bo świadczy po prostu, że dziecko zjadło coś co mu zaszkodziło i na drugi dzień wszystko wraca do normy. Jednak w przypadku infekcji wirusowej lub bakteryjnej konieczne jest wdrożenie odpowiedniego postępowania, które pozwoli dziecku lepiej się poczuć.

Biegunka bakteryjna przejdzie jedynie w wyniku stosowania odpowiednich antybiotyków. Wszelkie domowe sposoby w tym przypadku mogą stanowić jedynie dodatek, uzupełnienie lub wsparcie dla terapii konwencjonalnej. W przypadku zakażenia wirusowego sprawdzi się wiele domowych sposobów na biegunkę, które pomogą organizmowi w szybkim tempie pozbyć się dokuczliwego wirusa, a dziecku poczuć się lepiej. Należy pilnować aby dziecko się nie odwodniło bo to sytuacja zagrażająca życiu i wówczas konieczne jest podanie elektrolitów oraz glukozy w formie kroplówki, dożylnie.

Jakie znamy domowe sposoby na biegunkę u dzieci?

Dieta

W czasie biegunki powinniśmy z dużą skrupulatnością dobierać posiłki dla naszego dziecka. Wszystko co je powinno być lekkostrawne. Wskazane są takie produkty jak ryż, gotowana marchewka, gotowane jabłko, chrupki kukurydziane, wafle ryżowe, kleik ryżowy, czarna herbata, duże ilości wody. Nie powinno podawać się surowych warzyw oraz owoców, jednak najczęściej banany są dobrze tolerowane. Wskazane są również sucharki, suche bułeczki lub z masełkiem, z czasem można dodać plasterek lekkiej, drobiowej wędliny gdy dziecko nieco lepiej się poczuje.

Woda

Dziecko powinno możliwie jak najwięcej pić. Oczywiście niezastąpiona będzie zwykła woda. Można jednak również podać czarną herbatę czy np. sok wyciśnięty z marchwi. Dodatkowo skutecznie w przeciwdziałaniu odwodnieniom pomogą nam specjalne preparaty zawierające elektrolity, które zakupimy w aptece w formie proszku, który należy rozpuścić w wodzie.

Gorzka czekolada

Zawarte w niej ziarna kakaowe posiadają składniki o działaniu zapierającym. Znajduje się w niej cukier i tłuszcz, które dodają energii, a dodatkowym atutem jest brak błonnika, więc jelita nie będą stymulowane do pracy. Każde dziecko ucieszy się z perspektywy jedzenia czekolady, a i lepiej się poczuje.

Kakao na wodzie

Mówimy oczywiście o prawdziwym, tym gorzkim z dodatkiem wody, można je dziecku posłodzić bo inaczej może być kłopot. Jednak jest to jeden z najpowszechniejszych sposobów medycyny naturalnej do walki z biegunką.

Jagody

Zawierają wysokie ilości garbników, które powodują spowolnienie ruchów robaczkowych jelit. Można je stosować w dowolnej formie, dziecku posmakują ugotowane wraz z ryżem.

Aronia

Działa zapierająco, można ją więc stosować w czasie biegunki, jednak nie powinno się przekraczać jednej szklanki soku z niej w ciągu dnia.

Zioła na biegunkę

Niektóre z nich mogą mieć działanie relaksujące, rozkurczające, regulować pracę jelit, hamować biegunkę czy niwelować bóle brzucha. Jeśli wystąpiła biegunka można sięgnąć po koniczynę polną, pierwiosnek lekarski, rumianek, piołun czy korzeń lukrecji.

Kisiel/ galaretka

W przypadku biegunki możemy je jeść bez obaw.

Warzywa

Najlepiej jeśli będą one w formie gotowanej. Warto dodać do diety na biegunkę marchewkę, seler, ziemniaki oraz pietruszkę.

Pieczywo

Możemy sięgnąć po suchary, krakersy, pieczywo graham oraz pszenne.

Siemię lniane

Zjedzone w formie kisielu hamuje biegunkę.

UWAGA!

Jeśli biegunka wystąpiła u małego dziecka grozi mu odwodnienie, które może zagrażać życiu. Gdy dziecko staje się osłabione i apatyczne należy szybko skontaktować się z lekarzem. Każda biegunka niezależnie od wieku dziecka jeśli mimo leczenia utrzymuje się dłużej niż 3 dni wymaga konsultacji z lekarzem.

Czytaj także: 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj