Wziernikowanie gardła, zwane również pharyngoskopią, jest badaniem, podczas którego gardło pacjenta jest oglądane w dużym powiększeniu za pomocą specjalnego, elastycznego endoskopu. Badanie umożliwia diagnozowanie chorób wszystkich części gardła, możliwe jest również pobranie próbek tkanek do badania histopatologicznego.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia wziernikowania gardła?

Wskazaniem do przeprowadzenia wziernikowania gardła jest podejrzenie chorób gardła. Badanie pozwala między innymi na zdiagnozowanie takich nieprawidłowości jak zapalenie gardła, polipy gardła, guzy, nowotwór gardła, a także występowanie w obszarze gardła ciał obcych. Badanie tego typu umożliwia obejrzenie części ustnej gardła, części nosowej gardła, a także gardła dolnego, przez co jest przydatne w diagnostyce schorzeń wszystkich tych odcinków.

Jak się przygotować do wziernikowania gardła?

Zaleca się, aby przed wziernikowaniem gardła nie jeść ani nie pić, ponieważ może to się przyczynić do pojawianie się u pacjenta odruchu wymiotnego i wymiotów, które uniemożliwią przeprowadzenie wziernikowania gardła. Jeżeli pacjent nosi sztuczną szczękę, musi poinformować o tym lekarza i przed rozpoczęciem wziernikowania usunąć protezę z ust. Poza ty, podczas wywiadu lekarskiego, jaki zawsze jest przeprowadzany przed badaniem, należy poinformować lekarza o wszystkich przewlekłych chorobach, przyjmowanych lekach, przebytych zabiegach i operacjach, a także dolegliwościach bólowych i przyczynie skierowania na badanie.

Jak przebiega wziernikowanie gardła?

Przed badaniem gardło pacjenta jest znieczulane miejscowo specjalnym sprayem, który zmniejsza ryzyko pojawienia się odruchu wymiotnego. Następnie do gardła lub nosa pacjenta wprowadza się elastyczny, giętki wziernik, na końcu którego znajduje się kamera, dzięki czemu możliwa jest obserwacja wnętrza gardła. Ponadto, na końcu wziernika znajduje się specjalne narzędzie, które w razie potrzeby umożliwia pobranie próbki tkanek do badania histopatologicznego. Próbkę pobiera się, jeżeli tkanki gardła wyglądają na zmienione chorobowo i lekarz nie ma pewności, czy są one prawidłowe. Podczas badania ustnej części gardła badane jest również ujście ślinianek, ruchomość podniebienia miękkiego i języka, stan migdałków, symetria łuków podniebiennych, a także stan uzębienia. Część nosową gardła bada się za pomocą endoskopu wprowadzanego bezpośrednio przez nos lub wziernika z systemem lusterek, które umożliwiają oglądanie części nosowej.

Jeżeli podczas badania wystąpią jakiekolwiek dolegliwości bólowe, silny odruch wymiotny lub jakiekolwiek niepokojące objawy, należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza przeprowadzającego badanie.

Z ryzykiem jakich powikłań wiąże się wziernikowanie gardła?

Wziernikowanie gardła jest badaniem bezpiecznym i bardzo rzadko występują po nim jakiekolwiek powikłania. Dolegliwości jakie mogą się pojawić po badaniu to między innymi podrażnienie gardła oraz niewielki ból, które ustępują zazwyczaj samoistnie po kilku dniach. Jeżeli objawy utrzymują się dłużej lub nasilają się, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza, który obejrzy gardło i zaleci ewentualne leczenie. Poza tym, z powodu podrażnienia gardła, pacjent pobadaniu może cierpieć na nudności. Może pojawić się również odruch wymiotny. Jeżeli endoskop był wprowadzany przez nos, może dojść do podrażnienia błony śluzowej jamy nosowej, co przyczynia się do powstawania dyskomfortu. Poza tym, po badaniu pacjent może odczuwać świąd i częściej kichać. Bardzo rzadko po wziernikowaniu gardła pojawia się niewielkie krwawienie, które ustępuje zwykle bez konieczności interwencji lekarza. Wziernikowanie gardła wiąże się również z niewielkim ryzykiem pojawienia się infekcji bakteryjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj