gruszka do nosa
fot. elements.envato.com

Małe noski potrzebują dużej troski! Brzmi jak slogan reklamowy, ale nic w tym zdaniu nie jest przesadzonego. Katar dla niemowlaka jest bardzo dokuczliwy. Zatkany nosek powoduje problemy z oddychaniem, spaniem i jedzeniem, a do tego może spowodować rozwój różnych infekcji. Dziecko staje się marudne i głośno daje znać, że nie podoba mu się to, co się z nim dzieje. Jak pomóc niemowlakowi, który ma katar? Jak oczyścić nos starszym dzieciom, które jeszcze nie potrafią go wydmuchać? Od wielu lat w takich sytuacjach stosowało się gruszkę do nosa, która wyciąga zalegającą w nosku wydzielinę. Ale czy jej stosowanie jest na pewno bezpieczne?

Jak działa gruszka do nosa?

Gruszka do nosa to proste urządzenie wykonane z elastycznych materiałów (najczęściej gumy), które służy do usuwania wydzieliny z nosa u dzieci, które jeszcze nie potrafią samodzielnie go oczyścić. Swym wyglądem przypomina owoc gruszki – jest zaokrąglona u dołu i zwęża się ku górze, gdzie zakończona jest wąską końcówką z otworem.

W celu usunięcia kataru, należy nacisnąć gruszkę u jej podstawy i delikatnie włożyć końcówkę urządzenia do dziurki noska dziecka. Następnie, należy zatkać delikatnie wolną dziurkę nosa i powoli zwalniać nacisk gruszki, co pozwoli na zassanie zalegającej wydzieliny. Po każdym odessaniu i przed ponownym włożeniem gruszki do noska, trzeba oczyścić jej końcówkę ze ściągniętego kataru – energicznie ściskać gruszkę i wycisnąć to, co w niej zostało. Żeby dokładnie oczyścić mały nosek, czynność należy powtórzyć kilkukrotnie.

Ważne jest, by przed zastosowaniem gruszki rozrzedzić wydzielinę i nawilżyć błony śluzowe noska solą fizjologiczną lub roztworem soli morskiej.

Zobacz także: Katar – powszechny nieżyt nosa u dzieci

Czy stosowanie gruszki jest bezpieczne?

Jeśli używasz gruszki do nosa prawidłowo, to nie musisz się obawiać, że zrobisz dziecku krzywkę. Nie jest to jednak takie proste, gdy maluch głośno protestuje i się wyrywa.

Wiadomo – odciąganie kataru nie będzie dla niego przyjemne. Zatkany nos powoduje, że dziecko jest bardziej rozdrażnione i na pewno nie spodoba mu się to, że ktoś wkłada coś do jego nosa. Bądźmy szczerzy – nikomu by się to nie spodobało. Tym bardziej przy zabiegu należy uważać, by przypadkowo nie uszkodzić błony śluzowej małego noska. Połóż dziecko na plecach, na swoich kolanach, by ograniczyć jego ruchy i nie wkładaj końcówki gruszki zbyt głęboko do noska.

Inną kwestią, która może budzić pewien niepokój o bezpieczeństwo dziecka podczas odsysania kataru za pomocą gruszki do nosa, jest higiena.

Gruszka ma taki kształt, że jej dokładne oczyszczenie jest niemożliwe. Niezależnie od tego, jak dobrego płynu odkażającego użyjemy, trudno będzie pozbyć się wszystkich zarazków ze środka gruszki. Dlatego urządzenie to trzeba często zmieniać – w zasadzie przy każdej nowej infekcji powinno się zakupić nowe. Gruszka do nosa to wydatek rzędu 5 -7 złotych. Nie są to więc duże koszty, a zyskasz pewność, że nieumyślnie nie zaaplikujesz dziecku do nosa szkodliwych pozostałości po poprzednim katarze.

Skuteczność działania gruszki do nosa nie jest zawsze zadowalająca. Gruszka ma małą moc ssania i nie jest w stanie wyciągnąć wydzieliny, która jest osadzona głęboko w nosku. Gdy katar jest duży i gęsty, lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie aspiratorów do nosa, a gruszkę wykorzystać przy mniejszych infekcjach.

Czytaj również: 10 domowych sposobów na katar u niemowlaka

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj