Przed parami, które współżyją seksualnie, ale nie planują zostać w najbliższym czasie rodzicami zawsze stoi problem antykoncepcji. Nie chodzi tylko o to jaką wybrać, ale również kto ma ją zastosować. Często pary decydują się, że to mężczyzna przejmie tę odpowiedzialność. Jaka może być antykoncepcja dla mężczyzn?

Jakie są metody antykoncepcji dla mężczyzn?

Chyba najbardziej znaną i powszechnie używaną przez mężczyzn antykoncepcją jest prezerwatywa. Nazywana jest inaczej antykoncepcją mechaniczną. O jej popularności decyduje wiele czynników. Wśród nich są łatwy dostęp i dość niski koszt (przynajmniej jednorazowy). Ponadto zastosowanie jest również dość proste, a sama metoda cechuje się sporą skutecznością. Nie ma tu również ingerencji w stan zdrowia mężczyzny, a nawet zastosowanie pozwala na uchronienie się przed chorobami oraz wirusami. Oczywiście oprócz tych zalet są również wady. Chyba największą jest zmniejszenie odczuwania przyjemności podczas seksu. Ponadto przy częstym stosowaniu koszt staje się dość wysoki, możliwe jest również jej uszkodzenie podczas zakładania.

Antykoncepcja dla mężczyzn to jednak nie tylko prezerwatywa. Wyróżnia się również wazektomię, czyli zabieg chrurgiczny podwiązania nasieniowodów. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Jest to oczywiście metoda bardziej inwazyjna i poważniejsza niż prezerwatywa, ale zarazem uważana za bezpieczną. Równocześnie jej skuteczność jest większa. Dzięki wazektomii, w nasieniu nie ma plemników co uniemożliwia zapłodnienie kobiety.

Obecnie trwają badania i testy nad innymi metodami antykoncepcji dla mężczyzn. Wśród nich są m.in. tabletki oraz zastrzyki. Ogólnie mówiąc mają one działać na hormony i zmniejszać ilość produkowanych plemników. Trudno powiedzieć kiedy będą one dostępne na rynku. W tamtym roku pojawiła się również informacja o żelu antykoncepcyjnym, który ma obniżyć ilość plemników i powinno się go wcierać w ramiona i przedramiona. On również nie jest jeszcze dostępny i pozostaje w fazie testów.

Czy antykoncepcja dla mężczyzn jest bezpieczna?

Obie dostępne na rynku metody antykoncepcji dla mężczyzn są bezpieczne. Stosowanie prezerwatywy nie stwarza zagrożenia dla zdrowia mężczyzny. W bardzo nielicznych przypadkach może zdarzyć się jednak uczulenie na płyn plemnikobójczy. Chirurgiczna antykoncepcja dla mężczyzn również należy do bezpiecznych. Mimo, że jest to zabieg to jednak bardzo mało inwazyjny, a powikłania występują bardzo rzadko. Trzeba jedynie wiedzieć, że teoretycznie przywrócenie zdolności prokreacyjnych jest możliwe, ale niestety bardzo drogie i nie zawsze się to udaje.

Ile kosztuje antykoncepcja dla mężczyzn?

Jednorazowy koszt prezerwatywy nie nadszarpnie naszego budżetu. Cena tego środka antykoncepcyjnego zależy od marki i tym samym jakości. Decydując się np. na jedno opakowanie z 3 prezerwatywami dobrej marki zapłacimy ok. 9 zł. Można również kupić więcej sztuk w opakowaniu i zapłacić stosunkowo mniej w przeliczeniu na jedną prezerwatywę. Ta antykoncepcja dla mężczyzn może być jednak dość droga jeśli stosujemy ją często.

Wazektomia to zabieg medyczny, który niestety nie jest refundowany przez NFZ. Z tego powodu musimy ponieść jego całkowity koszt. Cena zależy od województwa i samej placówki, ale przyjmuje się, że jest to ok. 2000 zł. W niektórych miejscach można zapłacić w ratach. Odwrócenie wazektomii jest dużo droższe i może kosztować nawet 20 000 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj