Pochwica występuje wtedy, gdy mięśnie pochwy zaciskają się lub kurczą, gdy coś do niej wchodzi, na przykład tampon lub penis. Wspomniana dolegliwość może mieć różne nasilenie: od lekkiego dyskomfortu do silnego bólu. Sprawdź, jakie są przyczyny, objawy i leczenie!

Rodzaje pochwicy

W przypadku choroby pierwotnej, kobieta odczuwa ból za każdym razem, gdy coś wchodzi do jej pochwy, w tym penis (tzw. seks penetracyjny), lub nigdy nie była w stanie włożyć niczego do pochwy. Nazywa się to również waginizmem trwającym całe życie. Umożliwia wykonanie badań profilaktycznych, takich jak cytologia.

Pochwica reaktywna

Wspomniana dolegliwość występuje wtedy, gdy pacjentka uprawiała seks wcześniej bez bólu, ale w pewnym momencie staje się to trudne lub niemożliwe. Nazywa się to również pochwicą wtórną. 

Objawy

Bolesny seks (dyspareunia) jest często pierwszym objawem pochwicy. Ból pojawia się tylko podczas penetracji. Zwykle ustępuje po wycofaniu, ale nie zawsze. Niektóre kobiety opisują to jako pieczenie lub uczucie, jakby penis „uderzał o ścianę”. Wiele pacjentek z pochwicą również odczuwa dyskomfort podczas zakładania tamponu lub podczas badania miednicy w gabinecie lekarskim.

Inne objawy typowe dla tego schorzenia obejmują:

  • brak możliwości uprawiania seksu penetrującego lub zakładania tamponu,
  • strach przed bólem lub seksem,
  • utrata pożądania seksualnego.

Te objawy są mimowolne, co oznacza, że kobieta nie może ich kontrolować bez leczenia.

Pochwica: przyczyny

Eksperci nie są pewni, dlaczego niektóre kobiety doświadczają tego schorzenia. Może powodować problemy fizyczne, psychiczne i seksualne. Infekcje pęcherza, ZUM i infekcje drożdżakowe niejednokrotnie nasilają ból pochwy.

Czynniki, które mogą przyczyniać się do pochwicy obejmują:

  • strach przed ciążą, ból, infekcjami; uogólniony lęk; inne zaburzenia lękowe,
  • urazy porodowe,
  • wcześniejsza operacja.
  • strach przed seksem lub negatywne odczucia związane ze strefą erotyczną, być może z powodu wykorzystywania seksualnego, gwałtu lub traumy w przeszłości,
  • nierealistyczne oczekiwania: strach przed byciem „wystarczająco dobrym”,
  • seks bez podniecenia,
  • problemy w związku: prowadzące do braku libido lub pobudzenia,
  • infekcje lub problemy skórne: infekcje pochwy, takie jak pleśniawki i problemy dermatologiczne sromu (skórne) lub wulwodynia mogą powodować pochwicę,
  • problemy ginekologiczne: takie jak endometrioza, rak ginekologiczny (lub piersi) i jego leczenie lub operacja miednicy.

Diagnostyka

Twój lekarz zapyta o twoje objawy oraz historię medyczną i seksualną. Badanie miednicy może pomóc wykluczyć inne problemy lub potwierdzić obecność skurczów mięśni. Ginekolog może zastosować miejscowy krem ​​znieczulający na zewnątrz pochwy przed testem, aby uczynić ten proces bardziej wygodnym dla Ciebie.

Jak wygląda leczenie pochwicy?

Kobiety powinny mieć pewność, że ucisk w dnie miednicy jest mimowolną, ochronną reakcją, którą mogą nauczyć się pokonywać z pomocą.

Wykazano, że multidyscyplinarne podejście do zarządzania przynosi najlepsze efekty. Obejmuje: edukację na temat pochwicy, dna miednicy i seksu, leczenie medyczne wszelkich podstawowych schorzeń, psychologiczne zarządzanie ukrytymi obawami. Fizjoterapia dna miednicy pomaga przyswoić pacjentom sposoby relaksacji. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj