Koper
fot. elements.envato.com

Koper jest bogaty w składniki odżywcze i przeciwutleniacze, które chronią komórki przed wolnymi rodnikami. W ten sposób zmniejsza ryzyko przedwczesnego starzenia. Dodatkowo wspomaga trawienie, łagodzi gazy i wzdęcia. Niektóre panie stosują go na zaburzenia miesiączkowania. Działa przeciwzapalnie, dlatego zmniejsza ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów. Sprawdź, dlaczego warto włączyć go do jadłospisu!

Koperek: właściwości zdrowotne

Koper słynie z właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Proponowane zioło pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci, dzięki czemu łagodzi dolegliwości układu pokarmowego. Koperek dostarcza wielu składników odżywczych, takich jak miedź, potas, magnez, kwas foliowy, mangan, żelazo. Zawiera też cynk, błonnik pokarmowy, witaminę A, C, D i B2. Błonnik pobudza jelita do pracy, w ten sposób przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu. Jeśli cierpisz na wzdęcia i zaparcia, przejdź na dietę bogatą w błonnik. Wspomniane zioło zobojętnia kwas żołądkowy, dzięki czemu wspiera leczenie niestrawności, wrzodów i zapalenia błony śluzowej żołądka. Ponadto wspomaga wchłanianie składników odżywczych w organizmie. 

Koper: wartości odżywcze

Koper zawiera eugenol, czyli bioaktywny składnik, który ma silne właściwości przeciwcukrzycowe. Pomaga regulować poziom cukru i insuliny we krwi. Zapobiega też nagłym skokom glukozy, dlatego można włączyć go do diety dla diabetyków. Wspomniane zioło może również pomóc w przypadku chorób skóry. 

Bogactwo witamin z grupy B i bioflawonoidów sprawia, że koperek jest naturalnym środkiem na bezsenność. Dodając go do codziennej diety, uspokoisz mózg i obniżysz poziom kortyzolu. Skutecznie łagodzi stres, a także zapewnia spokojny sen. 

Wzmacnia zdrowie kości

Kości nie tylko wspierają mięśnie i narządy, lecz także nadają im kształt i strukturę. Koper jest pełny składników odżywczych, które wspierają wzrost komórek kostnych. Dodatkowo przyspiesza ich regenerację, dbając o pozytywny rozwój strukturalny organizmu. Włączając koperek do codziennej diety, poprawisz wchłanianie wapnia i zmniejszasz utratę kości. Dzięki temu zapobiegasz przewlekłym stanom, takim jak osteoporoza.

Zapobiega infekcjom

Koper jest bogaty w przeciwutleniacze i witaminę C, w ten sposób walczy z zarazkami i chroni organizm przez infekcjami. Zioło słynie z właściwości przeciwdrobnoustrojowych. Nie tylko poradzi sobie z zarazkami i bakteriami, lecz także przyspiesza gojenie ran. Można go również stosować na kaszel i przeziębienie. Zmniejsza osłabienie i zmęczenie, jednocześnie poprawia ogólną kondycję organizmu.

Jak włączyć koper do diety?

Sięgnij po świeży koper, który doda smaku każdej przyprawie. Doskonale smakuje w kremowym sosie maślanym, razem z tymiankiem i szczypiorkiem. Możesz go również dodać do sałatki jajecznej. Posiekaj świeży koperek, a następnie wsyp do jajek na twardo, musztardy diżońskiej, majonezu i szalotki. Możesz go też dodać do pieczywa chrupkiego.

Zastanawiasz się, czym udekorować sałatkę z makaronem? Sięgnij po sprawdzoną mieszankę koperku, cytryny i oliwy z oliwek. Koper dodaje sałatce wspaniałej świeżości. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj