Rosnąca z roku na rok popularność medycyny naturalnej sprawia, że do łask wraca wiele roślin leczniczych. Ich niska cena spowodowana łatwym pozyskiwaniem oraz uprawą, a także często nietypowy smak powodują, że rośliny takie jak szałwia, mięta, pokrzywa czy ostropest plamisty zyskują co roku nowych zwolenników. Zwłaszcza ten ostatni, dzięki wielu zbawiennym właściwościom jest z powodzeniem stosowany na całym świecie w przypadku różnorodnych dolegliwości. Ostropest plamisty (łac. Silybum marianum) należy do roślin zielnych z rodziny astrowatych. Pierwotnie występowała w rejonie basenu Morza Śródziemnego, a także w kilku rejonach Azji Centralnej, skąd wywędrowała w inne miejsca świata. W dobie globalnego transportu roślina ta rozprzestrzeniła się praktycznie na wszystkie kontynenty, gdzie jest zarówno uprawiana jak i występuje w dzikiej formie. W Polsce ostropest plamisty jest głównie rośliną uprawną.

Jak rozpoznać ostropest plamisty?

Ostropest plamisty swym wyglądem bardzo przypomina popularny oset. Charakteryzuje się dosyć grubą i prostą łodygą o znacznej liczbie rozgałęzień oraz wysokości ogólnej dochodzącej nawet do 2 metrów. Jeżeli chodzi o liście to w kształcie przypominają mocno rozciągniętą i nieregularną elipsę. Brzegi liści zakończone są kolczaście. Ostropest posiada również purpurowe kwiaty na szczytach łodyg, których koszyczki osiągają około 5 cm średnicy.

Właściwości

Działanie lecznicze ostropestu plamistego nie ogranicza się jedynie to wąskiego zakresu schorzeń. Jego właściwości pozwalają na użycie go w bardzo wielu typach dolegliwości i chorób. W składzie tej rośliny znajdują się: sylimaryna, flawonoidy, histamina, kwasy organiczne, białka, garbniki, kwas linolowy, witaminy K i C, a także spora ilość soli mineralnych.

Ostropest plamisty na wątrobę

Jednym z głównych zastosowań tej rośliny zielnej jest ochrona oraz leczenie wątroby. Główną rolę odgrywają tutaj flawonoidy, do których zaliczana jest wcześniej wymieniona sylimaryna. Znajduje się ona zarówno w nasionach ostropestu, jak i jego wysuszonej owocni. Ostropest plamisty jest głównym sprzymierzeńcem w walce z uszkodzeniami wątroby wywołanymi czynnikami toksycznymi. Stanowi również barierę dla szkodliwego wpływu substancji toksycznych znajdujących się m. in. w alkoholu. Z tego też względu roślina ta znajduje zastosowanie w walce z chorobami wątroby wywołanymi nadmiernym spożywaniem alkoholu. Warto również dodać, że ostropest stosowany jest z powodzeniem jako środek osłonowy w przypadku podawania silnych leków (np. leków przeciwnowotworowych).

Sprawdź jak zadbać o wątrobę >>

Ostropest plamisty na problemy trawienne

Kamica żółciowa jest jedną z chorób układu pokarmowego, którą w pewnym sensie leczyć można za pomocą właśnie tego ziela. Dodatkowo wykazano zbawienne działanie ostropestu na niedokwaśność soku żołądkowego, na zgagę oraz wzdęcia. Zalecane jest zatem wypicie filiżanki naparu z ostropestu po ciężkostrawnych posiłkach.

Wpływ ostropestu na krew

Badania prowadzone przez zespoły badawcze z całego świata potwierdziły, że sylimaryna zawarta w ostropeście skutecznie walczy z cukrzycą II typu. Dodatkową zaletą jest również obniżanie poziomu złego cholesterolu. Trzeba jednak pamiętać, że skutki takie odczuć można jedynie po dłuższym i regularnym piciu naparów z ostropestu lub spożywaniu świeżo zmielonych ziarenek.

Zalecana dzienna dawka ostropestu plamistego

Badania wykazały, że dzienne spożycie ostropestu powinno wynosić około 100 –  300mg w zależności od wagi oraz płci. Przedawkowanie tej ilości ostropestu nie będzie jednak wiązało się z poważniejszymi skutkami ubocznymi. Decydując się na spożywanie ostropestu przez dłuższy czas, warto zasięgnąć porady lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj