EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) zapewnia dostęp do państwowej opieki zdrowotnej podczas pobytów czasowych (wakacje, podróże służbowe, wyjazdy studenckie) w dowolnym kraju UE, Norwegii, Liechtensteinie, Islandii i Szwajcarii, na takich samych warunkach jak ubezpieczeni obywatele tych państw. Karta EKUZ pojawiła się 1 czerwca 2004 roku.

Co to jest karta EKUZ i do czego uprawnia?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument, na podstawie którego zgodnie z unijnymi przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego osoba ubezpieczona w jednym z państw członkowskich UE/EFTA oraz członkowie ich rodzin przebywających czasowo na terenie UE są uprawnieni do otrzymywania rzeczowych świadczeń zdrowotnych, niezbędnych podczas pobytu ze względów zdrowotnych.

Lekarz weźmie tutaj pod uwagę stan zdrowia pacjenta. Wykona niezbędne świadczenia, by osoba, która się do niego zgłosiła, nie musiała wracać do kraju w celu leczenia. Udzielane są na takich samych warunkach, jak w przypadku osób ubezpieczonych w danym kraju.

Uwaga! EKUZ nie uprawnia do korzystania z leczenia planowego.

Warto przeczytać: Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne?

Kto może korzystać z takiego rozwiązania?

Polacy czasowo przebywający w innym kraju UE, np. turyści, studenci lub pracownicy tymczasowi mogą skorzystać z leczenia na podstawie karty EKUZ. W zależności od długości pobytu pozwala na świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, tj. badania i porady lekarskie. Lekarz może Cię również skierować na badania diagnostyczne, wizytę u specjalisty lub do szpitala. Obejmuje również specjalistyczne świadczenia zdrowotne na podstawie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku nagłego zachorowania, wypadku, urazu, zatrucia lub stanu zagrażającemu życiu, możesz pojechać do szpitala bez skierowania. Zabiegi, badania i leki są świadczone bezpłatnie, z wyjątkiem usług zdrowotnych, których koszty są pokrywane indywidualnie przez pacjenta.

Jak wygląda karta EKUZ?

Przód karty wygląda tak samo i zawiera te same informacje, chociaż w różnych językach, w każdym państwie członkowskim, by została natychmiast uznana przez świadczeniodawców. Zawiera dane osobowe konkretnej osoby. Możesz ją otrzymać bezpłatnie. Warto podkreślić, że jest ważna przez rok.

Czytaj także:

Jak uzyskać kartę EKUZ?

Jeśli chcesz dostać taką kartę, wybierz się do oddziału NFZ co najmniej dwa tygodnie przed wyjazdem. Jeżeli wyjeżdżasz szybciej, NFZ może wydać tymczasowe zaświadczenie zastępcze, które potwierdza, że jesteś uprawniony. Zaświadczenie jest ważne przez trzy miesiące. Możesz się nim posługiwać, dopóki nie dostaniesz EKUZ.

Zobacz także: Jak znaleźć sklep ortopedyczno-medyczny >>

W niektórych krajach osoby ubezpieczone nie muszą płacić żadnych rachunków za leczenie, podczas gdy w innych mieszkańcy są zobowiązani do uiszczenia niewielkiej opłaty. W każdym przypadku, jeśli posiadasz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), masz prawo do takich samych świadczeń i usług, jak reszta ubezpieczonych w danym państwie. Musisz jednak pamiętać, że nie jest to ubezpieczenie podróżne. Nie pokryje takich kosztów jak bilety lotnicze, czy zgubienie bagażu. Nie obejmuje również prywatnej opieki medycznej.

Zobacz również: Karta Dużej Rodziny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj