Nietolerancja glutenu to nietolerancja pokarmowa na białko, które występuje głównie w zbożach, takich jak pszenica, jęczmień, owies i żyto. Najlepszą metodą diagnozowania, a jednocześnie leczenia nietolerancji na gluten, jest dieta eliminacyjna polegająca na całkowitym wykluczeniu z diety produktów zawierających gluten.

Nietolerancja glutenu jest chorobą ogólnoustrojową, która jest spowodowana przez nieprawidłową reakcję organizmu na gluten, czyli specyficzny rodzaj białka występującego w nasionach zbóż. Objawów, które mogą świadczyć o nietolerancji glutenu nie należy bagatelizować, ponieważ choroba ta może powodować osłabienie wchłaniania składników odżywczych z pożywienia, przez co może skutkować niedoborami i znacznie poważniejszymi schorzeniami.

Jakie są objawy nietolerancji glutenu?

Typowe objawy, jakie mogą oznaczać nietolerancję glutenu to dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, biegunka, wymioty, zaparcia, wzdęcia, a także zespół jelita drażliwego. Poza tym, osoby cierpiące na nietolerancję glukozy mogą zauważyć u siebie brak łaknienia, nieuzasadnioną utratę masy ciała, ogólne osłabienie, nadmierną nerwowość, brak energii, częste bóle głowy, zawroty głowy, mrowienie i drętwienie kończyn, a nawet nadmierną drażliwość, nagłe zmiany nastroju i depresję. W niektórych przypadkach nietolerancji glukozy towarzyszą objawy związane z układem mięśniowo – kostnym, takie jak osteoporoza, bóle kości oraz ubytki emalii zębowej. Nietolerancja glukozy może być związana również ze zwiększoną skłonnością do krwawień, pojawiania się obrzęków oraz siniaków. Czasami osoby chore na nietolerancję glukozy cierpią również na niedobory żelaza oraz witaminy B12, co może skutkować niedokrwistością. Oprócz tego, na skórze osób z nietolerancją glukozy, może pojawiać się wysypka. W jamie ustnej mogą występować zmiany aftowe. Poza tym, nietolerancja glukozy może powodować obniżenie płodności, a u kobiet również zaburzenia cyklu miesięcznego.

Czytaj także: Co to jest gluten – nietolerancja a celiakia

W jaki sposób diagnozuje się nietolerancję glutenu?

Pierwszym etapem diagnostyki nietolerancji glutenu jest wywiad lekarski, podczas którego lekarz rozpoznaje najbardziej typowe objawy. Na podstawie wywiadu pacjent jest kierowany na odpowiednie badania, które mają na celu potwierdzenie lub wykluczenie choroby. Najprostszą metodą na zdiagnozowanie nietolerancji glutenu jest dieta eliminacyjna, która polega na całkowitym wykluczeniu z diety produktów zawierających gluten. Podczas stosowania diety bezglutenowej konieczna jest dokładna obserwacja, czy niepokojące objawy występują pomimo wykluczenia glutenu, czy też znikają po wykluczeniu tego składniku z diety. Żeby określić, czy objawy są związane z nietolerancją pokarmową, warto stosować dietę eliminacyjną przez dłuższy czas. Poza tym, jednym z możliwych badań są testy serologiczne na obecność autoprzeciwciał. W niektórych przypadkach zleca się przeprowadzenie biopsji jelita cienkiego. Takie badanie pozwala na wykrycie zaniku kosmków jelitowych oraz inne nieprawidłowości mogące świadczyć o nietolerancji glutenu.

Warto wiedzieć: Dieta przy celiakii u dzieci, czyli jak dbać o żywienie chorego dziecka?

Nietolerancja glutenu: sposoby leczenia

Jedyną skuteczną metodą leczenia nietolerancji glukozy jest dieta eliminacyjna. Ważne jest, aby wykluczyć z diety nawet najmniejsze ilości glutenu, ponieważ nawet takie ilości mogą powodować objawy nietolerancji. W związku z tym zakazane produkty to między innymi pszenica, pszenżyto, żyto oraz wszystkie produkty zbożowe, takie jak mąka, kasze, makaron, skrobia czy też słód. Zboża można zastępować ryżem, kukurydzą, soją, gryką, czy też kukurydzą. Świetną alternatywą dla zbóż jest amarantus, który nie tylko może doskonale zastępować klasyczną mąkę, ale ma również korzystne właściwości. Oprócz wykluczenia tak oczywistych produktów, jak pszenne pieczywo czy ciasta, należy zwracać uwagę na składy takich przetworów jak pasztety, wędliny, jogurty, itp., ponieważ nawet takie produkty mogą zawierać gluten.

Literatura:
1. Choroby wewnętrzne, pod red. Szczeklik A., Medycyna Praktyczna Kraków 2005.
2. Husby S i wsp. European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition guidelines for the diagnosis of coeliac disease. “J Pediatr Gastroenterol Nutr.” 2012.
3. Elli L. Diagnosis of gluten related disorders: Celiac disease, wheat allergy and non-celiac gluten sensitivity. “World J Gastroenterol.” 2015.
4. Human Nutrition, edited by Catherine Geissler, Hilary Powers, Elsevier 2011.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj