Biustonosz do karmienia piersią
fot. elements.envato.com

Karmienie piersią jest, zdaniem większości mam, które tego doświadczyły, cudownym przeżyciem. Czuje się wtedy niesamowitą więź i bliskość z Maleństwem, któremu towarzyszy przeświadczenie, że dziecko wraz z pokarmem otrzymuje wszystko co najlepsze. Wszystkie medyczne autorytety i organizacje prozdrowotne polecają karmienie piersią jako najlepszą metodę żywienia niemowląt. Zalet karmienia piersią jest mnóstwo, więc odpowiedź na pytanie, czy warto to robić, jest jednoznaczna. Dla mam karmiących piersią ważne jest, by karmienie przebiegało w komfortowych warunkach. Żeby zwiększyć komfort i wygodę karmienia, każda mama powinna zakupić biustonosz do karmienia.

Jaki biustonosz do karmienia wybrać?

Biustonosz do karmienia różni się od zwykłej bielizny głównie tym, że ma odpinane miseczki zapinane na klamerki. Wybór na rynku jest ogromny i może przyprawić świeżo upieczoną mamę o ból głowy. Biustonosz miękki czy usztywniany, z fiszbinami czy bez, rozmiar większy czy rozmiar mniejszy. Jedno jest pewne – stanik do karmienia to niezbędny element każdej mamy karmiącej piersią!

Wybierając stanik do karmienia pamiętaj o tym, że musi być on przede wszystkim wygodny! Nic nie może zakłócać Twoich ruchów, nic nie może Cię uwierać, drapać, uciskać czy gnieść, a klamerka powinna się łatwo odpinać jedną ręką.

Kluczowy dla wygody jest wybór odpowiedniego rozmiaru. Najlepiej więc ten pierwszy stanik kupić w sklepie z bielizną, gdzie otrzymasz fachową pomoc i poradę brafitterki. Z zakupem biustonosza do karmienia poczekaj jednak do ostatniego miesiąca ciąży – wtedy Twoje piersi będą miały rozmiar najbardziej zbliżony do tego po porodzie. Po porodzie obwód Twoich piersi jeszcze się zwiększy, dlatego przed rozwiązaniem zakup tylko dwie sztuki bielizny. Nie decyduj się też na wybór najdroższych staników, bo niestety, nie wszystkie mamy, które chcą karmić piersią, mogą to robić. Po porodzie mogą wystąpić różne problemy z laktacją i karmienie piersią może okazać się niemożliwe.

Zobacz także: Odzież medyczna, którą warto nabyć

Po porodzie Twoje piersi będą bardzo wrażliwe, dlatego najlepszym rozwiązaniem na te pierwsze dni karmienia (a nawet kilka tygodni) będzie miękki stanik. Zwróć uwagę na to, by na wysokości sutków na staniku nie przebiegał żaden szew. Nadwrażliwość sutków jest normalna po porodzie, dlatego nic nie może ich dodatkowo podrażniać. Należy też pamiętać, że  karmiąca mama nosi biustonosz 24 godziny na dobę. Fiszbiny i usztywniane staniki nie sprawdzą się w czasie snu.

Bielizna do karmienia po połogu

Na początku odpowiedz sobie na pytanie w jakim biustonoszu najlepiej się czujesz. Jeśli przed porodem zakładałaś biustonosz z fiszbinami, a po porodzie wybierzesz model bez fiszbin, możesz odczuwać dyskomfort, gdy Twoje piersi nie będą odpowiednio podtrzymane.

Gdy od porodu minęło już trochę czasu, a Ty przyzwyczaiłaś się do karmienia i Twoje piersi nie są już tak wrażliwe, to dobry czas, jeśli masz na to ochotę, by zmienić swoją bieliznę na bardziej gustowną i podkreślającą Twoje wdzięki. Decydując się na taki biustonosz warto go przymierzyć. O ile miękki stanik można kupić w sklepie internetowym bez większego ryzyka, że będzie nieodpowiedni, tak w przypadku staników do karmienia typu push-up lub usztywnianych, kluczowe jest ich odpowiednie dopasowanie. Zwróć uwagę na to, by dobrze podtrzymywały Twój biust i nigdzie Cię nie uciskały. Fiszbiny muszą być starannie zakryte i powinny sięgać aż pod pachę, by nie uciskały kanalików mlecznych. Klamerki muszą się dobrze odpinać, a miseczka do karmienia musi się bez problemu odchylać.

Podsumowanie

  • w pierwszych tygodniach po porodzie lepszym rozwiązaniem będzie stanik miękki;
  • warto pierwszy biustonosz kupić w sklepie, gdzie masz możliwość przymierzenia i wybrania odpowiedniego rozmiaru;
  • pierwszy biustonosz do karmienia kup w ostatnim miesiącu ciąży, ale pamiętaj, że Twoje piersi po porodzie będą nieco większe;
  • po porodzie uzupełnij swoją bieliznę dopasowując ją do aktualnego rozmiaru;
  • biustonosz do karmienia powinien być przede wszystkim wygodny.

Zobacz również: Majtki poporodowe – połogowy niezbędnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj