Podkłady poporodowe
fot. elements.envato.com

Poród zbliża się wielkimi krokami. Od ostatniej miesiączki minęło już tyle czasu, że zapewne zdążyłaś się już przyzwyczaić do tego, że nie krwawisz. Słyszałaś też zapewne, że gdy karmisz piersią, okres może się jeszcze długo nie pojawić. Zaczynasz pakować torbę do szpitala, żeby była gotowa, gdy zacznie się akcja porodowa. Na liście rzeczy niezbędnych do porodu, którą otrzymałaś w szkole rodzenia jest punkt „podkłady poporodowe”. Sprawdzasz co to jest. Wygląda jak gigantyczna podpaska i zaczyna do Ciebie docierać to, co słyszałaś o krwawieniu poporodowym.

Krwawienie poporodowe

Po każdym porodzie naturalnym procesem jest wydalanie tzw. odchodów połogowych. To krwista wydzielina, która wydobywa się z pochwy na skutek oczyszczania i obkurczania jamy macicy, która jeszcze do niedawna stanowiła bezpieczne gniazdko dla nowonarodzonego Maleństwa. W odchodach połogowych znajduje się więc krew, skrzepy, śluz i resztki nabłonka macicy. Zwłaszcza w pierwszych dniach po porodzie, odchody połogowe są bardzo obfite. Nawet jeśli przed ciążą uważałaś, że w czasie okresu mocno krwawisz, ilość odchodów połogowych może Cię zaskoczyć. Żeby zagwarantować higienę miejsc intymnych oraz komfort po poradzie, stosowane są podkłady poporodowe.

Czym są podkłady poporodowe

Podkłady poporodowe swoim wyglądem przypominają podpaskę, jednak są dużo większe i wykonane są z przewiewnego materiału. Ich celem jest zatrzymywanie i wchłanianie wydzieliny połogowej zapewniając jednocześnie dostęp powietrza, który pomaga w szybszym gojeniu się krocza. Położne zalecają, by bezpośrednio po porodzie zrezygnować z bielizny i jak najwięcej wietrzyć krocze leżąc z podkładem poporodowym pod pośladkami. Podkłady poporodowe możesz również nosić pod majtkami poporodowymi lub pod zwykłymi majtkami, tak jak podpaskę.

Wybieramy podkłady poporodowe

Podkłady poporodowe kupisz w aptece, w sklepie internetowym lub w sklepach z artykułami dla niemowląt. Najniższe ceny znajdziesz w Internecie. Dobrym pomysłem jest skompletowanie większości rzeczy do wyprawki (zarówno Twojej, jak i dziecka) w jednym sklepie internetowym, dzięki czemu zaoszczędzisz na kosztach wysyłki. Podkłady poporodowe są zazwyczaj pakowane po 10 sztuk, a ceny jednego opakowania, w zależności od firmy, wahają się od 5 do 10 zł.

Zobacz także: Odzież medyczna, którą warto nabyć

Przy zakupie zwróć uwagę na to, by podkłady były: chłonne; przewiewne; odpowiednio długie i szerokie; o sprofilowanym kształcie (najwygodniejsze są te z lekkim wcięciem); miękkie i przyjemne w dotyku; zrobione z materiału, który się nie rozwarstwia i nie przykleja. Wygodnym rozwiązaniem jest również pasek samoprzylepny, który przyklejony do majtek utrzymuje podkład we właściwym miejscu. Na rynku dostępne są również podkłady poporodowe na noc, które są jeszcze większe i bardziej chłonne.

Podkłady poporodowe to produkt potrzebny każdej świeżo upieczonej mamie w pierwszych dobach po porodzie i niezbędny element kobiecej wyprawki do szpitala. Podkłady przydadzą się również wtedy, gdy już razem z Maleństwem wyjdziecie ze szpitala.

Jak długo używać podkładów poporodowych

Na pierwszy tydzień po porodzie warto kupić trzy opakowania. Jak długo będziesz ich potrzebować, zależy od tego, jak długo Twoja macica będzie się obkurczać. Zaobserwowano, że kobiety, które karmią piersią, szybciej przestają krwawić, ale to krwawienie jest bardziej obfite. Podczas karmienia piersią wydzielana jest oksytocyna, a ta z kolei nasila skurcze macicy, która w naturalny sposób szybciej się oczyszcza. Nie jest to jednak regułą, dlatego najlepiej obserwować swój organizm. Odchody połogowe początkowo bardzo duże, z czasem będą coraz mniejsze i podkłady poporodowe nie będą już potrzebne. Można wtedy zamienić je na zwykłe podpaski, pamiętając jednak, by były bawełniane, chłonne i nie podrażniały Twoich miejsc intymnych. W żadnym wypadku podczas połogu nie można używać tamponów! Pod koniec połogu (w 5 – 6 tygodniu po porodzie) może się okazać, że wkładki higieniczne w zupełności wystarczą, by zapewnić Ci higienę i komfort.

Zobacz także: Szybki poród – ile trwa i czy jest zdrowy

Źródło zdjęcia: <a href=’https://pl.freepik.com/zdjecia/wzorzec’>Wzorzec zdjęcie utworzone przez freepik – pl.freepik.com</a>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj