Objaw zachodzącego słońca u dzieci to z pewnością symptom, który powinien zaniepokoić każdego rodzica i skłonić, do możliwie jak najszybszej wizyty w gabinecie neurologa. Występuje on u najmłodszych niemowląt i dotyczy oczu. Pozornie może się wydawać, że jeśli coś takiego wystąpi od czasu do czasu, to większość z nas nie zwróci na to większej uwagi, Jednak to naprawdę przypomina zachodzące słońce i może wydawać się nienaturalne, dlatego na pewno zauważymy.

Jak wygląda objaw zachodzącego słońca u niemowląt?

Objaw ten występuje, gdy dziecko patrzy ku górze lub ku dołowi. Wówczas jego źrenice są w połowie zakryte przez dolną powiekę, natomiast w oku, zaraz pod górną powieką widoczny jest niewielki kawałek białkówki.

Objaw zachodzącego słońca: O czym świadczy ?

Objaw zachodzącego słońca u dziecka może sugerować wzrost ciśnienia wewnątrz główki i być dużym niebezpieczeństwem. Zdarzają się jednak przypadki wystąpienia tego symptomu u dzieci całkowicie zdrowych.

Zobacz także: Nietrzymanie moczu u kobiet >>

Co należy zrobić?

Dziecko powinno zostać możliwie jak najszybciej po zauważeniu dolegliwości pokazane neurologowi. Wymagane jest skierowanie, więc najpierw szybko udajemy się do pediatry. Jeśli specjalistę zaniepokoją jakiekolwiek dodatkowe symptomy, to zleci wykonanie badania USG przezciemiączkowego. Jest ono całkowicie bezbolesne i nie przysporzy dziecku dyskomfortu. Pozwoli ono, chociażby na wykluczenie obecności mikrowylewów krwi.

Objaw zachodzącego słońca: Wyniki

Po dokładnym zbadaniu dziecka i zapoznaniu się z wynikiem USG neurolog może stwierdzić, że nie ma powodów do obaw, wtedy możemy odetchnąć.

W sytuacji, gdy lekarz stwierdzi, że nie każdy ze wskaźników rozwoju psychoruchowego znajduje się na prawidłowym poziomie, konieczne może być wprowadzenie terapii neurologicznej oraz fizjoterapeutycznej.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj