U dzieci, szczególnie tych młodszych, rodziców niepokoi każdy objaw nawet w najmniejszym stopniu odbiegający od normy. U starszych pociech, czy osób dorosłych moglibyśmy na coś zupełnie nie zwrócić uwagi, jednak gdy w grę wchodzi maluch, zastanawiamy się nad przyczyną, leczeniem i jeśli to możliwe szukamy odpowiedzi lub biegniemy do pediatry. Podobnie jest z chrypką. Chrypka u dzieci może być zarówno niegroźnym prowizorycznym objawem jak i sugerować coś poważniejszego. Dowiedzmy się więc jakie są przyczyny chrypki u dzieci:

1. Infekcje górnych dróg oddechowych – to najczęstsza przyczyna chrypki u dzieci. Oznacza to, że jej pojawienie się może zwiastować, że u naszego dziecka doszło do rozwoju np. zapalenia gardła lub zapalenia krtani. W przebiegu tych schorzeń występuje najczęściej dodatkowo kaszel oraz pieczenie lub drapanie w gardle.

2. Nadużywanie głosu –  z tego powodu chrypka u dzieci pojawia się bardzo często (szczególnie u najmłodszych), gdy intensywnie i nieprzerwanie, przez dłuższy czas płaczą, co z kolei może być spowodowane kolką, zbyt długim oczekiwaniem na butelkę lub jakąkolwiek inną dolegliwością, o której dziecko jeszcze nie potrafi nam powiedzieć. Starsze dzieci nadużywają głosu w donośnej zabawie, rozbawione krzyki i dokazywanie czy kłótnie z rodzeństwem mogą doprowadzić do chrypki.

3. Ciało obce w drogach oddechowych – jeśli doszło do tego że dziecko włożyło jakiś mniejszy lub stosunkowo duży przedmiot do ust i utknął on w gardle charakterystyczny będzie niski i chropowaty głos przypominający chrypkę. Wówczas warto jak najszybciej udać się do pediatry, na pogotowie lub ostry dyżur, podejmując próby samodzielnego usunięcia ciała obcego ryzykujemy jego połknięcie gdyż nie posiadamy odpowiednich narzędzi. Taką sytuacje może zwiastować napadowy kaszel u dziecka lub pojawienie się nagłej duszności.

4. Refluks żołądkowo-przełykowy – dziecko odczuwa wówczas palenie w gardle, pieczenie w klatce piersiowej w okolicy zamostkowej, bolesność górnej części brzucha.

5. Alergia – stanowi najbardziej niebezpieczną i jednocześnie najpoważniejszą z przyczyn występowania chrypki u dziecka. Dlaczego? Ponieważ może doprowadzić do pojawienia się obrzęku krtani oraz uduszenia. Z uczuleniem mamy do czynienia jeśli poza chrypką pojawia się świszczący oddech, załamywanie się głosu oraz duszności. Takie symptomy manifestują się już po krótkim czasie od kontaktu dziecka z alergenem.

6. Katar – spływając po tylnej ścianie gardła może powodować powstawanie chrypki. Konieczne jest wówczas dokładne oczyszczanie nosa dziecka oraz leczenie kataru.

7. Przerost migdałka gardłowego – w tej sytuacji przy utrzymującym się długo stanie zapalnym możliwe jest wystąpienie chrypki.

Czytaj więcej: Chrypka u dzieci – 10 domowych sposobów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj