Łupież pstry
fot. graphicstock.com

Łupież pstry to choroba skóry, powodująca zmiany jej wyglądu, wywołana przez grzyby.

Co powoduje chorobę?

Najczęściej wywołują ją drożdżaki lipofilne rodzaju Malassezia. Stanowią one część flory skóry i w wyniku nadmiernego namnażania, mogą stać się przyczyną powstawania częstych infekcji skóry, zwanych łupieżem pstrym. Grzyby wytwarzają liczne enzymy, które powodują uszkodzenie błon komórkowych naskórka gospodarza i nasilenie objawów choroby. Oprócz łupieżu pstrego, np. Malessezia furfur może także brać udział w zapaleniu mieszków włosowych oraz w atopowym zapaleniu skóry.

Rozpoznanie łupieżu pstrego

Objawy łupieżu pstrego można zaobserwować głównie na skórze, w postaci licznych, niekiedy swędzących plam. Takie zmiany skórne występują najczęściej w okolicy szyi i tułowia, mogą ulegać złuszczaniu, a także zmianie pigmentacji. Drożdżaki wywołujące łupież pstry wytwarzają substancje, działające hamująco na produkcję barwnika skóry- melaniny w melanocytach. Prowadzi to do powstawania żółtych, różowych, brunatnych przebarwień, a skóra w tych miejscach się nie opala. Plamki mogą być różnej wielkości, mają nieregularny kształt i wraz z rozwojem choroby mogą się zlewać, powodując widoczne powiększenie się obszaru zakażenia. Łupież pstry może być uciążliwy, szczególnie jeśli objawy powracają, a zmiany skórne wyglądają nieestetycznie.

Łupież pstry – dlaczego to choroba skórna?

Skóra jest najlepszym siedliskiem dla rozwoju łupieżu pstrego ze względu na wilgoć i obecność lipidów. Posiada także wiele gruczołów łojowych, na które wpływ mają zmiany hormonalne, co może prowadzić do nadmiernego wydzielania substancji tłuszczowych np. w okresie dojrzewania. Według niektórych źródeł infekcje najczęściej występują na tropikalnych terenach, ze względu na dogodne warunki dla rozwoju choroby, natomiast w klimacie umiarkowanym problem ten dotyka prawdopodobnie mniej niż 5 % populacji.

Łupież pstry – leczenie

W przypadku leczenia łupieżu pstrego można stosować miejscowo na skórę maści o właściwościach przeciwgrzybicznych dostępne bez recepty w aptekach . Przy silnym rozwoju zakażenia lub często powracających objawach warto udać się do dermatologa, który na podstawie badania i obserwacji zmian skórnych, przepisze silniejsze leki. Często jest to itrakonazol, ketokonazol lub flukonazol, które są podawane doustnie. Warto także pamiętać o stosowaniu na skórę głowy płynów, szamponów o działaniu przeciwgrzybicznym, co wspomoże walkę z chorobą.

Zobacz także: Łupież: przyczyny, objawy, leczenie

Polecane produkty

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię