Święta to czas bliskości, miłości i odpoczynku od codzienności. To czas spędzany z rodziną przy suto nakrytym stole. Wśród życzeń bożonarodzeniowych i noworocznych jedno powtarza się zawsze – życzymy zdrowia. Później zasiadamy za świątecznym stołem i jemy…jemy…i jemy. Jak już nam się wydaje, że więcej nie wciśniemy, sięgamy jeszcze po serniczek. Niejednokrotnie takie obżarstwo kończy się niestrawnością, zgagą, wzdęciami czy bólem brzucha i bynajmniej nie wychodzi nam „na zdrowie”. Co zrobić, by nadchodzące Święta były „zdrowe” dla naszego organizmu i przy okazji nie przyniosły nam dodatkowych kilogramów na wadze? O tym w naszym poradniku.

Zdrowe Święta – porady

  1. Postaraj się samodzielnie wykonać wszystkie potrawy – w ten sposób będziesz wiedzieć z czego się składają. Jeśli nie masz czasu (lub ochoty) na świąteczne gotowanie, to kupując potrawy sprawdź ich skład. Unikaj żywności wysoko przetworzonej i tej, która w swoim składzie ma tajemnicze produkty. Pamiętaj – im prostszy skład, tym lepszy!
  2. Do potraw dodaj kminek i majeranek, które dobrze działają na trawienie.
  3. Przygotowując świąteczne potrawy postaraj się je troszeczkę „odchudzić” – a konkretnie:
  • ryba nie musi być smażona, pyszna jest również pieczona;
  • śledź nie musi pływać w oleju, tylko może być nim polany;
  • kompot z suszu posłodź minimalnie lub zamień biały cukier na miód. A może Tobie i domownikom posmakuje wersja bez dodatkowej słodyczy – spróbuj;
  • robiąc ciasta ogranicz trochę ilość cukru – na przykład zamiast całej szklanki cukru, daj ¾ szklanki. Smak ciasta nie zmieni się znacząco, a Ty już trochę je „odchudzisz”. Możesz również zamiast cukru zastosować jego zdrowsze zamienniki – erytrytol, ksylitol czy miód;
  • pierogi podawaj ugotowane, a nie smażone. Wystarczy, że wrzucisz przygotowane i ugotowane wcześniej pierogi na wrzątek. W ten sposób będą smakowały jakby dopiero były zrobione;
  • możesz postawić na produkty pełnoziarniste. Smak pierogów z mąki razowej będzie się różnił od tych tradycyjnych, ale pierogi takie na pewno będą zdrowsze;
  • zrób sałatki na bazie świeżych warzyw i zamiast majonezu, użyj oliwy z oliwek;
  • zamiast tradycyjnego mięsnego pasztetu, zrób pasztet wegetariański. Pasztety z soczewicy, selera czy cukinii są wyśmienite. I możesz je podać na wigilię!
  1. Zachowaj umiar! To podstawowa zasada. Ale jak zachować umiar, gdy na wigilijnym stole mamy 12 potraw do wypróbowania, a świąteczny stół ugina się pod ilością smacznych wiktuałów? Możesz spróbować wszystkiego na co masz ochotę, ale w małych porcjach! Unikaj też zagryzania potraw chlebem.
  2. Nie spiesz się z jedzeniem! Jedz powoli, małymi kęsami i zachowaj odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi daniami.
  3. Nie zapomnij o ruchu! Bynajmniej nie mowa tu o męczących treningach, które pozwoliłyby na bieżąco spalić nadprogramowe kalorie. Wybierz się na spacer z rodziną! Świeże powietrze i umiarkowana aktywność fizyczna będzie idealnym rozwiązaniem.
  4. Naucz się odmawiać! Jeśli nie masz na coś ochoty – nie jedz tego! Nic na siłę. W Święta jest tyle smacznych potraw, że naprawdę nie musisz jeść tego, co Ci nie smakuje.
  5. Nie siedź cały czas za stołem, na którym jest mnóstwo pokus.
  6. Ogranicz alkohol! Nasz organizm w pierwszej kolejności będzie spalał alkohol, a jedzenie (dużo jedzenia) będzie się odkładało pod postacią tłuszczu. Dodatkowo zbyt duża ilość alkoholu może wywołać ból głowy oraz problemy żołądkowe.
  7. Pij dużo wody! Zrezygnuj z wszelkich słodkich napoi gazowanych.
  8. Pij zioła, które wspomagają trawienie – idealnie sprawdzi się napar z mięty, melisy lub rumianku.

Święta Bożego Narodzenia są raz w roku i nie jest to czas, by restrykcyjnie trzymać się diety. Wiadomo, wszystko jest dla ludzi, a w święta nie da się mało jeść. Warto jednak zastosować się przynajmniej do dwóch punktów z powyższej listy, by nie czuć się ociężale i nie nabawić się problemów trawiennych. Niech zdrowe to będą Święta!

Czytaj również: Śledzie – pożywne i zdrowe ryby morskie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj