Lamblioza jest jedną z częstszych chorób pasożytniczych. Może występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. U niemowląt trudno ją spotkać, gdyż tutaj higieną zajmują się rodzice i zakażenie mogłoby nastąpić jedynie poprzez starsze rodzeństwo, bądź zainfekowaną mamę, lub tatę. Przeważająca większość przypadków Lambliozy ma przebieg całkowicie bezobjawowy, a nawet w tych gdzie eksponują się symptomy, leczenie podejmowane jest jedynie w sytuacji, gdy zachodzą ku temu bezwzględne podstawy.
Jak objawia się lamblioza u dzieci?
Choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania, gdyż większość chorych nie odczuwa najmniejszych objawów i nie zdaje sobie nawet sprawy z zagnieżdżenia się w ich organizmie pasożytów. Objawy zwykle występują w sposób okresowy, są wiec liczne dni, gdy nie ma ich wcale, co sprawia, że rodzice są znacznie mniej czujni. Pojawiające się dolegliwości mają najpowszechniej charakter żołądkowo-przełykowy, wyróżniamy:
- Zaburzenia trawienia,
- Wychudzenie,
- Napadowe bóle brzucha, z trudnością określenia dokładnej lokalizacji,
- Występowanie naprzemiennie biegunek i zaparć,
- Okresowo obfite i mocno cuchnące stolce,
- Niedorozwój fizyczny,
- Niedokrwistość niedobarwliwa wywołana przez niedobór żelaza,
- Pogorszenie samopoczucia,
- Okresowe, krótkotrwałe gorączki,
- Obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,
- Alergiczna wysypka na skórze,
- Uciążliwy trądzik na twarzy,
- Zmęczenie,
- Bezsenność,
- Bóle głowy,
- Niestrawione resztki pokarmu w stolcu.
Często przyczyną podejrzenia Lambliozy u dzieci, jest znaczący zanik apetytu, z jednoczesną niepohamowaną ochotą na słodycze. Wywołują ją pasożyty, które dzięki nim rosną, tuczą się i szybciej rozmnażają.